Porady ogrodnicze

Jak wykorzystać skoszoną trawę? Poznaj cztery sposoby, a nigdy więcej nie wyrzucisz skoszonej trawy

Skoszona trawa to źródło wielu składników mineralnych, dlatego z powodzeniem można wykorzystywać ją w ogrodzie jako wartościowy nawóz. Sprawdźcie, jakie zastosowania ma skoszona trawa i jak zrobić z niej pożytek.

Jak wykorzystać skoszoną trawę? Poznaj cztery sposoby, a nigdy więcej nie wyrzucisz skoszonej trawy
Skoszoną trawę można wykorzystać na kilka sposobów. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Jak często trzeba kosić trawę?

Częstotliwość koszenia trawy zależy od stanu trawnika oraz tempa wzrostu trawy. W sezonie wiosenno-letnim trawę kosi się zwykle raz na tydzień lub dwa tygodnie. Pierwsze koszenie po zimie przypada na przełom marca i kwietnia, a ostatnie koszenie przed nadejściem zimy warto wykonać w połowie października. Terminy te mogą jednak się przesuwać ze względu na panujące warunki pogodowe.

Co zrobić ze skoszona trawą? Jest to tzw. odpad zielony, czyli powinna trafiać do brązowego worka na odpady biodegradowalne. Tego typu odpady są odbierane według ustalonego harmonogramu lub na podstawie zgłoszenia przez służby odpowiedzialne za utrzymanie czystości na danym terenie. Można samodzielnie odwieźć je do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Skoszona trawa ma jednak wiele przydatnych zastosowań w ogrodzie, dlatego zamiast wyrzucać, warto zrobić z niej pożytek.

Przeczytaj również: Co zrobić ze ściętymi gałęziami w ogrodzie i na działce? Jak wykorzystać, gdzie wyrzucać i czy można spalić?

Jak wykorzystać skoszoną trawę?

Skoszoną trawę można wykorzystać na kilka sposobów, a każdy z nich przynosi korzyści dla roślin w ogrodzie. Dlaczego warto wstrzymać się z wyrzucaniem trawy do kosza? Otóż skoszona trawa to źródło wielu składników mineralnych t.j. azot, fosfor i potas, które źdźbła pobierają z podłoża. Co więcej, intensywnie i regularnie nawożona wiosną trawa zawiera więcej azotu niż świeży obornik krowi i granulowany obornik bydlęcy. Im starsze są jednak źdźbła, tym ilość zawartego w nich azotu maleje, dlatego najbardziej wartościowa jest właśnie trawa zbierana wiosną.

Jakie są sposoby wykorzystania skoszonej trawy? Oto najlepsze rozwiązania:

  • 1. Mulczowanie trawnika

Mulczowanie trawnika to zabieg polegający na rozdrabnianiu skoszonej trawy, a następnie rozsypaniu jej po powierzchni trawnika. Dzięki niemu możemy pozbyć się pokosu oraz poprawić kondycję trawy, ponieważ rozkładające się źdźbła staną się naturalnym nawozem wspomagającym wzrost trawnika.

Mulczowanie trawnika przynosi korzyści, jednak muszą być spełnione określone warunki:

  • Trawa musi być sucha i młoda — zabieg należy przeprowadzić w słoneczny i ciepły dzień.
  • Trawa nie może zawierać łodyg, kwiatostanów i nasion — źle się rozkładają i mogą gnić na trawniku.
  • Źdźbła trawy nie mogą mieć więcej niż 2-3 cm (najlepiej 1-2 cm) — w innym wypadku będą zalegać na trawniku.
  • Zabiegu mulczowania nie należy wykonywać zbyt często — zbyt gruba warstwa skoszonej trawy może powodować gnicie darni i powstawanie łysych placków na trawniku.

Poprawnie wykonany zabieg mulczowania odżywi trawnik, przyśpieszy wzrost trawy oraz ograniczy odparowywanie wody z gleby.

Przeczytaj również: Mulczowanie trawnika. Podstawowe zasady prawidłowego mulczowania trawy

Mulczowanie to prosta i w pełni ekologiczna metoda zagospodarowania pokosu. Fot.123RF.com

  • 2. Ściółkowanie rabat

Skoszona trawa świetnie nadaje się również do ściółkowania rabat kwiatowych i grządek warzywnych. Wysypanie kilkucentymetrowej warstwy skoszonej trawy wokół roślin zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu i nagrzewaniu się gleby oraz wyrastaniu chwastów. Co więcej, rozkładająca się trawa stanie się dla naszych upraw naturalnym nawozem i źródłem próchnicy.

Należy pamiętać, że warstwa ściółki ze skoszonej trawy nie może być zbyt gruba, w przeciwnym razie może zacząć gnić. Lepiej wysypać cienką warstwę, a po jej przeschnięciu kolejną. Ważne jest również, by nie stosować do ściółkowania warzyw trawy, która była wcześniej poddana chemicznym opryskom, ponieważ chemikalia mogłyby przedostać się do naszych upraw.

Przeczytaj również: Ściółkowanie rabat na wiosnę. Po co i czym ściółkować rabaty?

Skoszona trawa świetnie sprawdzi się do ściółkowania grządek warzywnych i rabat kwiatowych. Fot. 123RF.com

  • 3. Kompostowanie trawy

Skoszoną trawę możemy przeznaczyć na kompost, ponieważ szybko się rozkłada i przekształca w naturalny nawóz. W tym wypadku bardzo ważny jest jednak sposób kompostowania trawy. Nie należy wrzucać całych stert świeżo ściętej trawy do kompostownika, ponieważ pod jej grubą warstwą gwałtownie podnosi się temperatura, zaczyna brakować tlenu i dochodzi do wyginięcia pożytecznych mikroorganizmów.

Dlatego ściętą trawę zaleca się umieszczać w kompostowniku warstwowo i stopniowo. Najlepiej układać skoszoną trawę naprzemiennie z suchymi pędami, odpadkami z ogrodu, drobnymi gałązkami, ziemią ogrodową, mączką bazaltową lub innym preparatem przyśpieszającym kompostowanie. Po kilku tygodniach otrzymamy wartościowy naturalny nawóz, którym można będzie nawozić rośliny w ogrodzie i na działce.

Przeczytaj również: Zakładanie kompostownika w ogrodzie krok po kroku. Co kompostować i jakie rośliny dożywiać?

Skoszona trawa do świetny materiał na kompost. Fot. 123RF.com

  • 4. Okrywanie roślin na zimę

Skoszoną trawę warto magazynować, ponieważ przydaje się również jesienią, gdy zaczynamy zabezpieczać inne rośliny przed nadchodzącymi mrozami. Zastanawiasz się, jak przechowywać skoszoną trawę? W pierwszej kolejności musisz ją wysuszyć — rozłóż cienkie warstwy trawy na słońcu na 1-2 dni. Trawę warto obracać, aby przeschła z każdej strony. Następnie wysuszone źdźbła połącz w snopki i obwiąż sznurkiem. Jesienią za pomocą przygotowanych w ten sposób snopków możesz okrywać rośliny najbardziej wrażliwe na niskie temperatury.

Skoszoną trawę można wysuszyć i jesienią wykorzystać do okrywania roślin. Fot. 123RF.com

Przeczytaj również: Zakładasz trawnik? Zobacz, jaki gatunek trawy warto wybrać

"Ekologicznie": Kompostownik na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

CeeGee

Moje zdanie jest inne i rozni sie od artykulu. Skoszona trawa nie nadaje sie na kompost. Nie ma zadnych wartosci oprocz tego ze moze byc wysypana pod jakies krzewy lub drzewa zeby chronic je od utraty wilgoci. Nie ma pozatym nic innego do czego scieta trawa moze sie przydac.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak wykorzystać skoszoną trawę? Poznaj cztery sposoby, a nigdy więcej nie wyrzucisz skoszonej trawy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.