Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najczęściej spotykane gryzonie w ogrodzie. Tak pozbędziesz się ich raz na zawsze

Gryzonie w ogrodzie to poważny problem. Niszczą uprawy i rabaty, ale również zbliżają się do domów w poszukiwaniu pożywienia i schronienia na chłodniejsze miesiące. Warto podjąć się walki z nimi od razu, gdy się je zauważy, aby nie dopuścić do tego, by zniszczenia objęły całą przydomową strefę relaksu. 

Najczęściej spotykane gryzonie w ogrodzie. Tak pozbędziesz się ich raz na zawsze
Gryzonie w ogrodzie nie sprzyjają estetyce i zdrowiu roślin ozdobnych czy grządek warzywnych. Fot.123RF.com

Spis treści:

Najczęściej spotykane gryzonie w ogrodzie  

Aby pozbyć się gryzoni z ogrodu, warto wiedzieć, które z nich najczęściej go odwiedzają i jakie szkody powodują. Działki i ogrody porastają rośliny ozdobne, barwne kwiaty, a nierzadko również krzewy owocowe i warzywa. Okazuje się, że dla szkodników są one idealnym pokarmem i zwabiają je w pobliże domów.  

W ogrodach najczęściej spotyka się:  

 • norniki polne: latem szkodnik jest zagrożeniem głównie dla bulwiastych i cebulowych warzyw, a także zbóż. Gromadzi zapasy w swojej spiżarni, ale jeśli nie wystarczą mu na całą zimę, zacznie niszczyć korę drzew i krzewów, co osłabi rośliny i narazi je na atak chorób grzybowych. Gryzonie są szczególnie niebezpieczne dla rolników, ponieważ potrafią znacząco uszczuplić plony. Nornik osiąga około 11 cm wzrostu, a jego ogon może mieć 3,5 cm długości. Jego futerko jest zabarwione na żółto-szary lub brązowo-żółty kolor;  

 • mysz polna i zaroślowa: wiosną gryzonie żywią się młodymi trawami, korzeniami i pędami roślin. Latem ich łupem padają rośliny ozdobne, warzywa i owoce. Kiedy nadchodzą jesień i zima, myszy zjadają bulwy i cebule. Wówczas szukają też sposobu, aby przedostać się do domów i grasować w spiżarniach czy kuchniach. Mysz polna charakteryzuje się obecnością czarnego paska wzdłuż grzbietu i jasno-brązowym, lekko szarym kolorem futerka. Mysz zaroślowa ma brunatny kolor o żółtym odcieniu, a jej futro od spodu przybiera jasną barwę; 

 • karczownik ziemnowodny: gryzoń jest bardzo niebezpieczny, ponieważ przekopuje całe grządki. Żywi się korzeniami i warzywami. Zimą uszkadza systemy korzeniowe starych drzew, osłabia je i naraża na choroby. Karczownik ma szeroką i grubą głową z niewielkimi uszami. Jego grzbiet przybiera szarą bądź ciemnobrunatną barwę. 

Jeśli spotkasz te szkodniki w swoim ogrodzie lub zaobserwujesz obgryzione rośliny, obumieranie kwiatów cebulowych, szatkowanie warzyw czy wszechobecne tunele, nastaw się na to, że czeka cię zwalczanie gryzoni. Warto przy tym pamiętać, że stosunkowo szybko się one mnożą. Jeśli więc się ich nie pozbędziesz, w kolejnym sezonie mogą wyrządzać jeszcze większe szkody.  

Przeczytaj również: Kret czy nornica? Tak rozpoznasz, który szkodnik przekopuje trawnik

Jak rozpoznać, które zwierzę zadomowiło się w ogrodzie: kret czy nornica? Fot. 123RF/PICSEL

Niezawodne sposoby na gryzonie w ogrodzie  

Sposoby na gryzonie w ogrodzie muszą charakteryzować się przede wszystkim skutecznością w ich zwalczaniu oraz selektywnym działaniem. Dzięki niemu stanowią zagrożenie jedynie dla szkodników, a nie dla całego ekosystemu, który funkcjonuje w przydomowej strefie relaksu. Warto skorzystać z naszych porad i pamiętać przy tym, że cierpliwość to cnota, która się opłaca.  

 • Lepiej zapobiegać niż leczyć 

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, aby nie zachęcać gryzoni do zadomowienia się w ogrodzie i na warzywnych rabatach. W tym celu należy pozbywać się z nich na zimę wszystkich resztek upraw. Nie należy zostawiać fragmentów roślin ozdobnych i warzyw, ponieważ wabią one głodne stworzenia i pokazują im, że gospodarze ogrodu będą mieli je czym karmić.  

Warto także zabezpieczać wyjątkowo wrażliwe rośliny za pomocą agrowłókniny, ściółki lub igieł świerkowych. Dzięki temu gryzonie będą miały utrudniony proces dostania się do jadalnych części Twoich okazów.  

 • Dobre sąsiedztwo w ogrodzie 

W zwalczaniu gryzoni warto postawić na ekologiczne i biologiczne metody, które nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje tzw. dobre sąsiedztwo. Polega ono na sadzeniu jednych okazów w okolicy drugich, z czego wypływają liczne korzyści.  

W ogrodzie warto posadzić czosnek, miętę czy wilczomlecz, ponieważ ich zapach działa drażniąco na myszy, nornice czy karczowniki. Szkodniki bardzo nie lubią substancji, które wydzielają te gatunki. Dlatego czym prędzej przeniosą się w miejsce, w którym nie będą ich czuć, a Ty ochronisz ogród i dom przed inwazją.  

 • Odstraszacze dźwiękowe 

Gryzonie są wrażliwe na dźwięki, które do nich docierają. Warto wykorzystać tę prawidłowość, by się ich pozbyć lub zapobiegać ich inwazji. Domowe odstraszacze możesz przygotować, wbijając do ziemi (szczególnie wokół rabat warzywnych i roślin cebulowych) metalowy pręt, na którym należy umieścić aluminiową puszkę lub szklaną butelkę.  

Jeśli nornice czy myszy już zadomowiły się w ogrodzie i próbują się dostać do domu, na początku należy postawić odstraszacze bliżej domu, a z czasem przenosić je w głąb ogrodu. Zamiast domowych konstrukcji możesz także sięgnąć po elektryczne urządzenia, które będą wywierały ten sam wpływ, a przy okazji nie będą tak znacząco zaburzały estetyki ogrodu.  

 • Siatki i osłonki na rośliny 

Aby chronić rośliny cebulowe oraz młode drzewa przed działaniem szkodników, warto zabezpieczać je za pomocą siatki. Co ważne: musi ona być wykonana z metalu, ponieważ plastikowe konstrukcje zostaną z łatwością przegryzione.  

Takie urządzenie umieszcza się wokół cebulek, wkopując je w ziemię na głębokość kilkunastu cm. Wówczas szkodniki nie przedostają się do środka i zniechęcone odchodzą z ogrodu. 

Jeśli zaś chodzi o młode drzewa, to najlepiej zabezpieczać je za pomocą wspomnianej wcześniej słomy lub agrowłókniny. Ale aby podnieść skuteczność takiego działania, również można zastosować metalową siatkę wokół pnia. Choć znacznie wpłynie ona na estetykę okazów, to będzie konieczna jedynie przez pierwsze sezony od zasadzenia drzewa. Później jego kora stwardnieje i stanie się bardziej odporna na gryzienie.  

Przeczytaj również: Siatka na krety – czy warto w nią zainwestować? Inne sposoby walki z kretami w ogrodzie

 • Odstraszacze zapachowe 

Aby zwalczyć nornice czy myszy, warto do wykopanych przez nie tuneli wrzucić kilka zapachowych odstraszaczy. Mogą to być:  

 • rozgniecione ząbki czosnku,  
 • starte liście czarnego bzu,  
 • kłęby sierści psów.  

W takim otoczeniu gryzonie poczują się zagrożone i nie będą wracały do bulw i cebul, aby je uszkadzać. Pamiętaj o tym, że po wrzuceniu pułapki należy norę lekko zasypać ziemią, aby zapach rozprzestrzeniał się po jej wnętrzu. Jeśli masz psa, warto regularnie wpuszczać go do ogrodu, ponieważ wydawane przez niego dźwięki i zapach, jaki za sobą pozostawia, odstrasza szkodliwe stworzenia. 

 • Pułapki i odstraszacze w płynie 

W celu pozbycia się nieproszonych gości z rabat i grządek warto zastosować żywołapki. Wkopuje się je w ziemię w miejscach, gdzie są widoczne nory i korytarze gryzoni. Gdy powrócą one, pułapka się uruchomi, a zwierzęta zostaną zamknięte w jej wnętrzu. Kiedy tylko to zauważysz, należy wypuścić je ze środka w miejscu, które znajduje się z daleka od domu i ogrodu.  

W sklepach ogrodniczych dostępne są także odstraszacze w płynie, które składają się z wody i olejków eterycznych, których zapach nie sprzyja inwazji gryzoni. Należy je wlać do nory, aby zachęcić szkodniki do szybkiego opuszczenia wydrążonych mieszkań. Co ważne, mieszanki są w pełni bezpieczne dla gleby, roślin, warzyw czy krzewów owocowych.  

Gryzonie w ogrodzie nie sprzyjają estetyce i zdrowiu roślin ozdobnych czy grządek warzywnych. Warto jak najszybciej się ich pozbyć, by nie wyrządziły dużych szkód i nadmiernie się nie rozmnożyły.  

Przeczytaj również: Przepis na domowy oprysk. Zwalczy szkodniki ogrodowe raz na zawsze!

Tak wyrzucisz szkodnika z ogrodu. Niezawodny sposób. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.