Porady ogrodnicze

Mimo uroczego wyglądu, potrafi nieźle nabroić. Sprawdź, jak pozbyć się kuny z ogrodu!

Kuna to pozornie miłe stworzenie o przyjemnie wyglądającym pyszczku, które mimo tej uroczej aparycji potrafi nieźle nabroić. W ogrodzie obgryza owoce z drzew i krzewów, zostawia odchody, a z czasem może dostać się na strych czy do domu i tam wyrządzać kolejne szkody. Zobacz, jak pozbyć się kuny z ogrodu.

Mimo uroczego wyglądu, potrafi nieźle nabroić. Sprawdź, jak pozbyć się kuny z ogrodu!
Kuna potrafi być zwierzęciem bardzo uciążliwym. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Kuna – charakterystyka

W polskim klimacie występują dwa gatunki tego zwierzęcia. W pobliżu domów i w ogrodach zwykle grasuje kuna domowa, natomiast w lasach spotkać można kunę leśną.

 • Kuna domowa

Kuna domowa (Martes foina) to puszysty ssak z rodziny łasicowatych. Długość jego ciała to ok. 40-50 cm (licząc bez ogona, który może mieć nawet do 30 cm długości). Ma szarobrązowe futerko, wyraźnie jaśniejsze na brzuchu – charakterystyczna jasna plama ciągnie się od szyi aż do przednich łap. Kuna ma wydłużony pyszczek z ostrymi zębami i stojące, zaokrąglone uszy.

Kuna żywi się gryzoniami (myszami, szczurami), ptactwem i jego jajami, a także żabami czy jaszczurkami. W okresie letnim w jej diecie przeważają owoce, które wyjada z ogrodów. Kuny są bardzo sprawne, dlatego bez problemu udaje im się kraść ptasie jaja czy wdrapywać na drzewa. Zwierzęta te, mimo że mają krótkie łapki, świetnie skaczą – nawet na wysokość 3 metrów. Kuny wychodzą na łowy nocą, dlatego w ciągu dnia rzadko można je spotkać.

 • Kuna leśna

Kuna leśna (Martes martes), nazywana także tumakiem, wygląda podobnie do kuny domowej. Ma rudobrunatne umaszczenie, a od szyi do brzuszka plamę w kolorze żółtym lub pomarańczowym. Zimą jej futerko ciemnieje.

Ten gatunek kuny żywi się wiewiórkami, jaszczurkami, ptaszkami, owadami, a w sezonie letnim także owocami. Świetnie wspina się po drzewach i wysoko skacze. Poluje w nocy, a za pożywieniem potrafi przebiec nawet kilkanaście kilometrów. Kuny leśne raczej nie pojawiają się w okolicach domostw.

kuna domowa i kuna leśna Kuna leśna i kuna domowa są do siebie bardzo podobne, ale mają też cechy różniące. Fot.123RF.com

Jakie szkody może wyrządzić kuna?

Kuny nie stanowią żadnego zagrożenia dla człowieka, nie atakują go. Potrafią natomiast dać się we znaki, buszując w ogrodzie, w garażu czy na strychu.

 • Szkody w ogrodzie

Kuna zjada myszy i inne małe gryzonie, wydaje się być więc całkiem pożyteczna dla ogrodnika. Niestety poza tym jednym aspektem, wyrządza więcej szkody, niż jest z niej pożytku.

 • Zabija domowe ptactwo – jeśli hodujesz kury albo gołębie, kuna na pewno będzie zainteresowana. Te zwierzęta wkradają się w nocy do kurników, wykradają jajka, a także zabijają kury – niestety najczęściej dużo więcej niż potrzebują do zjedzenia.

 • Zjada owoce z krzewów i drzew owocowych – lwią część jej letniego pożywienia stanowią właśnie owoce. Dlatego jeśli regularnie będzie się zjawiać w twoim ogrodzie, na krzewach prawie nic nie zostanie.

 • Zostawia odchody – to oczywiste, że odchody dzikiego zwierzęcia w ogrodzie nie są niczym przyjemnym. Są szczególnie niebezpieczne, gdy w ogrodzie bawią się dzieci.

Przeczytaj również: Lato w ogrodzie - choroby i szkodniki atakujące ogród latem

szkodniki w ogrodzie Poznaj choroby i szkodniki atakujące ogród latem. Fot.123RF.com

 • Zniszczenia w domu

Kuna chętnie wchodzi na poddasza, strychy i w inne tego typu miejsca. Co może zniszczyć zwierzę, które zadomowi się w domu?

 • Niszczy elewację – chcąc dostać się do środka albo budując gniazdo, niszczy warstwę izolacyjną domu.

 • Uszkadza instalacje – najczęściej poprzez przegryzanie kabli.

 • Uszkadza konstrukcje dachowe – budując w nich gniazda.

 • Przegryza kable i instalacje w samochodzie – szukając schronienia i materiałów na budowę gniazda.

Dodatkowo kuna wydaje nieprzyjemne odgłosy przypominające pisk – nie jest to może bezpośrednie niszczenie, ale słuchanie jak dziki zwierzak buszuje w domu, nie należy do przyjemności.

Kuna buszująca w ogrodzie może szybko przenieść się do domu, do garażu czy na strych, gdzie będzie wyrządzać kolejne szkody, dlatego jeśli tylko zobaczysz ślady jej bytowania na podwórku, zacznij działać.

Jak pozbyć się kuny?

Według prawa na kuny mogą polować tylko myśliwi, natomiast są sposoby na to, żeby zwierzę po prostu odstraszyć i zniechęcić do przebywania w ogrodzie i okolicach domu. Co działa odstraszająco na kuny?

 • Plektrantus psi – inaczej nazywany komarnicą, komarzycą albo kadzidełkiem, to roślina, której zapach odpycha kuny, a także lisy, wiewiórki, a nawet komary! Ta bylina nie dość, że pełni funkcję odstraszającą to jeszcze naprawdę pięknie wygląda. Zapach, który plektrantus roztacza, jest mocno ziołowy, przypominający nieco oregano – człowiekowi nie przeszkadza, ale kuny zniechęca. Najłatwiej jest uprawiać go w doniczkach i rozstawić w różnych częściach ogrodu.

Plektrantus na kuny Plektrantus psi to roślina, której zapach jest bardzo przyjemny dla człowieka, ale odstraszający wiele zwierząt, w tym kuny. Fot.123RF.com

 • Obecność psa – naturalnego wroga kun. Zapach sierści odstrasza niechcianych gości, dlatego warto wypuszczać psa do ogrodu, a jeśli to niemożliwe – rozkładać w miejscach, gdzie widnieją ślady obecności kun jego sierść. Na bazie zapachu psiej sierści został opracowany preparat Kunagone, którego torebeczkę można położyć tam, gdzie kuny się pojawiają (szczególnie dotyczy to pomieszczeń, gdyż na powietrzu może szybko stracić zapach).

 • Żywołapki – to humanitarny sposób, żeby kunę złapać, ale nie uśmiercić. Działają na zasadzie przynęty – zwierzę wchodzi, a drzwiczki się za nim zamykają. Jako przynętę można użyć jajka kurzego, pamiętając, by nie dotykać go rękami. Jeśli kuna wyczuje ludzki zapach, prawdopodobnie nawet nie zbliży się do pułapki. Złapanego szkodnika należy wywieźć do lasu i tam wypuścić.

 • Odstraszacze dźwiękowe – to sposób dobry na kuny, ale i na myszy, krety czy nornice. Akustyczne odstraszacze emitują ultradźwięki niesłyszalne dla człowieka, ale nieznośne dla zwierząt.

 • Aerozole zapachowe – na rynku dostępne są preparaty w sprayu o zapachu, który odstrasza kuny, natomiast to jest rozwiązanie skuteczne tylko we wnętrzach, gdyż na podwórku zapach szybko się ulatnia. Jeśli kuna zjawiła się w ogrodzie, taki aerozol można stosować na poddaszu/dachu prewencyjnie.

 • Zamykanie kurnika/gołębnika – jeśli masz w ogrodzie ptaki, pilnuj, żeby ich klatki były zamykane na noc. Zminimalizujesz straty, a być może kuna, która nie upoluje nic przez kilka nocy z rzędu, po prostu się zniechęci.

Dyskusyjnym pomysłem jest… dokarmianie kun. Miłośnicy tych zwierząt twierdzą, że zwierzęta dokarmiane przez człowieka zaprzestają polowań, nie niszczą zatem ogrodu. Nie rozwiązuje to jednak problemu pozostawianych odchodów i ewentualnego przeniesienia się osobników na przykład na strych.

Gdy uda ci się wypłoszyć kunę, zadbaj o zabezpieczenie pomieszczeń, takich jak strych czy poddasze – zwierzęta te niestety czasem wracają. Zaklej i napraw ewentualne dziury w elewacji, sprawdź instalacje – ważne, żeby ten szkodnik nie miał jak dostać się do środka, gdy znowu spróbuje się zadomowić.

Kuna to szkodnik, który co prawda nie sieje spustoszenia w ogrodzie, ale potrafi być męczący i uciążliwy – szczególnie jeśli z ogrodu przeniesie się do garażu czy na poddasze. Z twojej uprawy wybierze sobie owoce, jeśli hodujesz kury – to na pewno spróbuje na nie zapolować, a na poddaszu może poprzegryzać instalacje. Nie wolno kun zabijać, jest jednak sporo sposobów na to, żeby przegonić tych niemile widzianych gości z otoczenia.

Przeczytaj również: Najczęściej spotykane gryzonie w ogrodzie. Tak pozbędziesz się ich raz na zawsze

gryzonie w ogrodzie Gryzonie w ogrodzie nie sprzyjają estetyce i zdrowiu roślin ozdobnych czy grządek warzywnych. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

adamstas

Coś o tym wiem, u mnie były straszne dziury w podbitce. Po naprawie rozłożyłem na strychu woreczki odstraszające zapachem kunagone i o dziwo szkodnik więcej się nie pokazał. Mieszanka psiej sierści w środku działa bardzo skutecznie.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Mimo uroczego wyglądu, potrafi nieźle nabroić. Sprawdź, jak pozbyć się kuny z ogrodu!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.