Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jaka trawa na trawnik ? Zakładanie trawnika, najlepsze rodzaje i gatunki traw

Gęsty, soczystozielony trawnik to wspaniała dekoracja każdego ogrodu. Wygląda dostojnie i elegancko, a do tego świetnie komponuje się z kolorowymi roślinami. Marzysz o zielonym dywanie, po którym będzie można chodzić nawet boso? Poznaj najlepsze gatunki traw i dowiedz się, które wybrać, aby stworzyć efektowny trawnik.

Jaka trawa na trawnik ? Zakładanie trawnika, najlepsze rodzaje i gatunki traw
Jak wybrać odpowiednie nasiona trawy? Czy wysiew jednego gatunku jest dobrym pomysłem. Sprawdź. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści: 

Rodzaje traw

Pierwszym krokiem przy zakładaniu trawnika nie jest przygotowanie gleby czy wykonanie nawodnienia, a wybór rodzaju mieszanki nasion traw. Każda z nich ma inne wymagania, odporność na warunki atmosferyczne czy użytkowanie oraz swoje, indywidualne tempo wzrastania. To wszystko wpływa m.in. na sposób pielęgnacji trawnika. Co więcej, niektóre mieszanki są dość drogie i potrzebują regularnego nawożenia, co z kolei niesie ze sobą dość duże koszty utrzymania trawnika. Dlatego wybór należy bardzo dobrze przemyśleć.

Oto 3 najpopularniejsze rodzaje traw, które są dostępne w sklepach ogrodniczych.

 1. Mieszanki traw dekoracyjnych – nazywane także ozdobnymi, ze względu na zawartość nasion, z których wyrastają pięknie układające się delikatne źdźbła o wspaniałej, soczyście zielonej barwie. Po koszeniu powoli odrastają, co pozwala cieszyć się równomiernym trawnikiem przez długi czas. Jednak są one dość wrażliwe na deptanie, dlatego można je podziwiać wyłącznie na odległość.

 2. Mieszanki na trawniki uniwersalne – znane także pod nazwą "rekreacyjne". Zawierają nasiona traw dekoracyjnych i sportowych, dzięki czemu zielone dywany nie tylko ładnie wyglądają, ale jednocześnie są odporne na rozrywanie i częste użytkowanie. W rezultacie świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ogród pełni rolę rekreacyjną i jest miejscem, w którym bawią się dzieci.

 3. Mieszanki nasion traw sportowych – jedne z najbardziej odpornych na niszczenie, ale jednocześnie bardzo wymagające pod kątem pielęgnacji. Trawniki z tych mieszanek szybko się regenerują, ale potrzebują także bardzo częstego nawadniania i nawożenia. Mieszanki te są rzadko wybierane do ogrodów, częściej na place zabaw, pola golfowe i boiska sportowe.

Każdy rodzaj mieszanki traw dobrze sprawdzi się w twoim ogrodzie – pod warunkiem, że trawnik będzie odpowiednio pielęgnowany i użytkowany. Dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zastanowić się, w jakim celu zakładasz trawnik, jak często będzie użytkowany i co najważniejsze – w jaki sposób. Dzięki temu nie zaprzepaścisz efektów swojej pracy.

 Pierwszym krokiem przy zakładaniu trawnika nie jest przygotowanie gleby/Fot. 123RF/Piscel

Najlepsze gatunki traw

Na rynku znajdują się drogie i tanie mieszanki traw. Zastanawiasz się, czym one się różnią? Głównie składem. Otóż dobra mieszanka nasion zawiera minimum 3 gatunki traw, które wzajemnie się uzupełniają, dobrze adaptują do warunków i w rezultacie szybko pozwalają uzyskać pożądany efekt "zielonego dywanu". Najlepiej, jeśli w miksie znajdują się gatunki traw takie jak:

 • kostrzewa – podstawowy składnik prawie wszystkich kompozycji dostępnych na rynku. Kostrzewa tworzy luźne kępki wąskich i delikatnych liści z dużą ilością pędów. Dzięki temu szybko się rozrasta i powstaje gęsta, zwarta murawa. Największymi zaletami kostrzewy jest to, że powoli rośnie i jest odporna na użytkowanie. Dlatego często łączy się ją z innymi, szybko rosnącymi gatunkami. Dodatkowo można ją nisko i często kosić bez ryzyka uszkodzenia. Wśród odmian trawy wyróżnia się m.in. kostrzewę czerwoną rozłogową, która jest odporna na suszę i duże nasłonecznienie,

 • życica trwała – inaczej nazywana rajgrasem angielskim. Wytwarza niskie, luźne kępki, które składają się z liści o średniej szerokości. Jej zaletą jest mocno rozwinięty system korzeniowy, dzięki któremu jest odporna na intensywne użytkowanie, duże nasłonecznienie i częste, choć niezbyt niskie, koszenie. Szybko rośnie i skutecznie uzupełnia puste przestrzenie, dlatego często łączy się ją z kostrzewą,

 • wiechlina łąkowa – jest długowiecznym gatunkiem trawy odpornym na użytkowanie, niskie koszenie oraz mróz i suszę. Bardzo powoli rośnie, ale za to tworzy liczne, silne rozłogi, co pozwala jej przetrwać trudne warunki. Liście mają umiarkowaną szerokość i rosną w luźnych kępkach. Jedyną jej wadą jest to, że nie lubi podmokłej i wapiennej gleby, dlatego należy uważać, gdzie się ją sadzi,

 • mietlica pospolita – gatunek o małych wymaganiach. Dobrze rośnie na suchej i ubogiej glebie oraz fenomenalnie znosi niskie koszenie. Odporna na mróz, ale nie na deptanie. Dlatego najczęściej stanowi składnik mieszanek ozdobnych. Z nasion mietlicy wyrastają drobne, niskie kępki z delikatnymi liśćmi w intensywnym kolorze oraz krótkimi korzeniami. Szybko zarastają one przestrzeń i tworzą gęsty trawnik. Jej zaletą jest to, że po koszeniu wolno odrasta. Co ciekawe, nawet w małej ilości potrafi po kilku sezonach zagłuszyć inne trawy, co jednocześnie pomaga zapobiegać rozwojowi chwastów.

Wiele osób zastanawia się, czy nie lepiej wysiać jeden gatunek trawy. Jednak taki zabieg to duży błąd, ponieważ żadna z dostępnych odmian nie wykazuje wszystkich pożądanych cech trawnika. Jeśli chcesz uzyskać oczekiwany efekt, należy wybrać mieszanki, aby trawy mogły wzajemnie się uzupełniać.  Dodatkowo wybór jednego gatunku niesie za sobą ryzyko, że roślina nie dostosuje się do panujących warunków klimatyczno-glebowych, więc otrzymany rezultat będzie daleki od oczekiwanego.

Przeczytaj również: Trawa niedźwiedzie futro. Kostrzewa miotlasta będzie zdobić ogród, ale potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji

Zależy ci na jednolitym trawniku? Zwróć uwagę, czy w wybranej przez ciebie mieszance nie ma gatunków pastewnych, takich jak życica wielokwiatowa, westerwoldzka i mieszańcowa. Są to odmiany traw jedno- lub dwuletnie, po których szybko pozostają puste miejsca. Producenci dodają je do mieszanek, aby obniżyć cenę produktu i zwiększyć ilość nasion w opakowaniu.

Trawy łąkowe – alternatywa dla zielonych dywanów

Masz dość nieustannego koszenia? A może szukasz ciekawej alternatywy, która urozmaici widok za oknem? Co powiesz na trawy łąkowe zamiast klasycznych? Sianie łąk jest obecnie bardzo popularne. Zakładając je, można w łatwy sposób wzbogacić ekosystem swojego ogrodu i zaprosić pożyteczne owady, takie jak pszczoły czy biedronki, do walki ze szkodnikami. Aby to zrobić wystarczy, że:

 • oczyścisz glebę z chwastów i wyrównasz ją,
 • posiejesz nasiona i delikatnie ugnieciesz w ziemi,
 • podlejesz całą grządkę,
 • 1-2 razy zetniesz całą łąkę po przekwitnięciu kwiatów.

Trawy łąkowe po wyrośnięciu nie wymagają specjalnej pielęgnacji ani podlewania, jeśli mieszanka została odpowiednio dostosowana do warunków panujących na wybranym stanowisku.

Przeczytaj również: Mulczowanie trawy. Na czym polega mulczowanie trawnika i dlaczego to bardzo ważny zabieg?

Znane gatunki traw łąkowych

W sklepach ogrodniczych znajduje się wiele różnych mieszanek traw łąkowych. Dzięki temu każdy może znaleźć idealną kompozycję, dopasowaną do potrzeb użytkowych oraz do warunków panujących na stanowisku wysiewu. Znajdziesz tam m.in. gatunki:

 • wolnorosnące, takie jak kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa i grzebienica pospolita, które powoli i stopniowo będą uzupełniać puste przestrzenie,

 • motylkowate, takie jak biała i czerwona koniczyna, komonica i wyka, które pobierają z głębokich warstw ziemi potrzebne składniki i dostarczają ich roślinom z mniej rozwiniętym systemem korzeniowym. Dzięki temu polepszają jakość gleby i chronią przed erozją,

 • ozdobne, takie jak chaber bławatek, wrotycz pospolity, jaskier ostry lub rumianek pospolity, które są coraz rzadziej spotykane, a stanowią wspaniałą ozdobę oraz pożywienie i schronienie dla licznych owadów.

Najlepszym momentem na sianie traw łąkowych jest jesień, a dokładniej okres między wrześniem a listopadem. Skorzystaj z tego „okna”, aby już w pierwszych miesiącach wiosny podziwiać piękne kwiaty wokół swojego domu.

Czy wiesz, że chodzenie po trawie uspokaja? Dlatego nie zwlekaj. Wybierz różnorodne gatunki traw i stwórz przestrzeń zieloną, która nie tylko będzie cieszyć oko, ale także stanie się miejscem, gdzie można przyjemnie spędzić czas.

Przeczytaj również: Jak wykorzystać skoszoną trawę? Poznaj cztery sposoby, a nigdy więcej nie wyrzucisz skoszonej trawy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.