Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Aronia czarna – wielozadaniowy krzew w ogrodzie. Uprawa, zastosowanie w ogrodzie i właściwości

Aronia jest zarówno krzewem ozdobnym, jak i owocowym. W ogrodzie doceniana jest jednak przede wszystkim ze względu na owoce, które mają wiele właściwości zdrowotnych. Są niezwykle uniwersalne i mogą znacząco wesprzeć nasz organizm. Właśnie dlatego, jeśli zdecydujemy się na krzew aronii, powinniśmy wiedzieć, co zrobić, aby każdego roku dawał obfite plony. Odkryj, jak zadbać o aronię czarną, aby rosła piękna i zdrowa.

Aronia czarna – wielozadaniowy krzew w ogrodzie. Uprawa, zastosowanie w ogrodzie i właściwości
Owoce aronii mają prozdrowotne właściwości. Fot. unkas/123RF.com

Spis treści:

Aronia czarna – zdobi i leczy. Dlaczego warto mieć ją w ogrodzie?

Aronia czarna uznawana jest za krzew ozdobny i owocowy. W ogrodzie ceniona jest jednak przede wszystkim ze względu na owoce, które mają niezwykle ważne dla organizmu właściwości odżywcze i uznawane są za najzdrowsze na świecie. Znajdziemy w nich witaminę C, E, K oraz witaminy z grupy B, a także minerały, jak wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor oraz cynk. Dodatkowo ma niezwykle dużo flawonoidów, w tym antocyjany oraz katechiny.

Dzięki bogatemu składowi owoce aronii mają spory wpływ na nasz organizm. Przede wszystkim działają przeciwzapalnie oraz przeciwutleniająco, dzięki czemu spowalniają proces starzenia się organizmu oraz chronią nasze komórki przed działaniem wolnych rodników. Zmniejszają ryzyko powstawania nowotworów, rozwoju cukrzycy oraz innych chorób cywilizacyjnych.

Co więcej, ze względu na obecność witamin C i E wzmacniają nasz układ odpornościowy oraz pomagają utrzymać w dobrym stanie skórę, włosy oraz paznokcie. Z kolei zawartość witaminy K wspiera układ sercowo-naczyniowy. Jedzenie owoców aronii może poprawić ciśnienie krwi oraz ochronić przed rozwojem chorób serca w przyszłości.

Aronia ma niebagatelny wpływ na zdrowie oczu. To przez obecność flawonoidów może poprawić nasze widzenie zmierzchowe, rejestrację obrazów oraz poprawić dostrzeganie kolorów. Dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej.

Dodatkową zaletą jest to, że aronia jest niezwykle wdzięcznym owocem do przygotowywania przetworów. Zrobimy z niej pyszne galaretki, soki, dżemy, konfitury, a nawet nalewki. Jej owoce są soczyste i szybko można jest przetworzyć.

Z pełnych witamin owoców aronii najlepiej przygotować przetwory. Z pełnych witamin owoców aronii najlepiej przygotować przetwory. Fot. koromyslova/123RF.com

Przeczytaj również: Duże, jak pięść i okrągłe jak z obrazka. Sprawdziliśmy, co wpływa na wielkość jabłek w uprawie

Ciekawe odmiany aronii. Które są niezawodne?

Aronia zależnie od odmiany może wydawać różnego rodzaju owoce. Do najpopularniejszych odmian zaliczamy:

  • Aronię czarnoowocową Nero, która jest niewymagająca, szybko rośnie i daje duże, smaczne owoce,

  • Aronię czarnoowocową Hugin, która dorasta do 1 m wysokości i tworzy owoce o stosunkowo małej ilości soku,

  • Aronię czarnoowocową Galicjanka, która ma niskie wymagania i poradzi sobie praktycznie w każdych warunkach, dodatkowo jest bardzo plenna,

  • Aronię śliwolistną Viking, której owoce są wyjątkowo soczyste oraz smaczne,

  • Aronię czerwoną Erecta, która tworzy mniejsze, czerwone owoce jadalne, także idealne na przetwory.

Jak uprawiać aronię czarną?

Aronia czarna czuje się niezwykle dobrze w polskim klimacie. Ma wyjątkowo niskie wymagania, a jej krzewy rosną naturalnie na żyznych, wilgotnych i podmokłych glebach, niezależnie od odczynu pH. Poradzą sobie także na piaszczystym i suchym podłożu. Aronia dobrze czuje się na słonecznych oraz cienistych stanowiskach. Warto jednak sadzić ją w miejscach, gdzie będzie miała dostęp do słońca, ze względu na to, że owoce będą smaczniejsze.

Sadząc aronię, musimy pamiętać, że roślina źle znosi jedynie przesadzanie. Właśnie dlatego warto wybrać dla niej miejsce, gdzie będzie mogła bez problemu rosnąć i rozwijać się przez ok. 20 lat. Aronia ma silny system korzeniowy, dzięki któremu nie jest wrażliwa zarówno na suszę, jak i na nadmiar wody. Warto jednak pamiętać, że długotrwały brak wody może powodować gorsze plony. Dlatego, jeśli przez długi czas nie pada deszcz, warto ją podlewać.

Uprawa aronii nie jest trudna. Uprawa aronii nie jest trudna. Fot. anmbph/123RF.com

Aronię warto co roku przycinać w lutym lub w marcu. Wystarczy wykonać cięcie pielęgnacyjne, polegające na prześwietleniu krzewu i pozbyciu się słabych oraz uszkodzonych pędów. Można nawozić ją za pomocą nawozów naturalnych lub mineralnych. Powinno być ono dostosowane do rodzaju gleby, jaki mamy w ogrodzie. Do dokarmienia krzewu sprawdzi się obornik, gnojowica, a także nawozy fosforowe lub potasowe.

To krzew odporny na choroby oraz ataki szkodników, przez co nie wymaga od nas zabiegów, które miałyby na celu jej ochronę. Pewne zagrożenie stanowią mszyce oraz gąsienice. Należy jednak reagować, dopiero kiedy zauważymy ich ślady. W takim wypadku wystarczy wykonać jednorazowy oprysk.

Jakie zastosowanie ma aronia w ogrodzie?

Aronię sadzi się w ogrodzie przede wszystkim ze względu na smaczne i zdrowe owoce. Warto jednak pamiętać, że roślina nadaje się również na żywopłot. Przez to, że gęsto rośnie oraz ma niewielkie wymagania, możemy uformować ją na kształt ogrodzenia. Będzie chronić naszą prywatność, a także dobrze sprawdzi się przy oddzielaniu części ogródka.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Co zrobić z borówkami po owocowaniu? Letnio-jesienne nawożenie borówki amerykańskiej

Lipiec i sierpień to najlepszy czas na sadzenie truskawek. Wybierz najsmaczniejsze odmiany

Co daje przycinanie porzeczki? Te pędy trzeba usunąć latem, krzew będzie porządnie owocował

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.