Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pielęgnacja młodych róż latem. Co zrobić, żeby się rozrosły i bujnie kwitły?

W okresie letnim rośliny potrzebują szczególnej troski. W tym czasie warto zadbać o pielęgnację młodych róż. Okazuje się, że lipiec i sierpień to dobry czas na to, aby zmusić takie krzewy do wytworzenia nowych pędów. Co zrobić, żeby młode róże szybciej rosły? Przedstawiamy podstawowe zasady pielęgnacji roślin latem.      

Pielęgnacja młodych róż latem. Co zrobić, żeby się rozrosły i bujnie kwitły?
Ogrodnik podpowiada, co należy zrobić, żeby młode róże szybciej rosły. Fot.123RF.com

Spis treści:

Pielęgnacja młodych róż latem – zasady

Róże to bez wątpienia królowe ogrodów. Różnorodność kształtów i kolorów sprawia, że każdy z łatwością znajdzie odpowiednią roślinę dla siebie. Aby róże pięknie i długo kwitły, należy o nie odpowiednio zadbać, zwłaszcza w okresie letnim. Szczególnej uwagi potrzebują świeżo posadzone krzewy, czyli takie, które rosną w ogrodzie krócej niż rok. Jak wygląda pielęgnacja młodych róż latem? Przestrzegaj kilku zasad, a szybko się rozkrzewią i będą bujnie kwitły.

  • Młode róże potrzebują optymalnych warunków do rozwoju systemu korzeniowego. Te eleganckie krzewy wymagają żyznego, przepuszczalnego, optymalnie zasobnego w próchnicę podłoża. Najlepsza będzie dla nich gleba o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Przy mocno zasadowym lub kwaśnym podłożu rośliny nie będą w stanie pobierać składniki odżywcze z ziemi. W rezultacie może to prowadzić do zahamowania wzrostu krzewów i słabego kwitnienia.     

  • Latem warto też zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża. Ziemia do młodych róż nie może być ani zbyt sucha, ani zbyt mokra. Co więcej, rośliny te bardzo źle znoszą zraszanie liści (nadmiar wilgoci sprzyja rozwojowi chorób grzybowych), dlatego należy je podlewać od dołu. Nawadnianie młodych róż należy przeprowadzać regularnie, najlepiej w godzinach porannych lub wieczornych.   

pielęgnacja młodych róż latem Podłoże przeznaczone pod uprawę róż powinno być żyzne i przepuszczalne. Fot.123RF.com

  • Aby róże zdrowo rosły i pięknie kwitły, należy je odpowiednio dokarmiać. Warto jednak zaznaczyć, że zbyt wczesne nawożenie (kiedy świeżo posadzone krzewy mają słabo rozwinięty system korzeniowy) może negatywnie wpłynąć na kondycję młodych roślin. Dlatego nawożenie róż należy rozpocząć dopiero w drugim roku po rozpoczęciu uprawy. W tym celu możemy wykorzystać zarówno nawozy mineralne, jak i organiczne.   

  • Przycinanie róż to niezbędny zabieg pielęgnacyjny, który pobudza rośliny do intensywnego wzrostu i obfitego kwitnienia. Co zrobić, gdy młode krzewy przekwitną? Wbrew pozorom wcale nie trzeba biec z sekatorem. Okazuje się, że zbyt szybkie cięcie młodych róż może spowodować zahamowanie ich wzrostu. Dlatego ważne jest, aby nie pozbawiać ich masy liściowej zaraz po przekwitnięciu. Wystarczy dać roślinom czas do wytwarzania nowych pędów u samej nasady.

  • Jeżeli po upływie pewnego czasu młode róże nie wytworzą nowych pędów, należy je przyciąć krótko. Takie cięcie pobudzi rośliny do silniejszego rozkrzewienia się.  

Przeczytaj również: Jak dbać o mieczyki, by pięknie kwitły? Podlewanie i nawożenie mieczyków

Co zrobić, żeby młode róże szybciej rosły?

Zastanawiasz się, jak pobudzić świeżo posadzone krzewy do szybszego wzrostu? Doświadczony ogrodnik zdradza swoje sposoby. Okazuje się, że przełom lipca i sierpnia to najlepszy czas, żeby zmusić młode róże do wytworzenia mocnych pędów wyrastających z samej nasady. Aby to osiągnąć, należy przeprowadzić cięcie młodych róż. Zabieg ten polega na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Przecinamy je wtedy, gdy wyrosną młode pędy. Co więcej, sposób cięcia zależy od grupy, do jakiej należy dana róża. W przypadku odmian rabatowych wysokość cięcia nie ma większego znaczenia, z kolei róże wielkokwiatowe przycinamy dość nisko. Poza tym warto też usuwać wszystkie dzikie pędy, które wyrastają z korzeni lub podkładki. Pobudzi to róże do szybszego wzrostu i wypuszczania nowych pędów.   

Co jeszcze zrobić, żeby młode róże szybciej rozkrzewiły? W tym celu można także przyginać pędy. Co to oznacza? 1-2 pędy możemy odgiąć w dół i przytwierdzić do podłoża za pomocą wygiętego drutu. Taka czynność pobudzi młode róże do wytworzenia nowych pędów u nasady. Dzięki temu krzewy się rozrosną i będą bujnie kwitły.     

Źródła: rozeogrodowe.pl. /opracowanie własne 

Przeczytaj również: Bugenwilla – egzotyczne pnącze na słoneczne balkony i tarasy. Jak pielęgnować i uprawiać bugenwillę?

Mydełka różane i ziołowe - jak je zrobić? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.