Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy obciąć lilie po przekwitnięciu? Pielęgnacja i przycinanie łodyg lilii

Lilie to rośliny o widowiskowych kwiatach, które mogą mieć różne kolory. W zależności od odmiany spotykamy więc lilie pomarańczowe, czerwone, białe, żółte, a także różowe. Właściwa pielęgnacja sprawia, że wspaniale się prezentują. Warto więc wiedzieć, jak odpowiednio uprawiać lilie i jak dbać o nie, gdy przekwitną. Kiedy i jak ciąć lilie po przekwitnięciu? Podpowiadamy.

Kiedy obciąć lilie po przekwitnięciu? Pielęgnacja i przycinanie łodyg lilii
Sprawdź, kiedy obciąć lilie po przekwitnięciu i kiedy przyciąć łodygi rośliny. Fot.123RF.com

Spis treści:

Uprawa lilii – najważniejsze zasady

Lilie to byliny cebulowe z rodziny liliowatych, rozprzestrzenione w strefie umiarkowanej półkuli północnej. We wschodniej Azji są najbardziej zróżnicowane, zaś w Polsce dziko występują dwa gatunki: lilia złotogłów i lilia bulwkowata. Lilie ogrodowe pochodzą z Japonii i Chin, i cieszą się rosnącą popularnością. Cenione są głównie z uwagi na piękne kwiaty, które różnią się w zależności od konkretnej odmiany.

Jak uprawiać lilie? Oto najważniejsze informacje dotyczące ich właściwej pielęgnacji.

  • Sadzenie: Świeże cebule sadzimy zwykle na głębokości około 10-15 cm. Lilie – w zależności od odmiany – można sadzić w dwóch terminach. Można to robić w kwietniu i maju lub od początku września do połowy października.

  • Ziemia: Idealne podłoże dla lilii ogrodowych powinno być bogate w próchnicę i przepuszczalne. Rośliny są wrażliwe na nadmiar wody w glebie, więc można je umieścić na podwyższonych zagonach, w których poziom sadzenia cebulek będzie mieścił się na poziomie przejść między zagonami. Większość odmian lilii potrzebuje ziemi o odczynie kwaśnym.

  • Stanowisko: Najlepsze dla lilii będzie stanowisko ciepłe, osłonięte od wiatru. Powinno być słoneczne lub półcieniste.

  • Podlewanie: Lilie potrzebują lekko wilgotnej, ale nie mokrej gleby. Warto wykonać ściółkowanie podłoża, by utrzymać odpowiednią wilgotność ziemi. Jako ściółka może posłużyć torf ogrodniczy lub przekompostowana kora sosnowa.

  • Nawożenie: Nawożenie lilii powinno odbywać się od wiosny do początku lipca. Najlepiej wybrać preparaty o mniejszej zawartości azotu, przeznaczone specjalnie do nawożenia kwiatów cebulowych.

  • Rozmnażanie: Lilie ogrodowe można rozmnażać przez cebulki powietrzne, przybyszowe, łuski, nasiona, a także przez podział.

  • Choroby i szkodniki: Lilie ogrodowe są narażone na ataki szkodników i chorób. Jeśli chodzi o szkodniki, najczęściej atakują je mszyce i poskrzypka cebulowa. Jeśli zaś chodzi o choroby, lilie najczęściej atakuje szara pleśń, choroby o podłożu wirusowym oraz fizjologicznym (na przykład płowienie liści lilii).

Przeczytaj również: Lilia azjatycka - jej kwiat mieni się kilkoma kolorami. Jak uprawiać lilię azjatycką w ogrodzie

lilia Jak uprawiać lilię azjatycką w ogrodzie? Sprawdź. Fot.123RF.com

Kiedy i jak ciąć lilie po przekwitnięciu?

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów jest konieczne, jeśli chcemy, by roślina wkładała energię w rozwój cebul, a nie nasion. Kwiaty lilii kwitną przez około 3-4 tygodnie (choć wszystko zależy od odmiany), a po tym czasie więdną. Pozostają po nich jedynie ulistnione, sztywne pędy, które również trzeba będzie przyciąć, ale nie od razu.

Po przekwitnięciu kwiatów ścinamy jedynie zwiędłe kwiatostany. Obrywamy też liście, które uschły, aby roślina nie próbowała ich odżywiać. Gdy kwiaty lilii przekwitną, możemy również zmniejszyć intensywność podlewania. Roślina nie będzie już potrzebować takiej ilości wody jak wcześniej.

Kiedy przycinać łodygi lilii?

Jeśli po zwiędnięciu kwiatu pęd kwiatostanowy nie uschnie, nie należy go usuwać. Dzięki znajdującym się na nim zielonym liściom roślina nadal może produkować substancje odżywcze, wzmacniające cebule lilii, znajdujące się w ziemi. Jeśli więc chcemy, by w kolejnych sezonach lilie nadal zachwycały pięknem swoich kwiatów, musimy przez jakiś czas po ich przekwitnięciu pozostawić ulistnione, sztywne pędy na rabacie – mimo że nie ma na nich kwiatów. Łodygi lilii możemy usuwać dopiero wówczas, gdy zżółkną i zaschną. Wtedy ścinamy je tuż nad ziemią.

Kolejny krok to wykopywanie cebul przed zimą, by w spokoju mogły ją przetrwać. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to konieczne w przypadku gatunków mrozoodpornych, jak lilia tygrysia czy lilia złotogłów.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Pielęgnacja młodych róż latem. Co zrobić, żeby się rozrosły i bujnie kwitły?

Bugenwilla – egzotyczne pnącze na słoneczne balkony i tarasy. Jak pielęgnować i uprawiać bugenwillę?

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.