Spis treści:
Nornice w ogrodzie – skutki
Nornice to niewielkie gryzonie z rodziny chomikowatych. Są mniejsze niż myszy, mają krótsze ogony i łapy, a ich futro jest rudo-brązowe. Każdy ogrodnik wie, że szkodniki te, choć są małe, powodują dość spore straty w uprawach oraz w estetyce ogrodu. W okresie wegetacyjnym żywią się głównie nasionami, roślinami i ich korzeniami. Chętnie sięgają też po warzywa i owoce. Z kolei w okresie zimowym, gdy brakuje im pożywienia, obgryzają korę drzew i krzewów liściastych.
Nornice kopią podziemne tunele, które służą jako schronienie i miejsce składowania jedzenia. Tworząc je, uszkadzają system korzeniowy roślin, co utrudnia im pobieranie wody i składników odżywczych z gruntu. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do więdnięcia lub całkowitego obumarcia roślin. Nornica jest zwierzęciem o sporej aktywności nocnej, co oznacza, że zaczyna żerowanie późnym wieczorem. Co więcej, nie zapadają w sen zimowy, dlatego pozostają aktywne przez cały rok. Jesienią z kolei budują zimowe gniazda.
Nornice potrafią wyrządzić ogromne szkody w naszym ogrodzie czy działce. Fot.123RF.com
Jak pozbyć się nornic z ogrodu?
Nornice są niewątpliwie utrapieniem każdego ogrodnika. Jeśli zauważysz ich obecność w swoim ogrodzie, musisz działać bardzo szybko. W przeciwnym wypadku możesz spodziewać się sporych zniszczeń. Jak pozbyć się nornic z ogrodu? Na pewno należy zrezygnować z chemicznych i niehumanitarnych sposobów, ponieważ gryzonie te pełnią ważną rolę w przyrodzie. Można je odstraszyć za pomocą zapachów, które są dla nich nie do zniesienia. Znakomicie nada się tutaj orzech włoski. W jego liściach znajduje się juglon, który silnie odstrasza nornice.
W celu pozbycie się nornic z ogrodu zbieram świeże liście orzecha włoskiego, a następnie wkładam je do norek. Gryzonie przestraszą się ich zapachu i natychmiast opuszczą swoje lokum.
Istnieje też wiele innych sposobów na pozbycie się nornic z ogrodu. Oczywiście bez robienia im krzywdy. Gryzonie nie lubią niektórych roślin, które mają charakterystyczny zapach. Dlatego warto posadzić w ogrodzie takie rośliny, jak bazylia, mięta, wilczomlecz, czosnek, szachownica cesarska czy gorczyca. Można też zachęcić ich do wyniesienia się z ogrodu, umieszczając w norach gałązki czarnego bzu. Wydziela on kwas cyjanowodorowy które ma działanie odstraszające nornice. Z czarnego bzu można też zrobić gnojówkę, a następnie wlać ją do korytarzy nornic. Dzięki temu gryzonie wyniosą się z naszego ogrodu na zawsze.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Piędzik przedzimek. Zwalczanie motyla, który składa jaja jesienią
Prawdziwa zmora wierzb. Krytoryjek olchowiec – jak go rozpoznać i zwalczyć?
Wyczesywanie mchu z trawnika to za mało. Jesienią trzeba zrobić jeszcze jeden zabieg