Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czy jesienią trzeba przycinać hortensje? Źle to zrobisz, przestaną kwitnąć

Przycinając hortensje przez całe lato, zapewniasz roślinom ciągłość w cyklu kwitnienia. Jednak nie rozpędzaj się, bo dalsze cięcie pędów kontynuowane od września może nieść z sobą kłopoty. Chcesz, aby twoje krzewy przeszły bezpiecznie w stan spoczynku i przetrwały w nim aż do wiosny? Nie przycinaj ich za późno ani zanadto, technika i termin mają olbrzymie znaczenie. Tłumaczymy, kiedy i jak przycinać hortensje, aby na wiosnę wypuściły dziesiątki pięknie wybarwionych kwiatów.

Czy jesienią trzeba przycinać hortensje? Źle to zrobisz, przestaną kwitnąć
W pielęgnacji ozdobnych roślin w ogrodzie duże znaczenie ma to, kiedy i jak przycinać hortensje. Prosty zabieg niesie z sobą wiele dobrego zarówno na wiosnę, jak i przed zimą. Fot. Andrew Linscott/CanvaPro

Spis treści:

Kiedy i jak przycinać hortensje?

Hortensje do pięknego kwitnienia potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia na zimę, wiosennego cięcia i stosownego odżywienia. Wielu z nas trochę z obowiązku, a trochę z przyzwyczajenia chwyta za nożyce również jesienią, co nie zawsze jest dobrym pomysłem. O ile usuwanie zaschniętych kwiatostanów oraz połamanych, uszkodzonych i zainfekowanych gałązek jest u hortensji koniecznością, o tyle pozostałych pędów u niektórych odmian w tym terminie nie powinniśmy podcinać. A zatem, kiedy i jak przycinać hortensje, aby zabieg był dla nich bezpieczny i zadziałał tak, jak należy? Czy jesienią rzeczywiście nie powinno się przycinać hortensji?

W praktyce metodę i ostateczny termin przycinania krzewów hortensji należy każdorazowo dobrać do potrzeb określonego gatunku. Tym sposobem:

  • hortensje ogrodowe przycinaj wczesną wiosną, najlepiej zaraz po ściągnięciu z nich osłon ochronnych, usuwając z krzewów wyłącznie pozostawione na zimę zaschnięte kwiatostany oraz pędy uszkodzone mrozem; regularne cięcia warto przeprowadzać latem;

  • hortensje bukietowe przycinaj i to dość mocno już wczesną wiosną, zanim rośliny wypuszczą pierwsze liście (możesz robić to regularnie rok po roku, ale nie jest to koniecznością);

  • hortensje krzewiaste należy przycinać co roku i to dość mocno, najlepiej zrób to wczesną wiosną, choć w ich przypadku możliwe jest też skracanie pędów jesienią, wówczas równie dobrze się rozrastają i kwitną;

  • hortensje piłkowane przycinaj co roku wczesną wiosną, ale delikatnie, to wystarczy, by zawiązywały dużo pięknych kwiatów;

  • hortensje dębolistne możesz przycinać wiosną, zanim rozpocznie się proces wegetacji roślin oraz jesienią, bo bardzo dobrze to znoszą. 

Wszystkie powyższe odmiany w formie młodej sadzonki należy przyciąć niedługo po posadzeniu, ale wyłącznie wiosną (dlatego zabieg może wypaść już po tygodniu od posadzenia lub dopiero po kilku miesiącach). Skrócone mocno przy podłożu lepiej się ukorzenią, mocniej rozkrzewią i już w pierwszym, pełnym sezonie wegetacyjnym wypuszczą atrakcyjne kwiaty.

Starsze rośliny także wymagają pielęgnacji, jednak nie zawsze cięcie trzeba powtarzać co roku. Ważne, aby zabieg utrzymał estetyczny pokrój, przygotował miejsce dla nowych pędów i umocnił koronę rośliny.

Przeczytaj również: Posadź obok hortensji bukietowej. W tym towarzystwie kwitnie najobficiej

Czy jesienią trzeba przycinać hortensje?

Termin bezpiecznego cięcia zależny jest od cyklu życia rośliny i przypada u większości odmian na wiosnę, jeszcze zanim zapoczątkuje się proces wegetacji. Wówczas cięcie pozwala na oczyszczenie rośliny, prześwietlenie pędów, wpuszczenie w głąb krzewu światła i powietrza, a przy tym stymuluje jej równe rozkrzewienie i obfitsze kwitnienie.

Hortensje wielkolistne (ogrodowe), uprawiane tak, aby utrzymywały barwne kwiatostany w ogrodach przez cały sezon, można ciąć wielokrotnie, dzięki czemu aktywnie wspiera się je w wydłużaniu kwitnienia. Czy jesienią trzeba przycinać hortensje? Otóż ten zabieg mógłby być dla nich poważnym zagrożeniem.

hortensja jesień Pozostawienie kwiatów hortensji na krzewie pozwala wielu odmianom ciekawie się przebarwiać, zanim przejdą w stan uśpienia. To naturalne widowisko sprawi, że twój ogród wypełnią rozmaite kolory zupełnie inne, niż te królujące latem. Fot. aleroy4/CanvaPro; natalliaustsinava/123rf.com

Hortensje ogrodowe wyglądają najpiękniej, gdy dumnie wznoszą swoje kwiatostany ponad rabaty i to zarówno świeże, jak i ususzone. Osadzający się na nich szron, padający śnieg oraz przechodzące pomiędzy ażurowymi płatkami słońce sprawiają, że zachowane główki kwiatowe hortensji są wyjątkową, nieco rustykalną dekoracją uśpionego ogrodu. Jednak nie tylko to, jak wyglądają, przemawia za ich pozostawieniem na krzewie, suche kwiatostany to również naturalna forma ochrony dla młodych pędów przed zimowym chłodem.  

Przycięcie jesienią pędów hortensji ogrodowych nie tylko pozbawia je wspomnianej ochrony, lecz także niesie spore ryzyko zniszczenia jesiennego przyrostu. Odmiany te wypuszczają pąki jesienią, dlatego zrezygnuj z zabiegu, by przypadkiem nie usunąć części, z których na wiosnę mają rozwinąć się świeżuteńkie kwiaty. I chociaż we wrześniu w ogrodzie jest wiele do zrobienia, nie sięgaj po nożyce i nie skracaj hortensji. Pozwól im naturalnie przejść w stan uśpienia, a na wiosnę dadzą taki spektakl kwitnienia, że zabraknie ci słów.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Hortensje będą kwitły do późnej jesieni. Tak przygotujesz najlepsze zabezpieczenie dla krzewów

We wrześniu przygotowuję różom odżywkę z ziemniaków. Kwitną do przymrozków

Sadzenie bodziszków jesienią. Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.