Spis treści:
Jakie szkody mogą wyrządzić nornice?
Nornice często mylone są z myszami polnymi, choć ich wygląd znacznie się od nich różni. Są mniejsze niż myszy, mają krótsze łapki oraz ogony, a ich futro jest zdecydowanie grubsze i bardziej miękkie. Nornice prowadzą przede wszystkim nocny tryb życia i co bardzo istotne – nie wpadają w zimowy sen i są aktywne przez cały rok.
Gryzonie te żywią się liśćmi, nasionami, cebulkami i kłączami roślin. W sadach sięgają także po owoce. Zimą przy niedoborze pożywienia obgryzają korę drzew i krzewów liściastych (np. róż). Ponadto nornice budują system korytarzy, które znajdują się bezpośrednio pod powierzchnią ziemi. Oznacza to, że tym samym niszczą korzenie większości roślin, co utrudnia im pobieranie wody z gruntu. W rezultacie może to doprowadzić do więdnięcia lub całkowitego obumarcia roślin.
Jak pozbyć się nornic z ogrodu?
Pozbycie się nornic z ogrodu wcale nie jest łatwym zadaniem. Nie jest też zadaniem niewykonalnym. Warto jednak pamiętać, że gryzonie te – choć są szkodliwe w ogrodach – pełnią ważną rolę w ekosystemie. Okazuje się, że nornice stanowią aż 36 proc. pożywienia innych zwierząt zamieszkujących polskie lasy. Dlatego nie należy pozbywać się ich za pomocą drastycznych metod takich jak trutki. Jak pozbyć się nornic w prosty, niedrogi i humanitarny sposób?
Nornice podgryzają system korzeniowy roślin, zjadają nasiona, obgryzają korę drzew. Fot.123RF.com
Aby wyprosić ze swojego ogródka nieproszonych gości, warto skorzystać z pomocy skutecznego oprysku, który z jednej strony odstraszy gryzonie (a także ślimaki), a z drugiej skutecznie odżywi twoje rośliny. W tym celu przyda się zaparzona i ostudzona kawa. Wymieszaj ją z wodą w proporcji 1:4. Następnie tak przygotowaną mieszanką spryskaj rośliny, a nornice będą się trzymać od nich z daleka.
Co więcej, taki oprysk to doskonałe źródło pierwiastków dla roślin – odżywi je i sprawi, że będą pięknie rosły. Najlepiej sprawdzi się w przypadku roślin kwasolubnych lub obojętnych na odczyn pH.
Inne sposoby na nornice
Oprócz domowego oprysku można też skorzystać z innych metod. Aby zniechęcić nornice do przebywania w ogrodzie, warto zasadzić w nim rośliny, za którymi zwierzęta te nie przypadają. Zaliczają się do nich m.in.: mięta, czosnek, czosnek niedźwiedzi, czarna porzeczka, wilczomlecz, nostrzyk czy korona cesarska. Dobrym sposobem jest też włożenie do tunelu zrobionego przez nornice gałązek tui, liści orzecha włoskiego czy kilku zagniecionych ząbków czosnku.
Warto również pamiętać, by nie stosować zbyt grubej warstwy ściółki, gdyż nornice często zagnieżdżają się w niej. Dzięki temu gryzonie nie będą miały odpowiednich warunków do bytowania. Należy także utrudnić nornicom dostęp do roślin poprzez zastosowanie specjalnych osłonek lub siatek.
Przeczytaj również:
Jak ochronić drzewa owocowe przed gryzoniami i zwierzyną? Poznaj najskuteczniejsze sposoby
Krety będą trzymać się z daleka. Lista niezawodnych sposobów
Mimo uroczego wyglądu, potrafi nieźle nabroić. Sprawdź, jak pozbyć się kuny z ogrodu!
Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.