Spis treści:
Letnie cięcie roślin
W lipcu i sierpniu lista prac do wykonania w ogrodzie zdaje się nie mieć końca. Na samym jej szczycie znajduje się letnie cięcie roślin, o którym w przypadku wielu gatunków nie można zapominać. Zabieg ten musi zostać wykonany z ostrożnością, z uwzględnieniem specyficznych potrzeb każdej z roślin oraz zalecanych technik. Niektóre chętnie uprawiane przez nas kwiaty, krzewy i drzewa muszą zostać przycięte w tym terminie, aby lepiej rosły oraz intensywniej kwitły.
Letnie cięcie roślin w przypadku tych gatunków, które takiego zabiegu potrzebują właśnie o tej porze roku, pobudza je do wzrostu. W ten sposób jesteśmy w stanie skorygować ich pokrój, a także skłonić do wytwarzania zdrowych liści i pędów. Lepsze rozkrzewienie to niejedyny pozytywny skutek cięcia zrealizowanego latem. U niektórych roślin efektem jest także większa produkcja pąków kwiatowych oraz przedłużone kwitnienie. W ten sposób dbamy także poprawę ich kondycji i zabezpieczamy przed rozprzestrzenianiem się chorób w ogrodzie.
Niejednokrotnie wspominaliśmy już, jakie rośliny trzeba przyciąć latem. Dziś chcemy się skupić na tych gatunkach, których skracanie jest absolutnie zakazane o tej porze roku. Dla wielu roślin letnie cięcie jest najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić. Choć mamy dobre intencje i chcemy w ten sposób o nie zadbać, jest to błąd, którego nie można cofnąć. Dlatego, zanim chwycimy za sekator lub nożyce ogrodowe, dowiedzmy się, jakich roślin nie wolno przycinać latem.
Latem tylko niektóre rośliny wymagają przycinania. Fot. julietphotography/123RF.com
Przeczytaj również: Prosty lek z apteki, który pobudza róże do kwitnienia. Robię z niego odżywkę i oprysk
Czego nie przycinać latem – lista roślin
Latem możemy odpowiednio przycinać wiele gatunków roślin. Wdzięczne za ten zabieg będą przekwitające róże, piękna wisteria czy letnie odmiany malin, które wynagradzają nasze starania lepszym owocowaniem w kolejnym sezonie. Jednak zdecydowanie nie wszystkie gatunki dobrze reagują na skracanie pędów podczas najcieplejszej pory roku. W niektórych przypadkach zabieg ten spowoduje, że w następnym roku nie zakwitną. Może również osłabić okaz, który nie zdąży zregenerować się przed nadejściem zimy i zostanie uszkodzony przez nadchodzące mrozy. Taka roślina stanie się również podatna na choroby oraz ataki szkodników.
Jeśli przytniemy rośliny w nieodpowiednim terminie, możemy im zaszkodzić. Fot. teine/123RF.com
Jeśli nie chcemy zaszkodzić roślinom, sprawdźmy, czego nie przycinać latem. W dalszej części artykułu przedstawiamy listę często uprawianych w ogrodach gatunków, które nie lubią skracania pędów o tej porze roku.
- Różanecznik – popularne u nas rododendrony wiosną wspaniale kwitną, a przez pozostałą część roku zachwycają zimozielonym ulistnieniem. Zabieg przycinania powinniśmy zrealizować tuż po zakończeniu kwitnienia. Wtedy pozbywamy się z rośliny suchych kwiatostanów oraz fragmentów uszkodzonych pędów. Nie możemy czekać z cięciem do późnego lata, ponieważ krzew nie zdąży się zregenerować i zawiązać pąków kwiatowych na kolejny rok lub wytworzy ich mniej. Ponadto zabieg wykonany za późno naraża rododendrony na uszkodzenie przez mróz, ataki szkodników oraz rozwój chorób.
Późnym latem nie powinno się przycinać różaneczników. Fot. teine/123RF.com
- Hortensja – przycinanie tych krzewów dla wielu ogrodników stanowi prawdziwe wyzwanie, ponieważ nie każdy gatunek oraz odmianę traktuje się tak samo. Niezależnie jednak od rodzaju hortensji, jaką uprawiamy w swoim ogrodzie, usuwanie z niej latem przekwitłych kwiatostanów zawsze jej szkodzi. O tej porze roku krzew zostawiamy w spokoju. Musimy pamiętać, że odpowiednim terminem na cięcie hortensji jest wiosna lub jesień w zależności od gatunku.
- Perukowiec – znakami rozpoznawczymi tego krzewu lub niewielkiego drzewka są niezwykle efektowne kwiatostany tworzące spore wiechy. Z czasem zmieniają się w puszyste owocostany, które przypominają peruki – stąd właśnie wzięła się nazwa tej rośliny. Przycinanie perukowców latem może pogorszyć ich wygląd i zmniejszyć kwitnienie w kolejnym roku. Odpowiednią porą na ten zabieg jest wczesna wiosna, zanim rośliny rozpoczną okres wegetacji.
- Ketmia syryjska – roślina ta, nazywana często hibiskusem ogrodowym, nie powinna być cięta latem, ponieważ kwitnie na pędach tegorocznych. W ten sposób przez przypadek możemy usunąć zawiązane pąki kwiatowe i nie doczekamy się jej bujnego kwitnienia. Co więcej, osłabiona tak roślina stanie się bardziej wrażliwa na choroby i szkodniki. Ketmię syryjską możemy delikatnie przyciąć dopiero wiosną, usuwając z niej wszystkie wiotkie, dotknięte przez mróz i uszkodzone pędy. Pozostałe skracamy o połowę.
Latem nie przycinajmy też hortensji. Fot. tamu1500/123RF.com
- Pięciornik krzewiasty – roślina ta obficie kwitnie od początku czerwca aż do jesieni, zachwycając kwiatami w różnych kolorach w zależności od odmiany. Latem nie powinniśmy jej przycinać, ponieważ kwitnienie będzie dużo słabsze. Ogólna zasada głosi, że im później zabierzemy się za ten zabieg, tym mniej kwiatów otrzymamy. Pięciornik krzewiasty dużo lepiej reaguje na cięcie wczesną wiosną (w marcu), gdy dopiero rozpoczyna intensywny wzrost i przygotowuje się do kwitnienia.
- Begonie – to piękne kwiaty, które chętnie uprawiamy w donicach, by dekorowały nasze balkony i tarasy. Lato to czas, gdy begonie kwitną najintensywniej. Choć o tej porze roku dobrze jest usuwać z nich przekwitłe kwiatostany, w żadnym razie nie powinniśmy ciąć i mocno skracać pędów. Działając w ten sposób, sprawimy, że begonie wstrzymają dalsze kwitnienie.
- Budleja Dawida – piękny motyli krzew zaczyna kwitnąć latem, obsypując się charakterystycznymi, podłużnymi kwiatostanami o przyjemnym zapachu. Nie powinniśmy w tym momencie pozbawiać go pędów. Wystarczy, że o tej porze roku ograniczymy się do usuwania przekwitłych kwiatostanów. Zasadnicze cięcie budlei zrealizujmy wiosną w chwili, gdy nie będzie narażona na mrozy.
Letnie cięcie jest wskazane u wielu roślin, ale nie każdemu gatunkowi służy. Zabiegu o tej porze roku trzeba unikać w przypadku uwielbianych przez nas hortensji, różaneczników czy perukowców i nie tylko. Pamiętajmy o tym, jeśli nie chcemy stracić kwiatów w tym lub nadchodzącym sezonie, a także osłabić pielęgnowanych przez nas roślin, czyniąc je podatnymi na choroby i szkodniki.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Komary ich nienawidzą, a motyle uwielbiają. Te rośliny trzeba mieć w ogrodzie
Rośliny na skalniak. Wieloletnie, zimozielone, płożące, niewymagające w uprawie
Przesadzanie i rozmnażanie oleandrów. Jak pielęgnować oleandry, by długo kwitły?