Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Te drzewa mogą być problemem. Całkowicie zacienią teren, mogą uszkodzić rury kanalizacyjne

Pną się ku niebu na grubych konarach lub efektownie opadają ku ziemi, na ich gałęziach można wieszać huśtawki, a przy pniu budować domki dla dzieci – te drzewa wprost zachwycają wielkością, rozłożystym pokrojem lub gęstą, kulistą koroną. Jednak posadzenie ich w ogrodzie zbyt blisko domu lub małej architektury ogrodowej może stwarzać problemy. Jakich drzew nie sadzić obok domu i dlaczego? Dowiedz się, które odmiany, zamiast poprawić przydomowy krajobraz, mogą go zniszczyć.

Te drzewa mogą być problemem. Całkowicie zacienią teren, mogą uszkodzić rury kanalizacyjne
W jakiej odległości od domu sadzić drzewa? Tak, by ich konary oraz system korzeniowy nie zagrażały konstrukcji budynku i innych elementów wokół domu. Fot. jechm/mrivserg/123rf.com

Spis treści: 

Drzewo w ogrodzie – zalety i wady

Wypielęgnowane rabatki kwiatowe, równo, jak od linijki przystrzyżone żywopłoty lub swobodnie rozrastające się krzewy i otulające ich dolne pędy trawy pampasowe – to wszystko i jeszcze więcej możemy oglądać w przydomowych ogrodach. Różnią się one od siebie stylem, sposobem prowadzenia, wielkością i wieloma innymi cechami, które świadczą o ich unikalności. Jednym z naturalnych elementów aranżacji przestrzeni wokół domu są drzewa, zarówno liściaste, jak i iglaste, które dodają jej charakteru. Tworzą zaciszne kąciki wprost idealne do odpoczynku, zapewniają cień i jednocześnie dekorują ogród, nie kradnąc miejsca.

Wśród wielu gatunków i odmian drzew, jakie możemy spotkać w ogrodach, na czele listy znajdują się dęby, brzozy, różne odmiany sosny, a także klony, buki, olchy, topole, graby, jabłonie czy czeremchy. Wiele z nich zaliczanych jest do najstarszych rodzimych gatunków, często porastających działki jeszcze zanim cokolwiek zostanie na nich wybudowane. Przejmując teren ze starodrzewem, zobowiązani jesteśmy zadbać o jego los i jak najlepsze utrzymanie. Jednak mając do dyspozycji pustą działkę, możemy sami zdecydować, jakie gatunki i odmiany zasadzimy a jakich nie – co ciekawe, ma to duże znaczenie użytkowe, ponieważ wśród najbardziej popularnych drzew są prawdziwie problematyczne okazy. 

Nietrudno odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto sadzić drzewa w ogrodzie – zalety wykorzystania dużych roślin w aranżacji przestrzeni zewnętrznej są bowiem jasne: 

  • drzewa pozwalają urozmaicić niskie kompozycje, 
  • wybrane gatunki, naturalnie gęste i wytrzymałe, tworzą barierę dla wiatru, 
  • gęste rośliny liściaste i iglaste zapewniają schronienie różnym gatunkom ptaków, a także stanowią źródło ich głównego pożywienia, 
  • z opadających igieł, liści oraz resztek organicznych zebranych np. jesienią lub na wiosnę można produkować domowe nawozy, kompost oraz specjalną ziemię o określonych parametrach biochemicznych, 
  • zapewniają cień i pozwalają schronić się w nim w upalne, letnie dni. 

Jednak ostatnia z wymienionych będzie zaletą wyłącznie wtedy, gdy zadbamy o prawidłowe formowanie i regularne przycinanie drzewa. Olbrzymie, rozłożyste korony pozostawione bez kontroli potrafią niemalże całkowicie odciąć dopływ naturalnego światła do roślin rosnących pod nimi, pogarszając tym samym warunki ich wzrostu, kwitnienia czy owocowania.

drzewa 1 To tylko kilka przykładów drzew, które nie powinny się pojawić w pobliżu zabudowań. Sprawdź, czego lepiej nie sadzić w ogrodzie. Fot. kmm7553/123rf.com/CanvaPro

Drzewo w ogrodzie ma więc swoje wady – można wymienić jeszcze nadmierne zakwaszenie gleby (w przypadku opadających igieł sosnowych), obowiązek grabienia opadłych liści (np. dęby) czy konieczność pilnowania terminów przycinki. Ale to nie wszystko. Zasadzone okazy potrafią zaburzać równowagę przestrzeni ogrodowej, niszcząc wiele jej elementów, a my możemy zauważyć to dopiero po fakcie. Dlatego świadomy wybór gatunków i odmian roślin, odpowiednie ich rozlokowanie według określonego planu przestrzennego oraz umiejętna pielęgnacja w okresie wzrostu są tak ważne.

Przeczytaj również: W jakiej odległości od granicy działki można sadzić drzewa? 

Jakich drzew nie sadzić obok domu? Uważaj, będą problemy

Obserwowanie, jak zdrowo i imponująco rosną samodzielnie zasadzone drzewa, daje wiele satysfakcji. Jednak nie każdy okaz w praktyce poprawia krajobraz wokół domu. Wyeliminuj z listy roślin do posadzenia te, które, zamiast w naturalny sposób dekorować przestrzeń, będą ją niszczyć. Spore wymiary, do których w krótkim czasie dorasta wiele odmian drzew liściastych oraz iglastych, wymagają uwzględnienia w planie przestrzennym.  

Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której dojrzałe drzewo uszkodzi konstrukcję budynku, napierając na ścianę, dach, rynny lub inne jego część. Pamiętajmy, że istotne jest nie tylko to, co widzimy – dojrzałe drzewa o masywnych konarach i rozłożystej koronie mają zwykle silny, stale rozrastający się system korzeniowy. On z kolei może być zagrożeniem dla fundamentów budynku oraz pociągniętych w ziemi instalacji np. rur kanalizacji. 

Jakich drzew lepiej nie sadzić obok domu? Oto okazy, z których powinniśmy zrezygnować. 

  • Wierzba płacząca – jej kaskadowo opadające gałęzie stanowią wyjątkową, naturalną ozdobę, jednak nie możemy zapomnieć o tym, że słynie ona z szybkiego tempa wzrostu oraz rozbudowanego systemu korzeniowego, który potrafi rozwijać się do wartości bliskiej trzykrotności wielkości drzewa.

  • Dąb – niezależnie od wybranej odmiany dęby pochłaniają olbrzymie ilości wody z podłoża, a dojrzałe drzewa potrafią sięgać nawet do 30 metrów wysokości, tworząc drogę dostępu na dach domu np. wiewiórkom, a rozbudowany system korzeniowy może wyrządzić spore szkody w obrębie fundamentów budynku.

  • Cyprysowiec Leylanda – to niezwykle szybko rosnące, wiecznie zielone drzewo iglaste o zwartej strukturze, które pozostawione bez kontroli potrafi górować nad dachami domów, na stałe zacieniając sporą część ogrodów (podobnie, jak cedr japoński, sosna biała czy świerk niebieski).

  • Klon srebrny – to wysokie, szybko rosnące drzewo, które płytko pod ziemią rozwija bardzo agresywny system korzeniowy, będący zagrożeniem dla ciągłości chodników, ścieżek oraz pobliskich, ogrodowych aranżacji; wadą tego gatunku jest kruchość i łamliwość pędów, co dodatkowo zagraża pobliskim budynkom.

  • Jesion – to dorodne, długowieczne drzewo, które rośnie wolno, ale dorasta nawet do 30 metrów wysokości, a jego system korzeniowy rozprzestrzenia się w poszukiwaniu stałych źródeł wody, dlatego należy unikać sadzenia go w pobliżu budynków, do których doprowadzono instalacje podziemne np. rury kanalizacyjne.

  • Klon czerwony – to drzewo o intensywnym, ognistym wybarwieniu jest prawdziwą ozdobą ogrodu, jednak ma ono dość agresywnie rozrastający się system korzeniowy, który, rozłożony blisko powierzchni ziemi, potrafi podnosić i uszkadzać podjazdy, ścieżki, chodniki oraz inne elementy architektury ogrodowej.

Decydując się na drzewo w ogrodzie, rozważmy wszystkie jego cechy, w tym wartości takie, jak wysokość czy rozrost systemu korzeniowego osiągany w pełni dojrzałości. Jeśli zależy nam na efektownym zagospodarowaniu działki, zacienieniu jej części lub wprowadzeniu wyższych roślin zielonych i zimozielonych tam, gdzie ewidentnie brakuje naturalnych elementów aranżacji, weźmy pod uwagę przede wszystkim nieinwazyjnie rosnące gatunki.  

W jakiej odległości od domu sadzić drzewa? 

Wiele odmian atrakcyjnych krzewów, wyższych drzew owocowych czy egzotycznych gatunków ozdobnych, które doskonale adaptują się w naszym klimacie, nie rozrasta się tak agresywnie zarówno nad ziemią, jak i pod jej powierzchnią, a także stanowi ciekawą formę dekoracyjną. Ich wybór będzie z pewnością bezpieczniejszy niż posadzenie dębu, wierzby, topoli czy okazałych drzew iglastych.

drzewa dom Posadzenie drzewa owocowego, dorastającego do maksymalnie 2-3 metrów i łatwego w formowaniu, to bezpieczna opcja tuż obok domu. Fot. aleksnt/123rf.com 

Jeśli jednak zależy nam na konkretnych okazach, ponieważ z wielu powodów odpowiadają nam one najbardziej, pilnujmy bezpiecznej odległości zasadzenia od linii fundamentów oraz całej, widocznej konstrukcji budynku. Drzewo prawdopodobnie docelowo przerośnie wysokość 10 metrów? Wybierzmy dla niego stanowisko oddalone co najmniej 20 metrów od domu.  

Zasada podwojenia wysokości stanowi dobry wyznacznik przy planowaniu przestrzennym. Stosując się do niej, nie będziemy musieli obawiać się z czasem przykrych niespodzianek takich, jak ruchy fundamentów, niszczenie ścieżek, pękanie płyt w obrębie niskich tarasów czy podjazdów. Co więcej, zapewnimy odpowiednie warunki dla innych roślin, które całkowicie zdominowane przez zielonych gigantów, mogłyby po prostu przestać rosnąć.  

Dla dużych drzew zostawmy zawsze sporo wolnej przestrzeni wokoło, organizując tam np. zewnętrzną strefę odpoczynku – zrezygnujmy jednak z osadzania konstrukcji altan czy innej zabudowy na podziemnych fundamentach. Jeżeli tej przestrzeni nie mamy, wybierzmy mniejsze okazy w donicach. Ich wybór jest olbrzymi i nie można odmówić im uroku.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Efektowne pnącze do obsadzania ogrodzeń, altan i pergoli. Gdzie sadzić i jak pielęgnować asarinę pnącą?

Oto najpopularniejsze drzewa ozdobne, które można posadzić nawet w małym ogrodzie

Pozwolenie na wycięcie drzewa. Takich zmian w przepisach nikt się nie spodziewał. Co się zmienia?

Czy można zmusić sąsiada do usunięcia drzewa? Co zrobić, gdy drzewa sąsiada zacieniają działkę?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.