Spis treści:
Azalie japońskie i wielkokwiatowe
Azalie, podobnie jak różaneczniki nazywane rododendronami, to średniej wielkości krzewy, które wiosną efektownie kwitną. Większość z nich ma sezonowe liście, czyli takie, które opadają na zimę, dzięki czemu są odporne na mróz. Z tego względu rośliny te cieszą się dużą popularnością wśród ogrodników. Na przydomowych działkach najchętniej sadzimy dwa rodzaje tych krzewów: azalie japońskie i wielkokwiatowe. Mają podobne wymagania co do gleby, ale potrzebują nieco innych stanowisk.
Kwitnące w maju azalie japońskie charakteryzują się zwartym pokrojem. Dorastają do ok. 150 cm wysokości i w zależności od odmiany mogą mieć białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone lub fioletowe kwiaty. Azalie japońskie najlepiej rosną i kwitną na częściowo zacienionym stanowisku – koniecznie takim, które jest osłonięte od podmuchów silnego wiatru.
Azalie wielkokwiatowe natomiast, czyli krzewy o początkowo luźnym, a później zwartym pokroju, dobrze czują się również w pełnym słońcu. Podobnie jednak jak azalie japońskie nie mogą być narażone na wysuszający i zimny wiatr. Odmiany wielkokwiatowe kwitną w maju i czerwcu w gamie kolorów równie bogatej jak w przypadku azalii japońskich.
Azalie wielkokwiatowe preferują słoneczne i lekko zacienione stanowiska, azalie japońskie zaś lubią tylko półcień. Fot. tamu1500/123RF.com
Przeczytaj również: Czy jesienią trzeba przycinać hortensje? Źle to zrobisz, przestaną kwitnąć
Sadzenie azalii we wrześniu
Azalie należą do roślin wrzosowatych, więc podobnie jak inni przedstawiciele tej rodziny charakteryzują się specyficznymi wymaganiami. Krzewy te dobrze rosną i intensywnie kwitną tylko w kwaśnej ziemi, mającej pH w zakresie 4,0-5,5. Wybierzmy podłoże lekkie, przepuszczalne oraz bogate w próchnicę, które będzie stale lekko wilgotne. Rośliny te będą się dobrze czuły wśród zakwaszających glebę i dających lekki cień iglaków. Azalie możemy posadzić w ogrodzie wiosną lub jesienią, najlepiej we wrześniu.
Jak sadzić azalie jesienią? W pierwszym kroku odchwaszczamy i przekopujemy stanowisko. Glebę mieszamy z kwaśnym torfem, co stworzy właściwe warunki wzrostu dla krzewów. Następnie możemy przystąpić do wykopania dołków. W przypadku azalii wielkokwiatowych powinny mieć one 40 cm głębokości i 80 cm szerokości. Azalie japońskie można sadzić w mniejszych i płytszych dołkach (30 cm głębokości i 50 cm szerokości).
Sadzonki obficie podlewamy, po czym umieszczamy w zagłębieniach. Przysypujemy ziemią z kwaśnym torfem i lekko ugniatamy. Na koniec rośliny ponownie podlewamy, a podłoże wokół wykładamy korą sosnową. Późną jesienią można dodatkowo okryć je gałązkami iglaków lub agrowłókniną. Zimą odmiany zimozielone warto podlewać w okresach odwilży. Tak posadzone i pielęgnowane azalie dobrze przyjmują się w gruncie, a już kolejnej wiosny rozpoczynają intensywne kwitnienie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Szybko rośnie i dobrze osłania. Sadzenie jałowca na żywopłot - termin, odległość, pielęgnacja
Wertykulacja trawnika we wrześniu. Najczęstsze błędy przy wertykulacji
Żywopłot liściasty czy iglasty? Najlepsze gatunki, sposób i terminy sadzenia