Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najlepsze odmiany hibiskusa do ogrodu. Jak pielęgnować ketmię syryjską, by długo kwitła?

Ketmia syryjska, popularnie nazywana hibiskusem ogrodowym, to krzew ozdobny, który zachwyca spektakularnym kwitnieniem. Jego okazałe kwiaty przypominają malwy i różnią się kolorem w zależności od odmiany. Pojawiają się latem, dodając subtelnego uroku otoczeniu. Jak pielęgnować hibiskusa ogrodowego, by cieszyć jego urodą przez długi czas? Podpowiadamy.

Najlepsze odmiany hibiskusa do ogrodu. Jak pielęgnować ketmię syryjską, by długo kwitła?
Ketmia syryjska, czyli hibiskus ogrodowy, zachwyca obfitym kwitnieniem. Fot. gabriela0168/123RF.com

Spis treści:

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) a hibiskus bylinowy

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus), określana mianem hibiskusa ogrodowego, nie powinna być mylona z hibiskusem bylinowym, czyli domowym lub bagiennym. Choć podobne wizualnie, są to dwa różne gatunki, które mają zupełnie odmienne wymagania uprawowe. Hibiskusa bylinowego, często nazywanego różą chińską (Hibiscus rosa-sinensis) nie wolno uprawiać w ogrodzie, ponieważ jako gatunek ciepłolubny nie jest w stanie przetrwać zimy w gruncie w naszym klimacie. Możemy trzymać go wyłącznie w donicy w mieszkaniu.

Ketmii syryjskiej nie mylmy z hibiskusem bylinowym, czyli domowym. Ketmii syryjskiej nie mylmy z hibiskusem bylinowym, czyli domowym. Fot. matunka/CanvaPro

Hibiskus ogrodowy natomiast doskonale znosi polską zimę, jeśli zostanie posadzony na ciepłym, słonecznym i zacisznym stanowisku, które będzie osłonięte od silnych porywów wiatru. W najzimniejszych regionach kraju ketmia syryjska może wymagać dodatkowego okrycia przed wystąpieniem jesiennych przymrozków. Zazwyczaj zupełnie wystarczające okazuje się zabezpieczenie nadziemnej części rośliny agrowłókniną, natomiast korzeni kopczykiem z kory.

Warto się odpowiednio zatroszczyć o hibiskusa ogrodowego, gdyż podczas kwitnienia stanowi on najpiękniejszą ozdobę przydomowej działki. Kwiaty tej rośliny pojawiają się od czerwca do sierpnia lub września i mogą mieć rozmaite kolory. Białe, jasnoróżowe, czerwone, niebieskie, fioletowe lub nawet dwubarwne kwiaty ketmii syryjskiej są imponujących rozmiarów. Mogą osiągnąć nawet 12 cm średnicy! Do złudzenia przypominają lubiane przez większość z nas malwy i występują licznie.

Hibiskus ogrodowy jest krzewem o wolnym tempie wzrostu, który zazwyczaj osiąga wysokość 200-300 cm i szerokość 50-100 cm. Ostateczny rozmiar zależy od odmiany oraz warunków w ogrodzie. Liście ketmii syryjskiej przez znaczną część sezonu są intensywnie zielone, jesienią zmieniają kolor na żółty, a następnie opadają z rośliny. Na rynku dostępne są również ciekawe odmiany hibiskusa ogrodowego o ozdobnych liściach. Białą obwódkę na zielonych liściach ma np. ketmia syryjska 'Purpureus Variegatus'. Większość odmian znana jest jednak z efektownych kwiatów w rozmaitych kolorach.

Ketmia syryjska występuje w wielu atrakcyjnych odmianach. Ketmia syryjska występuje w wielu atrakcyjnych odmianach. Fot. itotoyu/CanvaPro

Przeczytaj również: Górale nazywają go gośćcem. Uprawa i pielęgnacja powojnika alpejskiego

Najlepsze odmiany hibiskusa ogrodowego

Hibiskus ogrodowy cieszy się ogromną popularnością, nie dziwi więc, że hodowcy roślin proponują nam coraz to nowe, wyselekcjonowane odmiany tej rośliny. Na rynku dostępne są ketmie syryjskie mające kwiaty w różnych atrakcyjnych odcieniach. Co ciekawe, wiele hibiskusów ogrodowych charakteryzuje się także odmienną budową kwiatów – część odmian ma kwiaty pojedyncze, inne natomiast pełne bądź półpełne. Tak szeroki wybór pięknych ketmii syryjskich daje nam nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych.

Na jakie odmiany hibiskusa ogrodowego warto się zdecydować? Poniżej znajduje się zestawienie najlepszych z nich, które sprawdzą się w każdym ogrodzie.

  • Ketmia syryjska 'Pink Chiffon' – ma pełne, duże i jasnoróżowe kwiaty,

  • Ketmia syryjska 'Blue Chiffon' – odmiana o niebieskich, niezwykle ozdobnych kwiatach,

  • Ketmia syryjska 'White Chiffon' – jej ozdobą są śnieżnobiałe kwiaty,

  • Ketmia syryjska 'Red Heart' – atutem ten odmiany są białe kwiaty z charakterystycznym, czerwonym oczkiem w środku,

  • Ketmia syryjska 'Duc de Brabant' – obsypuje się dużymi kwiatami w ciemnoróżowym kolorze,

  • Ketmia syryjska 'Pink Giant' – ciemnoróżowe kwiaty tej odmiany mają czerwone środki.

Ketmia syryjska 'Red Heart' ma białe kwiaty z czerwonymi środkami. Hibiskus ogrodowy 'Red Heart' ma białe kwiaty z czerwonymi środkami. Fot. mariok/123RF.com

Jak pielęgnować hibiskusa ogrodowego?

Istnieje wiele ciekawych odmian ketmii syryjskiej. Niezależnie jednak od tego, na którą z nich się zdecydujemy, musimy umieć odpowiednio zadbać o tę roślinę. Na szczęście pielęgnacja hibiskusa ogrodowego nie powinna nikomu sprawić trudności. To krzew, który znosi zaniedbania i wiele błędów wybacza. Warto jednak poświęcić mu trochę uwagi, by długo i spektakularnie kwitł. Nie możemy też zapomnieć o zagwarantowaniu ketmii syryjskiej przepuszczalnej, żyznej gleby o pH 5,5-7,0 oraz słonecznego stanowiska. Roślinie tej będzie najlepiej przy murze lub gęstym żywopłocie, gdzie znajdzie osłonę przed wiatrem.

Każda odmiana hibiskusa ogrodowego będzie najlepiej rosła w zacisznym, ciepłym miejscu. Każda odmiana hibiskusa ogrodowego będzie najlepiej rosła w zacisznym, ciepłym miejscu. Fot. matunka/CanvaPro

Jak pielęgnować hibiskusa ogrodowego? Przedstawiamy garść najważniejszych wskazówek.

  • Podlewanie – ketmia syryjska lubi rosnąć w stale lekko wilgotnej, lecz nie mokrej glebie. Systematyczne podlewanie tego krzewu jest ważne zwłaszcza w okresach, gdy przez dłuższy czas nie występują opady deszczu i utrzymuje się susza.

  • Nawożenie – hibiskus ogrodowy długo i obficie kwitnie, w czym warto go wspierać, dostarczając mu dodatkowych składników odżywczych. Zastosować możemy wybrane nawozy organiczne, świetnie sprawdza się np. biohumus lub kompost. Do nawożenia możemy użyć także gotowych preparatów przeznaczonych do roślin kwitnących. Ketmię syryjską dokarmiajmy co 2-3 tygodnie od maja do połowy lipca. Nie warto robić tego dłużej, ponieważ jej pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą i stanie się wrażliwsza na mróz.

  • Przycinanie – ketmia syryjska nie wymaga systematycznego cięcia, bo naturalnie zachowuje ładny pokrój. W przypadku starszych i mocno rozrośniętych krzewów warto jednak wykonać taki zabieg, aby pobudzić je do intensywniejszego kwitnienia. Cięcie powinno być delikatne, jedynie korygujące kształt rośliny. Realizujemy je wiosną (od kwietnia do czerwca), gdy wegetacja już się rozpocznie. Wtedy będziemy dobrze widzieć, które gałązki przemarzły i wymagają wycięcia. Równocześnie skracamy wszystkie słabe i nadmiernie wybujałe pędy. Łodygi możemy skrócić maksymalnie o połowę.

  • Zabezpieczenie przed mrozem – dorosłe egzemplarze hibiskusa ogrodowego dobrze znoszą zimę w naszym klimacie. Jeśli jednak uprawiamy je w najchłodniejszej części kraju lub po prostu chcemy mieć pewność, że nie uszkodzi ich mróz, rośliny możemy zabezpieczyć przed zimą za pomocą agrowłókniny oraz kopczyka z kory. Korzenie możemy okryć także słomianą matą.

  • Ochrona przed chorobami i szkodnikami – ketmie syryjskie są stosunkowo odporne na choroby i szkodniki. Czasem jednak zdarza się, że na ich pędach pojawiają się brązowe plamy, które mogą świadczyć o infekcji grzybowej. W takiej sytuacji warto zastosować środek grzybobójczy i usunąć porażone chorobowo części. Hibiskus ogrodowy bywa również atakowany przez mszyce oraz mączlika szklarniowego. Na te problemy może zaradzić ekologiczny oprysk z mydła potasowego.

Ketmia syryjska to piękna roślina, która może zdobić przydomowy ogród przez lata. Jeśli poświęcimy jej swoją uwagę, będzie co roku obsypywała się barwnymi kwiatami przypominającymi urokliwe malwy. Do wyboru mamy dziesiątki atrakcyjnych odmian, więc każdy z pewnością znajdzie idealnego hibiskusa do swojego ogrodu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak zrobić własny nawóz do róż. Przepisy na cztery naturalne dokarmiacze przyspieszające kwitnienie róż

Lilia św. Józefa nazywana jest magicznym kwiatem. Uprawa, pielęgnacja i właściwości

Uprawa lawendy z nasion. Jak zbierać i sadzić nasiona lawendy?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.