Porady ogrodnicze

Lipiec w ogrodzie. Co każdy ogrodnik musi zrobić w lipcu?

Kalendarz ogrodnika na lipiec określa najważniejsze prace w ogrodzie, jakimi powinniśmy zająć się w szczycie okresu wegetacyjnego. Podpowiadamy, jak należy zadbać o oczko wodne, trawnik sad i ogród warzywny w lipcu. Zdradzamy również najlepszy triki na piękny letni balkon lub taras.

Lipiec w ogrodzie. Co każdy ogrodnik musi zrobić w lipcu?
Kalendarz ogrodnika na lipiec 2022 ułatwi nam zadbanie latem o sad i ogród warzywny i balkon Fot.123RF/PICSEL

Spis treści:

Lipiec w ogrodzie to nie tylko czas wypoczynku na świeżym powietrzu, ale również prac, jakie musimy wykonać w sadzie i ogródku warzywnym tak, aby móc później delektować się darami natury. Szczyt okresu wegetacyjnego w roku zapowiada się upalnie, więc nie możemy zapominać o regularnym podlewaniu warzyw, owoców i kwiatów. Musimy zadbać o taras i oczko wodne, pamiętać o pielęgnowaniu trawnika i żywopłotu.

Jakie dokładnie prace w ogrodzie w lipcu należy wykonać? Wszystkie niezbędne rady i wskazówki znajdziecie w naszym nowym kalendarzu ogrodnika na lipiec 2022.

Kalendarz ogrodnika na lipiec: lipiec w sadzie owocowym

Lipiec w sadzie spędzamy na zbiorach dojrzałych owoców takich jak: maliny, poziomki, truskawki, porzeczki i borówki. Sięgamy również po wiśnie, czereśnie i agrest, który zrywamy z krzewu, gdy jest jeszcze lekko twardawy. Kilkukrotnie ściągamy z drzew morele, z uwagi na to, że dojrzewają one nierównomiernie.

Rośliny sadownicze trzeba teraz regularnie podlewać, aby zagwarantować sobie obfite plony, jednak warto również pamiętać o zabezpieczeniu gałęzi drzew, ponieważ mogą się łamać pod ich ciężarem. Można to zrobić za pomocą specjalnych podpórek, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Dotyczy to zwłaszcza jabłoni grusz i śliw, które z reguły nie mają silnych konarów. Gdy zbierzemy już owoce, powinniśmy przyciąć drzewka i krzewy owocowe.

Po zakończeniu zbiorów truskawek w drugiej połowie lipca warto usunąć ściółkę i odchwaścić podłoże. Jeżeli truskawki mają więcej niż 4 lata, to znaczy, że należy się ich pozbyć, aby przygotować miejsce pod nowe sadzonki.

Aby zapobiegać plagom szkodników, w lipcu w sadzie powinniśmy niezwłocznie usunąć z gleby resztki owoców. Zwłaszcza tam, gdzie już wystąpiły objawy chorób roślin i żerowania insektów, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia podobnego problemu w latach kolejnych.

Ponadto, w ogrodzie w lipcu należy wykonać opryski, aby w ten sposób zwalczać choroby i szkodniki roślin sadowniczych tj. brunatna zgnilizna, parch jabłoni i gruszy, mszyce, bawełnica korówka i przędziorki. Musimy również pamiętać o pozbywaniu się owoców oraz części roślin, na których wystąpiły już zmiany.

Przeczytaj również: Popularny środek na chwasty w ogrodzie. Jak działa glifosat?

Glifosat na chwasty Glifosat stał się bardzo powszechny ze względu na jego szerokie spektrum zastosowań.Fot.123RF.com

Kalendarz ogrodnika na lipiec: lipiec w ogrodzie warzywnym

Lipiec w ogrodzie to również dbanie o warzywa, które podobnie jak owoce, podczas upałów potrzebują intensywnego nawadniania. Wody są spragnione zwłaszcza: ogórki, fasola, warzywa kapustne, korzeniowe i dyniowate.

Grządki należy systematycznie odchwaszczać. Nie wolno zapominać również o nawożeniu pomidorów odżywkami wzbogaconymi o potas i azot oraz usuwaniu bocznych pędów, które wyrastają na kątach liści.

Czytaj także: Najczęstsze choroby malin i ich zwalczanie.

Jakie warzywa i owoce zbieramy w lipcu? Pod koniec miesiąca można już przygotowywać przetwory! Jakie warzywa i owoce zbieramy w lipcu? Pod koniec miesiąca można już przygotowywać przetwory! Fot.123RF/PICSEL

Lipiec w ogrodzie warzywnym jest też czasem zbiorów ziół. Wykorzystujemy liście szałwii, tymianku i oregano. Zapominalskim przypominamy o tym, że wciąż mogą wysiewać warzywa takie jak: koper, rzodkiewka, szpinak, fasolka szparagowa, sałata czy bakłażan.

Do spożycia powinny nadawać się już kapusta, kalarepa, brokuł i kalafior. Dojrzałe powinny być również wczesne odmiany rzodkwi, bób i groch, a pod koniec miesiąca można zacząć robić przetwory np. z cukinii kwaszonej i owoców patisona.

Na początku lipca częstym problemem są takie choroby roślin jak: mączniak rzekomy dyniowatych i septorioza selera. W drugiej połowie lipca na późnych odmianach kapusty możemy natomiast obserwować czerń krzyżowych. Szkodniki, które często pojawiają się w ogrodzie warzywnym w lipcu to zwłaszcza: połyśnica marchwianka i stonka ziemniaczana.

Kalendarz ogrodnika na lipiec: lipiec w ogrodzie ozdobnym

Dbanie o warzywa i owoce jest dla sadowników priorytetem, jednak w szczycie okresu wegetacyjnego sporo prac czeka nas również w ogrodzie ozdobnym. Na początku lipca jak co roku powinniśmy wykopać cebulki hiacyntów. Raz na trzy lata to samo warto zrobić też z szachownicami, śniadkami i czosnkiem ozdobnym.

Latem kwiaty podlewać należy obficie i najlepiej zabierać się za to późnymi popołudniami. Ziemię na grządkach i rabatach warto regularnie spulchniać motyką, aby zapobiegać w ten sposób wysychaniu gleby oraz powstawaniu pęknięć, które mogą doprowadzić do uszkodzenia korzeni roślin. 

Lipiec w ogrodzie ozdobnym to ostatni moment na to, aby wysiać rośliny dwuletnie, takie jak fiołek rogaty, stokrotka czy niezapominajka. To również dobry czas na ściółkowanie np. korą sosnową, która sprzyja zwłaszcza roślinom kwasolubnym oraz rozmnażanie wrzosów, które dobrze ukorzenią się w mieszance torfu i piasku. Warto pamiętać, że w połowie miesiąca można już szczepić róże. 

Doglądając letniego ogrodu, warto zwracać uwagę na tylną część liści roślin, które mogą padać ofiarą szkodników. Dalie i złocienie często bywają objadane przez skorki. Dużym utrapieniem w lipcu w ogrodzie są również mszyce, a poza owadami - ślimaki oraz krety.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Lista sprawdzonych domowych sposobów

Mrówki w ogrodzie Mrówki potrafią być naprawdę uciążliwe – wie to każdy, u kogo postanowiły założyć swoją kolonię. Fot.123RF.com

Kalendarz ogrodnika na lipiec: trawnik, żywopłot i oczko wodne w ogrodzie

Koszenie trawnika w lipcu powinno odbywać się regularnie. Trawę wokół domu należy przycinać co tydzień, a na słabiej używanych obszarach 3-4 tygodnie. Trzeba również pamiętać o podlewaniu murawy od 2 do 3 razy w tygodniu i wyrywaniu z korzeniami chwastów, które pojawiają się między źdźbłami. Jedynie do końca lipca można stosować nawozy azotowe, które pomogą nam zadbać o kondycję i odpowiedni wygląd trawnika.

O ogród w lipcu powinniśmy zadbać też, strzygąc żywopłot. Należy zrobić to przynajmniej raz, przycinając młode pędy na jednakowej wysokości. Śmiało można korygować również rośliny iglaste, aby ładnie się zagęściły.

Jeżeli na terenie swojej działki posiadamy oczko wodne, to musimy regularnie oczyszczać go i starać się jak najczęściej kontrolować poziom wody w sadzawce. Warto na bieżąco uzupełniać zbiornik. Jest to ważne, zwłaszcza gdy dno jest wyłożone folią, która odsłonięta szybko ulega zniszczeniu pod wpływem promieni słonecznych. Poza tym szybko nagrzewająca się płytka woda niekorzystnie wpływa na roślinność porastającą zbiornik i sprzyja występowaniu glonów.

Kalendarz ogrodnika na lipiec: oczko wodne Oczko wodne latem wymaga regularnego uzupełniania wody, której ubywa w związku z wysoką temperaturą w lipcu i sierpniu Fot. pixabay.com

Kalendarz ogrodnika na lipiec: lipiec na balkonie i tarasie

W lipcu na balkonie i tarasie  musimy zadbać o rośliny doniczkowe, z których znaczna większość wymaga codziennego podlewania niewielką ilością wody. Gatunki takie jak: pelargonia, petunia czy surfinia są jednak bardziej wymagające.

W upalne letnie dni trzeba nawadniać je nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Kwiaty balkonowe warto również zasilać nawozami w płynie co 7-14 dni, w zależności od gatunku.

Osobom, które pragną jak najdłużej cieszyć się kwiecistym tarasem lub balkonem, przypominamy, że rośliny takie jak: lobelia, szafranek czy wspomniana już wcześniej pelargonia mogą zakwitnąć powtórnie. Aby jednak do tego doprowadzić, musimy systematycznie pozbywać się przekwitniętych kwiatostanów.

Aby lipiec na balkonie i tarasie był jeszcze przyjemniejszy, warto zadbać o to, by w jego pobliżu znalazły się również rośliny odstraszające komary.

Przeczytaj również: Wyjeżdżasz na urlop? Sprawdź, jak dbać o rośliny balkonowe latem

Latem wiele roślin potrzebuje regularnego podlewania Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.