Spis treści:
Wiosenny siew marchwi
Soczyście pomarańczowe warzywo, które jako dzieci chętnie rwaliśmy prosto z babcinych grządek i jedliśmy po opłukaniu, czując nadal charakterystyczny posmak ziemi w ustach, wyhodować teoretycznie łatwo. Jednak nie zawsze będzie prezentowało się tak, jak je pamiętamy z babcinego ogródka. Długi, prosty i dorodny korzeń marchwi to efekt ciężkiej pracy – nie chodzi o pielęgnację gotowej uprawy, bo pod tym względem wysiana marchew, przerwana i regularnie doglądana, niewiele więcej potrzebuje. Ale sam proces przygotowania podłoża oraz wysiewu nasion do gruntu wymaga uwagi.
Podczas wiosennych prac ogrodowych marchewka powinna od razu trafić na grządkę, ponieważ to jedna z tych roślin, które nie znoszą przesadzania. Kiedy przypada najlepszy czas na wiosenny siew marchwi? Możesz zająć się tym już w ostatnim tygodniu marca, jeśli tylko pogoda wyraźnie się temu nie sprzeciwi. Jednak zwróć uwagę na to, aby do gruntu w odpowiednim czasie trafiły właściwe odmiany warzyw:
- do końca kwietnia – odmiany wczesne,
- do połowy maja – odmiany średnio późne,
- od połowy maja – odmiany późne.
Nie musisz martwić się o to, że siewki nie wytrzymają krótkotrwałych przymrozków, zapowiadanych często w kwietniu, a nawet i w maju. Jeśli tylko zadbasz o właściwy sposób i głębokość wysiewu, twoje siewki bez trudu poradzą sobie ze spadkiem temperatury do -3°C, a nawet do -8°C, gdy wiosna postanowi raz jeszcze „odwrócić się na pięcie”.
Przeczytaj również: Dlaczego marchew rośnie zniekształcona i powykręcana? Problemem nie są nasiona
Jak głęboko i gdzie siać marchew?
Gdy pogoda sprzyja, a nasiona zostaną posiane w wartościowym podłożu na odpowiedniej głębokości, to już nawet po 10 dniach można dojrzeć pierwsze zielone listki natki marchewki na grządce. Na co rzeczywiście wpływa głębokość osadzenia nasion w ziemi? Przede wszystkim:
- na wzmocnienie siewek,
- na zachowanie optymalnego czasu kiełkowania,
- na dalszy sposób rozwoju roślin po pojawieniu się pierwszych listków,
- na wielkość plonu.
Wysiewaj nasiona marchewki ostrożnie, pilnując odległości pomiędzy rzędami. Warzywa będą miały dość miejsca na wykształcenie dorodnych korzeni. Pozostałą przestrzeń wykorzystaj do uprawy np. porów. Fot. huertinadetoni/123rf.com
Nasiona marchewki są niewielkie i naprawdę delikatne, dlatego nie powinny trafić zbyt głęboko do ziemi. Jeśli wysiew będzie głębszy niż 2 cm to mikrosadzonki, które wzejdą po pewnym, czasie będą słabsze, a sam proces ich wzrostu wyraźnie wydłużony. Idealna głębokość dla nasion marchwi na grządce to 1 cm. Jak to odmierzyć? Najlepiej zacznij od przygotowania lekkiej, dobrze pracującej i wyraźnie strukturalnej powierzchni. Następnie:
- wytycz równe grządki,
- rozsiej równomiernie nasiona wzdłuż wytyczonej linii,
- zachowaj odstępy ok. 25-30 cm pomiędzy rzędami,
- przysyp nasiona lekką, żyzną ziemią tak, aby całkowicie je zasłonić,
- delikatnie przyklep grządki,
- do podlania użyj konewki z końcówką zraszającą (przy tak płytkim siewie inna końcówka mogłaby spowodować wypłukanie nasion z gleby).
Podlewanie w okresie wschodu powinno być regularne, bo w umiarkowanie wilgotnej glebie nasiona lepiej kiełkują. Masz trudności z zachowaniem właściwego odstępu między rzędami lub nie masz wprawy w robieniu przerywki? Wykorzystaj do siewu nasiona na taśmie – to idealne rozwiązanie dla początkującego ogrodnika, a korzenie będą miały dość miejsca do wzrostu. Inną metodą zapobiegania zbyt gęstej rozstawie jest zmieszanie nasion z czystym, suchym piaskiem i pobieranie ich niewielkimi garstkami w postaci takiego oto mixu.
Najlepsza ziemia do marchwi
Podczas wiosennego siewu marchewki na grządkach nie możesz zapomnieć o odpowiednio przygotowanym stanowisku. Podłoże w miejscu wysiewu musi zostać oczyszczone z chwastów, kamieni oraz innych zanieczyszczeń np. resztek korzeni starszych roślin. Przygotuj koniecznie gotowy nawóz organiczny dla marchwi i zmieszaj go z wierzchnią warstwą ziemi. W efekcie tak przygotowana gleba powinna być dość lekka, spulchniona, odżywiona i dobrze przepuszczalna.
Do poprawy jakości gleby stosujesz nieprzetworzony obornik? W takim przypadku marchewkę na grządce posiej najlepiej w 2 roku po zasileniu gleby odzwierzęcym nawozem naturalnym. Podobnie ze świeżym kompostem – ziemia musi mieć czas na „przepracowanie” takiej odżywki oraz ustabilizowanie parametrów. Nie zapominajmy też, że zapach świeżego kompostu to wabik na połyśnicę marchwiankę, a jej działalność na grządce to ostatnie, czego potrzebujesz.
Najlepsza ziemia do marchwi to podstawa, ale nie zapominaj o odpowiednim towarzystwie w uprawie. Sięgnij po cebulę, czosnek, por, koper ogrodowy, sałatę czy np. szczypiorek, a będzie rosła, jak malowana. Tylko uważaj, aby wyhodowanych korzeni nie złamać w czasie zbiorów. Miej pod ręką konewkę z wodą i solidnie podlej glebę, a dopiero później bierz się za rwanie świeżutkich, pomarańczowych pyszności.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Własna marchew to samo zdrowie. Najlepsze odmiany marchwi, kiedy sadzić i jak pielęgnować?
Jak siać marchewkę? Wybierz najlepsze odmiany – twarde, soczyste i bez chorób
Złe sąsiedztwo warzyw. Nie sadź ich obok siebie, bo zmarnujesz plony
Jak sadzić pory? Warzywa urosną duże, grube i będą miały więcej białej części