Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nawożenie pomidorów popiołem. Jak to robić, żeby pomóc, a nie zaszkodzić krzakom pomidorów

Pomidory można nawozić popiołem, ale warto robić to prawidłowo. Źle zaaplikowany popiół może zaszkodzić roślinom. W tym przypadku dużo wcale nie znaczy dobrze. Nie każdy popiół nadaje się też do wykorzystania w ogrodzie.  Wyjaśniamy, jak nawozić pomidory popiołem i jakie mogą być skutki nieodpowiedniego stosowania tego nawozu. 

Nawożenie pomidorów popiołem. Jak to robić, żeby pomóc, a nie zaszkodzić krzakom pomidorów
Fot.123RF.com

Spis treści: 

Jakie właściwości ma popiół?  

Popiół ma wiele właściwości, które można wykorzystać w ogrodzie. Jest źródłem wielu minerałów, takich jak potas, wapń, magnes i fosfor, poprawia również strukturę gleby. W związku z tym popiół może być wykorzystywany jako nawóz. Trzeba jednak korzystać z niego umiejętnie, żeby nie zaszkodzić roślinom.  

Dzięki zawartości wapnia popiół zmienia pH gleby na bardziej zasadowe. Ma to znaczenie dla tych roślin, które nie lubią ziemi o kwaśnym odczynie. Popiół może być składnikiem kompostu, a w małych ilościach lekko podnosi temperaturę ziemi. Może to pomóc niektórym uprawom w przetrwaniu mrozów.  

Ze względu na właściwości grzybobójcze popiół pomoże roślinom walczyć z chorobami grzybowymi. Przykładem może być mączniak prawdziwy, który potrafi szybko unicestwić nasze uprawy. Popiołu nie lubią też ślimaki, może więc stanowić przed nimi zaporę ochronną.

Przeczytaj również: Popiół z pelletu jako nawóz. Mało kto zna jego zalety

Nawożenie pomidorów popiołem - jak dobrze to robić? 

Nawożenie pomidorów popiołem, jeśli jest robione nieumiejętnie, może im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli chcesz wspomóc swoje uprawy, przede wszystkim zachowaj umiar. Do nawożenia pomidorów dużo bardziej nadaje się popiół drzewny niż węglowy. Najlepiej, żeby pochodził z drzew twardych lub miękkich, spośród nich najlepiej sprawdzi się brzoza. W przypadku pomidorów sprawdzi się również nawożenie popiołem z siana, słomy gryczanej czy łodyg słoneczników.  

Popiół nie nadaje się do mieszania z innymi nawozami zawierającymi azot. Należą do nich kupne nawozy, ale także obornik czy kompost. Chodzi o to, że azot z innych nawozów tworzy związki z wapniem zawartym w popiele i ulatnia się w postaci amoniaku. W ten sposób rośliny nie mają z niego żadnego pożytku.  

Należy również uważać z nawożeniem pomidorów popiołem na glebach zasadowych. Popiół podwyższa pH ziemi, jeśli przekroczy ono 7 pH, rośliny zatrzymają się w rozwoju.  

Nawożenie pomidorów popiołem powinno odbywać się w ciepły dzień, przy wilgotnej glebie. 100 gr popiołu stosujemy na każdy metr kwadratowy uprawy. Najlepiej nawozić pomidory poprzez wymieszanie go z wodą do podlewania. Wrzuć 100 g popiołu do 10 litrów wody i podlej rośliny.  

Pomidory możesz nawozić popiołem już trzy tygodnie po posadzeniu roślin, nie częściej jednak niż raz na trzy tygodnie. Pomidorów szklarniowych w ogóle nie trzeba nawozić popiołem.  

Przeczytaj również: Popiół z grilla - jak wykorzystać w ogrodzie i w domu?

Skutki nawożenia pomidorów popiołem  

Nawożenie pomidorów popiołem może sprawić, że pH gleby będzie za wysokie. Jeśli wzrośnie ono powyżej 7,8 pH, roślina przestanie pobierać z gruntu substancje odżywcze. To może skutkować mniejszą ilością kwiatów, co automatycznie spowoduje mniejsze plony.  

Skutkiem nawożenia pomidorów popiołem mogą być również choroby, zwłaszcza wszelkiego rodzaju chlorozy. Wśród nich jest bardzo częsta u pomidorów chloroza manganowa, spowodowana niedoborem manganu. W efekcie tej choroby zahamowany zostaje wzrost i kwitnienie pomidorów, a ich liście zaczną żółknąć.  

Kiedy w wyniku nawożenia popiołem na pomidorach pojawi się chloroza manganowa, trzeba zakwasić glebę. Stosuje się do tego kupne nawozy lub torf. Obie opcje przy okazji dostarczą roślinom koniecznych składników odżywczych.  

Źródła: tomatobible.com, deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Pękanie pomidorów na krzaku. Dlaczego pomidory pękają i jak temu zapobiegać?

Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Czy wolno palić ognisko w ogrodzie i na działce? Przeczytaj, zanim rozpalisz

Nie chcesz solić potraw? Sól ma także inne zastosowanie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.