Spis treści:
- Właściwości marchwi
- Najlepsze odmiany marchwi
- Kiedy i jak siać marchew?
- Jak pielęgnować marchew po wysiewie?
Właściwości marchwi
Marchew to jedno z najbardziej wartościowych warzyw uprawianych w naszym kraju. Ten niepozorny korzeń skrywa w sobie mnóstwo składników odżywczych, wpływających korzystnie na zdrowie człowieka.
Marchew to przede wszystkim cenne źródło karotenoidów, czyli barwników roślinnych o działaniu antyoksydacyjnym, które sprzyjają eliminowaniu wolnych rodników z organizmu, chroniąc tym samym przed rozwojem wielu chorób w tym nowotworów. Wśród karotenoidów, jakie znajdują się w marchwi wymienić należy m.in. luteinę, likopen, oraz beta-karoten, czyli prowitamina A. Dzięki temu ostatniemu nasz organizm wytwarza cenną dla naszego organizmu witaminę A, odpowiadającą za dobry wzrok, odporność organizmu oraz stan skóry i paznokci. Marchew zawiera również inne przeciwutleniacze, tj. flawonoidy oraz związki fenolowe, które wykazują działanie oczyszczające organizm z toksyn.
Marchew to także bogate źródło witamin oraz minerałów, z których najważniejsze to:
- Witamina A
- Witamina C
- Witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6)
- Kwas foliowy
- Potas
- Wapń
- Magnez
Co ważne, wystarczy zjeść tylko 100 g marchwi, by pokryć swoje dzienne zapotrzebowanie na witaminę A. Ponadto marchewka zawiera również spore ilości błonnika, który zwiększa uczucie sytości oraz reguluje pracę jelit i usprawnia trawienie.
Regularne spożywanie marchwi przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Warto więc włączyć to warzywo do swojej codziennej diety.
Marchew to cenne źródło witamin! Fot. 123RF.com
Najlepsze odmiany marchwi do uprawy amatorskiej
W handlu dostępnych jest mnóstwo odmian marchwi o różnych terminach zbioru, przeznaczonych do upraw profesjonalnych oraz amatorskich. Poniżej przedstawiamy odmiany marchwi o cenionym smaku i obfitym plonowaniu, które są najlepsze do uprawy w przydomowych ogródkach:
- Kinga F1 — to bardzo popularna wczesna odmiana marchwi. Jej nasiona wysiewa się już w marcu, a zbiory przypadają od czerwca do sierpnia. Korzenie osiągają 18-20 cm, są ciemnopomarańczowe, pokryte gładką błyszczącą skórką. Cechuje ją wyśmienity smak oraz mała tendencja do azotanów, co sprawia, że idealnie nadaje się do spożywania na surowo w formie surówek, czy też przetworów (zwłaszcza dla dzieci).
- Kamila — to jedna z najsmaczniejszych odmian marchwi uprawianych w naszym kraju. Należy do odmian wczesnych. Tworzy wybarwione, pomarańczowe korzenie o długości do 18 cm, które słyną z wysokiej zawartości cukrów. Dzięki temu są bardzo delikatne w smaku, słodkie i pozbawione goryczy. Doskonale nadaje się dla dzieci. Można spożywać ją na surowo, ale też nadaje się na przeciery, soki i surówki.
- Nantejska Polana — jest jedną z najbardziej cenionych odmian marchwi o średnio wczesnym terminie zbioru. Wytwarza kształtne intensywnie pomarańczowe korzenie o długości 15-18 cm. Jest bardzo smaczna, słodkawa, soczysta i krucha. Nadaje się do bezpośredniego spożywania, na przetwory, do mrożenia, pieczenia i smażenia. Można ją przechowywać.
- Galicja F1 - to odmiana średnio wczesna, która wytwarza korzenie o długości 16-20 cm, o lekko stożkowatym kształcie. Ich miąższ jest bardzo wybarwiony, intensywnie pomarańczowy, bardzo smaczny. Odmiana ta ma małą skłonność do kumulowania azotanów, dlatego polecana jest do przygotowywania soków, przetworów i musów dla dzieci. Nadaje się również do przechowywania.
- Deep Purple — to odmiana średnio późna o oryginalnym purpurowym kolorze korzeni. Jej zbiory przypadają na wrzesień i październik. Bordowy kolor korzeni urozmaica sałatki i inne potrawy, ale może służyć również jako barwnik spożywczy. To ciekawa propozycja dla osób szukających odmiany.
Przeczytaj również: Uprawa marchwi krok po kroku. Dzięki tym wskazówkom zbierzesz zdrowy i obfity plon
Odmiany marchwi mogą różnić się kolorem. Fot. 123RF.com
Kiedy i jak siać marchew?
Marchew uprawia się z siewu wprost na miejsce docelowe. Termin wysiewania marchwi zależy od przede wszystkim od odmiany marchwi i planowanego terminu zbioru. Wczesne odmiany wysiewa się od końca marca do końca kwietnia. Ważne jest, by wstrzymać się z wysiewem do momentu, aż gleba ogrzeje się do temperatury około 7 stopni. Wcześniej marchew można wysiewać pod osłonami. Natomiast odmiany średnio późne najlepiej wysiewać w maju lub na początku czerwca.
Ziemia pod uprawę marchwi powinna być odchwaszczona i głęboko przekopana. Najlepiej siać marchew w 2-3 roku po oborniku, gdy jednak nie nawoziliśmy wcześniej ziemi, możemy przed siewem użyźnić glebę nawozem naturalnym np. biohumusem. Przed siewem należy przygotować grządki z rzędami o około 30-cm odstępach. Marchew należy siać dosyć płytko, na głębokości 1-2 cm. Najlepiej jest podczas siewu zachowywać odległości około 2 cm pomiędzy nasionami, dzięki czemu nie trzeba będzie ich później przerywać.
Przeczytaj również: Te szkodniki najczęściej atakują uprawy marchwi. Jak je rozpoznać i zwalczyć?
Jak pielęgnować marchew po wysiewie?
Nasiona marchwi delikatnie przysypujemy rozdrobnioną ziemią, a następnie podlewamy. Pierwsze listki pojawią się po około 15-20 dniach od wysiewu. Gdy w nocy pojawiają się przymrozki, a gleba jest sucha, marchew może wschodzić dłużej.
W uprawie marchwi bardzo ważne jest podlewanie. Gdy wiosna jest sucha i brakuje opadów deszczu, musimy pamiętać o nawadnianiu naszych grządek. Niedobory wody mogą spowodować zmniejszenie plonów nawet o połowę, a do tego pogorszenie wyglądu korzeni. Aby tego uniknąć, zalecane jest regularne podlewanie marchwi. Do konewki można również dodawać biohumus, który dostarczy warzywom substancji pokarmowych. Należy też na bieżąco wyrywać chwasty, a w razie potrzeby przerywać marchew, która rośnie zbyt gęsto.
Zbiory marchwi wczesnej odbywają się już w czerwcu i lipcu. Natomiast odmiany średnio wczesne i późne można zbierać od sierpnia do października.
Przeczytaj również: Kiedy sadzić ogórki gruntowe? Przestrzegaj tych terminów i zasad, zbierzesz obfite plony
Wyjaśniamy, jakie odmiany ogórków gruntowych warto posadzić w ogródku warzywnym. Fot. 123RF.com
Nazywany słowiańskim żeń-szeniem. Moc chrzanu na INTERIA.TV.