Porady ogrodnicze

Jak uprawiać tulipany w donicach? Najważniejsze zasady

Czy tulipany mogą być uprawiane w donicach na naszych balkonach i tarasach? Mogą! Właśnie o tym opowiem w poniższym artykule. 

Jak uprawiać tulipany w donicach? Najważniejsze zasady
Rośliny cebulowe mogą być dekoracją naszych balkonów i tarasów przez wiele lat. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

W ciągu czterech stuleci powstały tysiące odmian hodowlanych tych kwiatów, mogą być one pojedyncze, papuzie, pełne, przypominające kwiaty piwonii czy o kształcie płatków przypominających kwiaty lilii. Tulipany znane są z tego, że możemy uprawiać je w ogrodzie i że wspaniale nadają się do układania bukietów. Nie zabraknie ich w żadnej kwiaciarni. Często zapominamy jednak, że możemy uprawiać je także w donicach, podobnie jak narcyzy, hiacynty, krokusy czy szafirki. Kosztuje to trochę zachodu, ale efekt jest zachwycający.

tulipany w doniczce Tulipany w donicy, to piękna ozdoba balkonu. Fot.123RF.com

Kiedy sadzić tulipany?

Kompozycje z roślin cebulowych kwitnących wiosną, w tym tulipanów, przygotowujemy jesienią poprzedniego roku. Muszą one przejść okres chłodu. Bez tego nie zakwitną. Oczywiście w sklepach ogrodniczych dostępne są też rośliny pędzone, które również mogą trafić do naszych donic. Ale jeżeli lubimy uprawiać rośliny własnoręcznie i chcemy mieć wybór tysięcy odmian, to o tulipanach należy pomyśleć w miesiącach od sierpnia do listopada. Kupujemy wtedy cebulki roślin kwitnących wiosną i sadzimy w donicach, w ziemi kwiatowej. Po czym wraz z pojemnikiem zakopujemy je w ogrodzie, a jeżeli nie mamy takiej możliwości, zostawiamy na balkonie, zabezpieczając je kartonami, styropianem lub folią bąbelkową, jeżeli zapowiadane są siarczyste mrozy. Wiosną donice te wykopujemy i przenosimy w wybrane miejsce.

Tulipany lubia stanowisko słoneczne Tulipany lubia stanowisko słoneczne. Fot.123RF.com

Uprawa tulipanów w donicy

  • Stanowisko

Tulipany i inne kwitnące rośliny cebulowe lubią stanowiska w pełnym słońcu, ale dobrze znoszą też kilkugodzinny półcień lub cień rzucany przez drzewa czy krzewy. Możemy je przesadzić do nowych pojemników lub po prostu umieścić doniczkę z zaczynającymi kwitnąć roślinami w wybranej osłonce.

  • Przesadzanie

Jeżeli przesadzamy tulipany należy je posadzić nieco głębiej niż rosły w doniczce. Posadzone zbyt płytko mają tendencję do przechylania. Wybierając opcję z osłonką mamy możliwość częstej wymiany roślin. Gdy jedne przekwitną, np. wcześniej kwitnące krokusy czy narcyzy, możemy je bez problemu wyjąć i zastąpić okazami kwitnącymi później, np. tulipanami.

  • Podlewanie

W doniczkach z tulipanami i innymi roślinami cebulowymi warto utrzymywać umiarkowanie wilgotne podłoże. Nadmierna ilość wody może powodować gnicie cebul. Ich naturalne środowisko to rejony o wysokim wskaźniku opadów, które szybko się kończą. Dlatego rośliny te potrzebują wiosną dużo wilgoci, za to latem suszy, która pozwala w pełni rozwinąć się cebulkom.

src: Tulipany - jak uprawiać tulipany w donicach - kwiaty na balkon i taras, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzien 

Czy tulipany są wieloletnie?

Rośliny cebulowe mogą być dekoracją naszych balkonów i tarasów również w kolejnych latach. Warunkiem jest jednak to, żeby po zakończeniu kwitnienia o nich nie zapomnieć. Dotyczy to nie tylko tulipanów, ale również innych roślin cebulowych, które np. kupiliśmy wiosną już w formie kwitnącej. Nie musimy ich wyrzucać. Jeżeli mamy taką możliwość, pozostawmy je do jesieni i posadźmy znowu.

Pierwszą czynnością jaką musimy zrobić jest usunięcie przekwitłych kwiatów, żeby rośliny nie traciły energii na zawiązywanie nasion. Wycinamy je, pozostawiając tyle liści ile możemy, żeby mogły odżywić cebule. W ten sposób dajemy roślinom możliwość zmagazynowania rozwijających się w cebulkach substancji zapasowych czerpanych z liści. Możemy je nawet dodatkowo zasilić nawozem do roślin kwitnących. Podlewanie kontynuujemy do czasu, aż liście same obumrą. I dopiero gdy liście całkowicie zżółkną, delikatnie wykopujemy cebule lub bulwy i oczyszczamy z ziemi. Sortujemy je według gatunków i przechowujemy w suchym miejscu. Po 2-3 miesiącach sadzimy je ponownie, żeby zakwitły kolejnej wiosny.

Cebule tulipanów warto sadzić w doniczkach dość gęsto, wtedy wyglądają najlepiej i nie potrzebują żadnych dodatków. Możemy tworzyć kompozycje jednej odmiany, które będą przypominały bukiety przyniesione z kwiaciarni. Możemy też posadzić różne odmiany w jednym pojemniku. Wtedy będą namiastką ukwieconej, kolorowej, ogrodowej rabaty na naszym tarasie lub balkonie.

Dlaczego kwiaty mają różne kolory? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak uprawiać tulipany w donicach? Najważniejsze zasady"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.