Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przepis na domowy oprysk. Zwalczy szkodniki ogrodowe raz na zawsze!

Charakterystyczne kopczyki na twoim wypielęgnowanym trawniku albo między grządkami to znak, że do ogrodu zawitały krety, karczowniki, nornice albo myszy polne. Na szczęście, są sposoby na odstraszenie tych niemile widzianych gości. Dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne szkodniki i jak je skutecznie zwalczać.  

Przepis na domowy oprysk. Zwalczy szkodniki ogrodowe raz na zawsze!
Tak wyrzucisz szkodnika z ogrodu. Niezawodny sposób. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Kret, nornica, karczownik, mysz polna – jak je rozpoznać? 

Widoczne na powierzchni ziemi górki usypane z piasku zwykle od razu przywodzą na myśl robotę kreta. Może się jednak okazać, że w ogrodzie zadomowiły się inne szkodniki, chociażby karczownik. Żeby wybrać najskuteczniejszą metodę walki z niechcianymi zwierzętami, zapoznaj  się z ich charakterystyką. 

 • Kret 

Kret to żyjący pod ziemią ssak, który żywi się głównie dżdżownicami, larwami owadów i niewielkimi bezkręgowcami. Na szczęście nie jest roślinożerny, więc nie rusza upraw. Utrudnia jednak ogrodnikom życie w inny sposób – drążąc podziemne tunele, wyrzuca na powierzchnię sporej wielkości kopce. Na trawniku czy w innym miejscu ogrodu wyglądają one po prostu nieestetycznie, a wykopane przy grządkach mogą naruszyć korzenie roślin. 

Przeczytaj również: Sprawdzone sposoby na krety w ogrodzie. Pozbędziesz się ich raz a dobrze

kret Krety odżywiają się dżdżownicami, larwami owadów i drobnymi kręgowcami Fot. 123RF/PICSELL

 • Karczownik  

Karczownik ziemnowodny to gryzoń z rodziny chomikowatych, nazywany czasem szczurem wodnym. Zamieszkuje tereny przy zbiornikach wodnych i rzekach, ale często odwiedza również ogrody. Szkody, które wyrządza polegają głównie na zjadaniu plonów – jego pożywieniem są cebule, kłącza i korzenie. Karczownik, podobnie jak kret, kopie tunele, wyrzucając na powierzchnię ziemię. Jego kopce są jednak mniejsze i bardziej płaskie od tych krecich.

karczownik Pożywieniem karczowników są cebule, kłącza i korzenie.Fot.123RF.com

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z karczownikiem, a nie z kretem? Wystarczy rozkopać usypany kopczyk i zostawić na kilka godzin. Jeśli obok pojawią się kolejne górki ziemi, będzie wiadomo, że to robota karczownika, gdyż kret nie odbudowuje swoich korytarzy.  

 • Nornice 

Nornica ruda to często spotykany w ogrodach gryzoń. Mimo że malutka i może nawet urocza, potrafi wyrządzić sporo szkód! Wyglądem przypomina mysz, różni ją jednak kolor futra – myszy są zwykle szarobrązowe, nornica ma wyraźnie rude umaszczenie. Poza tym, ma typowe dla gryzoni uszy, oczy jak czarne koraliki i bardzo ostre zęby. Żywi się korzonkami, gałązkami i korą drzewną. Największe szkody w ogrodzie powoduje oczywiście nadgryzanie przez nornicę korzeni roślin – warzywa i kwiaty uszkodzone w ten sposób szybko marnieją.  

Obecność nornic rozpoznamy po tunelach w ziemi. Fot. 123RF/PICSEL

Nornica nie usypuje kopców, drąży natomiast tunele – o tym, że w ogrodzie zadomowił się ten gryzoń świadczą niewielkie otwory w ziemi, często umiejscowione jeden obok drugiego.  

 • Mysz polna 

Mysz polna to gryzoń, który podobnie jak nornica, zostawia po sobie korytarze, zakończone otworem na powierzchni ziemi. Nie usypuje kopców, jest natomiast uciążliwa, gdyż żywi się korzonkami, cebulami, a latem także warzywami i roślinami ozdobnymi. Jak łatwo się domyślić, ponadgryzane przez nią korzenie powodują śmierć rośliny, a naruszonych przez nią warzyw nie wolno zjadać. Mysz łatwo jest rozpoznać po brązowoszarym futerku, koralikowych oczach i charakterystycznych uszach. Myszy polne zwykle są bardzo małe, długość ich ciała to zaledwie kilka cm.

Przeczytaj również: Kret czy nornica? Tak rozpoznasz, który szkodnik przekopuje trawnik

Szkodniki w ogrodzie – jak się ich pozbyć? 

Niewątpliwie obecność każdego z opisanych  szkodników wypływa negatywnie na ogród. Najboleśniej odczuwa się zjedzone warzywa, których wzrost to kilkumiesięczna praca ogrodnika. Jednak z nawet najtrudniejszym przeciwnikiem można sobie poradzić. Zobacz, jakimi metodami odstrasza się krety, nornice, karczowniki i myszy polne.  

Kret i karczownik – zwalczanie 

Kret jest pożytecznym stworzeniem, bo zjada na przykład pędraki, które są pasożytami roślin – lepiej jest go zatem z ogrodu przepędzić niż zabijać. Na odstraszenie kreta i karczownika jest kilka sposobów. 

 • Sadzenie roślin, których nie lubią – między innymi bazylii, aksamitki, czosnku, wilczomlecza 

 • Sporządzenie gnojówki z czarnego bzu i gałązek żywotnika – kilogram liści i kwiatów bzu lub gałązek żywotnika zalewa się 10 litrami wody i odstawia na kilka dni. Po tym czasie miksturę wlewa się do korytarzy wydrążonych przez szkodniki. Drażniący kwas cyjanowodorowy z czarnego bzu powinien je odstraszyć.  
 • Odstraszacze dźwiękowe – krety i karczowniki mają bardzo czuły słuch. Wszelkie hałasy bardzo je drażnią, dlatego jednym z najprostszych sposobów na przegonienie intruzów jest zrobienie prostego odstraszacza. Wystarczy na metalową rurkę nałożyć plastikową butelkę lub puszkę – przy każdym podmuchu wiatru taka konstrukcja będzie wydawać nieprzyjemny dźwięk.   

 • Żywołapki – to rozwiązanie humanitarne, jednak wymagające dużego zaangażowania ogrodnika. Zwabiony kret albo karczownik wchodzi do pułapki, z której nie może się wydostać. Trzeba jednak przynajmniej 2 razy na dobę taką żywołapkę sprawdzać, gdyż zwierzęta te nie przeżyją bez wody i jedzenia więcej niż 12h. Po wyjęciu z pułapki należy je wypuścić jak najdalej od ogrodu. 

 • Zalewanie wodą – to sposób tylko na karczownika. Chociaż ten umie pływać, nie lubi terenów bardzo mokrych. Należy więc wykopać dół i nalać do niego sporo wody – karczownik powinien się zniechęcić i wynieść. 

 • Trutki i petardy – to rozwiązania ostateczne, gdyż powodują śmierć zwierząt. Trutki to najczęściej chemiczne preparaty, których użycie może zatruć glebę, a powodowana przez nie śmierć jest powolna i bolesna. Petardy zabijają natychmiast, gdyż włożone do korytarza wybuchają, gdy kret czy karczownik je naruszy. Mimo wszystko, lepiej jest wypróbować najpierw rozwiązania, które zmuszą niechcianych gości do wyprowadzki z ogrodu niż całkowicie je wyeliminują.  

Nornica i mysz polna – zwalczanie 

Oba gryzonie drążą korytarze i na pierwszy rzut oka rozpoznanie ich może być trudne, dlatego warto zastosować rozwiązania, które odstraszą jednocześnie zarówno nornice, jak i myszy. 

 • Kot – obecność kota w ogrodzie powinna przynajmniej częściowo odstraszyć gryzonie, szczególnie jeśli to kot łowny. 

 • Sadzenie roślin odstraszających – nornice nie lubią czosnku, wilczomlecza, mięty, gorczycy, porzeczki. 

 • Odstraszanie zapachem – do wlotu korytarzy warto włożyć gałązki bzu, tui lub ząbki czosnku. 

 • Urządzenia akustyczne – myszy i nornice reagują na niesłyszalne dla ludzi wibracje, zatem można zaopatrzyć się w specjalistyczne urządzenia (np. solarne), które umieszczone w ogrodzie powinny przegonić intruzów. 
 • Trutki – podobnie, jak w przypadku kretów i karczowników, to metoda skuteczna, ale powodująca śmierć zwierząt. 

 • Preparaty odstraszające gryzonie – na rynku dostępne są preparaty, oparte na naturalnych składnikach, którymi opryskuje się teren, a zniechęcone zapachem nornice czy myszy po prostu z niego uciekają. Większość tego typu preparatów działa także na krety.  

Prowadzenie ogrodu to praca, w którą zwykle wkłada się wiele wysiłku. Niestety może zdarzyć się tak, że wypielęgnowane rabaty zostaną naruszone przez gryzonie czy krety i z domowych warzyw zostanie niewiele. Są na szczęście sposoby, by pozbyć się kretów, karczowników, nornic czy myszy. Wykorzystaj powyższe wskazówki, aby uprawy zachowały się w nienaruszonym stanie.  

 infografika_wiosenne prace w ogrodzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.