Porady ogrodnicze

Jak zakładać trawnik z rolki? O tym musisz pamiętać

Zielona murawa przed oknem to marzenie niejednego właściciela ogrodu. Jest to widok, na który warto zapracować. Jeżeli będziesz się trzymać kilku najważniejszych zasad i zakupisz dobrej jakości rolki z trawą, z całą pewnością uda ci się stworzyć gęsty, soczyście zielony trawnik.

Jak zakładać trawnik z rolki? O tym musisz pamiętać
Ile faktycznie kosztuje trawnik z rolki? To rozwiązanie nie dla każdego. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Trawnik z rolki – wady i zalety

Niewątpliwie jedną z najważniejszych zalet trawnika z rolki jest to, że uzyskuje się efekt w naprawdę krótkim czasie. Co prawda taka trawa również musi się ukorzenić, jednak to, że od razu uzyskujesz równą, intensywnie zieloną murawę, jest bardzo kuszące.

Oprócz tego trawnik z rolki jest gęsty, równomiernie wyrośnięty, równy, trwały i odporny na szkodniki i choroby, zwłaszcza jeśli kupujesz go od polskich producentów. Rolki tego pochodzenia są zahartowane w naszym klimacie.

Niestety tworzenie trawnika z rolek ma również swoje minusy. Należy do nich cena inwestycji. Koszt kilograma nasion może wynosić tylko kilkanaście złotych. Z takiej ilości wysiejesz trawą dużą przestrzeń. Tymczasem minimum tyle samo zapłaci się za 1m2 trawy z rolki. Oprócz kosztu materiału należy wziąć pod uwagę koszt rozłożenia. Oczywiście możesz to zrobić samodzielnie.

Na co zwracać uwagę kupując trawę w rolce?

Jeżeli decydujesz się na założenie trawnika z rolki, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, którego w tym celu użyjesz. Będzie to trudne, jeśli nie masz doświadczenia. Jednak korzystając z oferty sprawdzonej firmy, masz większe szanse na zakup trawy wysokiej jakości.

Pamiętaj, że przy wybieraniu darni najważniejsze są jej kolor i gęstość oraz brak obecności chwastów. Ponadto nie możesz zapominać o spodniej warstwie rolki. Musi być jednolita, wilgotna i równa. Nie może się rozpadać i sypać. Łatwo to sprawdzić poprzez uniesienie kawałka trawy za róg.

Trawnik z rolki: grubość

Rolki trawy mogą mieć różną grubość i jest to zależne przede wszystkim od technologii, w jakiej zostały wytworzone i pozyskane.

  • Trawa wysiewana wprost do gruntu. Rolki powstające z trawy hodowanej w taki sposób mogą być gotowe po minimum 1,5 roku od siewu. Po tym czasie darń zdejmuje się maszynowo, wcześniej tnąc ją na odpowiednie odcinki. Opracowywany maszynowo trawnik ma skracane korzenie i wyrównywany spód, przez co darń nieco dłużej się ukorzenia. Takie rolki ważą około 20 kg/m2 i mają 2 cm grubości.

  • Trawa wysiewana na folii i torfie. Rolki powstające w ten sposób mają całe korzenie, więc proces powstawania trawnika na miejscu docelowym jest stosunkowo krótki. Darń nie jest tak gęsta jak przy rolkach z siewu do gruntu, jednak wiele osób decyduje się na nie ze względu na to, że po ukorzenieniu trawnik bardzo szybko ulega zagęszczeniu. Takie rolki ważą około 15 kg/m2 i mają w granicach 3 cm długości.

Trawnik z rolki – koszt

Koszt położenia trawnika z rolki jest zdecydowanie wyższy niż tradycyjne tworzenie murawy z nasion. Ostateczna cena jest ustalana indywidualnie i zależy od wielu czynników. Można do nich zaliczyć:

  • wielkość przyszłego trawnika,
  • ukształtowanie terenu,
  • stan podłoża pod trawnik,
  • obecność systemu nawadniającego i innych dodatkowych elementów lub systemów.

Można założyć, że za 1 m2 trawnika z rolki zapłacisz od 10 do 30 zł. Kupując rolki do samodzielnego rozłożenia, zapłacisz jeszcze mniej, jednak pamiętaj, że do ostatecznego wymiaru trawnika musisz doliczyć około 5-10% darni więcej.

trawnik z rolki Można założyć, że za 1 m2 trawnika z rolki zapłacisz od 10 do 30zł. łFot. 123RF/PICSEL

Jak zakładać trawnik z rolki krok po kroku

Decydujesz się na samodzielne układanie rolek trawy? Zapoznaj się z podstawowymi krokami, które trzeba wykonać, aby murawa cieszyła twoje oczy i stopy w stosunkowo krótkim czasie!

Kiedy zakładać trawnik z rolki?

Pierwszą istotną kwestią jest wybór odpowiedniego terminu układania trawy z rolki. Ze względu na świeżość materiału i zdolności do ukorzenienia się, murawę z rolki można rozkładać przez cały sezon wegetacyjny. Jednak z uwagi na fakt, że wiosną i jesienią występuje największa ilość opadów, warto to robić właśnie wtedy.

Jeśli wybierzesz jesień, pamiętaj, aby dać czas trawie na ukorzenienie się przed zimą, dlatego nie układaj trawnika później niż pod koniec września. Pamiętaj też, że darń w rolce nie nadaje się do przechowywania, więc musisz ją rozkładać od razu po zakupie i transporcie na działkę.

Jak przygotować podłoże pod trawnik z rolki?

Kiedy już wybierzesz termin i zamówisz trawę, zajmij się przygotowaniem podłoża. Trawa preferuje pH w granicach 5,5-6,5. Dlatego przed zakładaniem trawnika należy sprawdzić odczyn gleby naobszarze, gdzie planujesz ją ułożyć. Dodatkowo warto, aby podłoże było przepuszczalne, próchniczne i żyzne. Jeśli jest mocno zbite, przekop teren i bardzo dokładnie go wyrównaj.

W razie potrzeby doprowadź pH do optymalnego dla trawy poziomu. Podłoże nie może zawierać żadnych chwastów, kamieni i śmieci, które mogłyby w niektórych miejscach uniemożliwić ukorzenienie się darni, tworząc nieestetyczne plamy ziemi.

Jak układać rolki z trawą?

Po przygotowaniu podłoża niezwłocznie zajmij się ułożeniem przywiezionych rolek trawy. Ważne jest trzymanie się kilku zasad, aby po ukorzenieniu się źdźbeł darń wyglądała jednolicie. Przede wszystkim:

  • układaj rolki naprzemianlegle, co oznacza, że układaj pasy tak, aby linie cięć nie pokrywały się ze sobą,
  • rolki umieszczaj na zakładkę, bardzo ściśle,
  • kładź trawę tak, aby źdźbła z pojedynczych rolek układały się w tym samym kierunku.

Brzegi trawnika należy dobrze docisnąć do ziemi, aby nie odstawały i nie przesychały.

układanie trawnika z rolki Po przygotowaniu podłoża niezwłocznie zajmij się ułożeniem przywiezionych rolek trawy. Fot. 123RF/PICSEL

Co zrobić po rozłożeniu rolek?

Wiele osób zastanawia się, czy należy wałować trawnik z rolki po jego rozłożeniu. Jak najbardziej tak! To bardzo ważna czynność, ponieważ pozwala na dociśnięcie rolek do podłoża, a tym samym na dobre połączenie się z nim. Po wałowaniu odpowiednim narzędziem ogrodniczym podlej swój nowy trawnik i powtarzaj tę czynność każdego dnia przez minimum tydzień.

Jak pielęgnować trawnik z rolki?

Trawnik położony z rolek wymaga właściwej, troskliwej pielęgnacji, szczególnie w okresie ukorzeniania się. Kiedy zakończy się proces pierwszego obfitego podlewania, zaczną się kolejne.

Jak często podlewać trawnik z rolki?

Trawnik z rolki należy dosyć często nawadniać. Po pierwszym tygodniu od położenia warto to robić przynajmniej co drugi dzień. Pamiętaj, że przy wysokich temperaturach musisz to robić codziennie. Jeżeli dopuścisz do przeschnięcia rolki, twoja trawa się nie ukorzeni lub zrobi to nierównomiernie. Może przestać na to zwracać uwagę dopiero po około 3 tygodniach od ułożenia darni.

Kiedy kosić po raz pierwszy trawę z rolki?

Kiedy minie około miesiąca od położenia trawy z rolki i zauważysz, że trawa zdążyła się ukorzenić i zaczyna się rozkrzewiać, możesz wykonać pierwsze koszenie. Jeżeli podczas tych pierwszych tygodni zauważysz, że twój trawnik się „rozszczelnił”, posypuj go w takim miejscu ziemią i obficie nawadniaj,. Kiedy skosisz go po raz pierwszy, poczujesz, że wreszcie murawa jest gotowa i można z niej w pełni korzystać.

Pamiętaj, że pielęgnacja trawnika wpływa na jego wygląd każdego następnego roku. Mimo że darń układana z rolek nie ma chwastów, nie możesz zakładać, że się nie pojawią. To samo tyczy się mchu. Na szczęście w sklepach dostępne są nawozy i preparaty, które pomogą ci we właściwej pielęgnacji trawy.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak zakładać trawnik z rolki? O tym musisz pamiętać"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.