Spis treści:
- Wiśnia piłkowana – drzewo z rodziny różowatych
- Najpiękniejsze odmiany wiśni piłkowanej
- Pielęgnacja wiśni piłkowanej
- Gdzie sadzić wiśnię piłkowaną?
Wiśnia piłkowana – drzewo z rodziny różowatych
Wyeksponowanie najpiękniejszych roślin w specjalnie w tym celu przygotowanych punktach ogrodu pozwala podkreślić ich naturalne piękno. Gdy mamy do czynienia z rośliną, której pokrój, sposobów kwitnienia, ale i przekwitania stanowią o jej efektownej formie, tym bardziej warto znaleźć dla niej wyjątkowe miejsce. Wiśnia piłkowana, która wydaje się drzewem wprost wyjętym z japońskich krajobrazów, jest właśnie taką rośliną. Jeśli dotąd nie brałeś jej pod uwagę, aranżując przestrzeń ogrodową, najwyższy czas to zmienić.
W okresie intensywnego kwitnienia na przedwiośniu i wiosną obsypują ja pukle biało-różowych kwiatów. Gdy minie moment ich zagęszczenia i spod jedwabnych płatków zaczną wyglądać pędy oraz błyszczące liście w odcieniach zieleni, purpury oraz brązu, wówczas wiśnia piłkowana, drzewo z rodziny różowatych, wciąż pozostanie efektowną dekoracją. Pochodzi z Dalekiego Wschodu, a w Japonii, z którą jest ona nieodłącznie kojarzona, występuje głównie w zachodnich regionach. Jeśli poświęcisz jej dość uwagi, może urosnąć nawet do 6 metrów.
Przeczytaj również: Jak przycinać wiśnię piłkowaną? Najlepsza pora na cięcie wiśni japońskiej
Najpiękniejsze odmiany wiśni piłkowanej
Większość odmian wiśni piłkowanej to niewysokie drzewa, których korona może być zarówno wzniesiona, jak i płacząca – efekt ten nadają jej wówczas łagodnie przewieszające się pędy, skąpane w kaskadach kolorowych kwiatów. Posadź kilka różnych okazów, a będą dekoracyjnie kwitły od kwietnia nawet do czerwca. Za najpiękniejsze odmiany wiśni piłkowanej uchodzą:
- odmiana 'Kanzan' – jej korona ma stosunkowo szeroki pokrój w formie kielicha, który wraz z upływem lat zamyka się do serca drzewa, a drzewo kwitnie na różowo na przełomie kwietnia i maja pełnymi kwiatami (2-5 rozwiniętych pąków), zebranymi w grona;
- odmiana 'Royal Burgundy' – wyróżnia ją wyprostowany pokrój i wzrost do nawet 10 metrów, a w okresie kwitnienia obsypują ją pełne, różowe kwiaty naprawdę dużych rozmiarów;
- odmiana 'Ukon' – niewysoka, parasolowata, udekorowana półpełnymi kwiatami w odcieniu kremowej bieli, dzięki swojej budowie jest idealna do miejsc, w których roślina ma rozrastać się na szerokość;
- odmiana 'Shirofugen' – dość niska, ale za to jej rozłożysta korona, malowana w sezonie na biało pełnymi kwiatami zebranymi w gęste pęczki, skutecznie to rekompensuje;
- odmiana 'Amanogawa' – to doskonała odmiana do posadzenia pojedynczo w miejscu, gdzie nie ma za dużo miejsca do rozrostu na szerokość; w maju pokrywają ją jasnoróżowe kwiaty, duże i rozłożyste, wyraźnie kontrastujące z ciemnozielonymi liśćmi;
- odmiana 'Kiku-shidare-zakura' – jej pędy przewieszają się łagodnie po łuku, jakby pod ciężarem gęstych gron, złożonych z różyczkowatych, ciemnoróżowych kwiatów o ciekawie wystrzępionych płatkach.
Zanim zdecydujesz się jedną z nich, sprawdź, jakie warunki panują w miejscu, które chcesz obsadzić. Rozważ, czy roślina będzie miała dość przestrzeni do rozkrzewienia, a jakość gleby pozwoli na zdrowy wzrost. Następnie zadbaj o właściwą pielęgnację – gdy tylko ogród ogrzeje wiosenne słońce jej efekty będzie widać, jak na dłoni.
Niektóre odmiany można prowadzić wąska i wysoko, inne to prawdziwe giganty - podobnie kwiaty na nich mogą być drobne lub wielkości połowy dłoni. Fot. fotodrobik/gabriela0168/123rf.com
Pielęgnacja wiśni piłkowanej
Kolorowy kalendarz dla odmiany wiśni piłkowanej 'Kanzan' zakłada, że umiejętnie pielęgnowana roślina od grudnia do końca marca brązowieje, w kwietniu wyjątkowo przemalowuje się na różowo, a w maju pokrywają ją błyszczące zielone liście, które w październiku przechodzą w złoto. Efekt ten wart jest całorocznej pracy przy pielęgnacji wiśni. Jej zakres obejmuje nie tylko wybór stanowiska czy dopasowanie warunków glebowych, lecz także utrzymanie równowagi termicznej w okresach szczególnej wrażliwości, optymalne podlewanie czy zapewnienie dostatecznej ilości światła.
- Stanowisko
Powinno być słoneczne przez co najmniej 6 godzin dziennie, a także ciepłe i zaciszne, bo wiśnia piłkowana uwielbia słońce, ale bardzo źle znosi działanie wiatru. Zwróć uwagę, aby w wybranym miejscu bezpośrednio na roślinę światło padało o poranku. Ochrona przed popołudniowymi, ostrymi promieniami pozwoli wiśni lepiej znosić okres letnich upałów. Wszelkie próby przenoszenia rośliny z miejsc o mniejszej ekspozycji do tych jaśniejszych powinny zachodzić stopniowo i pod ścisłą kontrolą.
- Parametry gleby
Z pewnością nie możesz posadzić wiśni piłkowanej w swoim ogrodzie, jeżeli dominują w nim gleby zimne, zbite i wyraźnie podmokłe. Powinieneś również unikać tych miejsc, gdzie w podłożu z różnych przyczyn kumuluje się sól. Idealne warunki dla wiśni tworzy podłoże żyzne, próchnicze, dobrze przepuszczalne, którego pH waha się pomiędzy 7 a 8,5.
- Podlewanie
Wiśnia piłkowana poradzi sobie z krótkotrwałą suszą, ale to tzw. stan wyjątkowy. Jeśli chcesz zadbać o jej zdrowie i kondycję, musisz zapewnić roślinie optymalny poziom wilgotności gleby. To ważne szczególnie wtedy, gdy nadchodzą fale letnich upałów. Wiśnia preferuje rzadsze, ale obfite podlewanie, w czasie którego woda dociera do głębszych warstw gleby oraz większych partii systemu korzeniowego. Latem sięgaj po konewkę wczesnym rankiem lub dopiero późnym wieczorem, unikaj też nieefektywnego zraszania. Wokół rośliny warto zastosować ściółkowanie również dlatego, że ogranicza ono zbyt szybkie odparowywanie cennych zasobów wody z gleby.
- Nawożenie
Dostarczanie wiśni odpowiedniego nawozu stymuluje jej wzrost oraz kwitnienie. Podstawową formą odżywiania będzie dla niej nawóz organiczny np. obornik lub równomiernie rozłożony kompost domowy. Co roku możesz podawać go do wcześniej przygotowanego wykopu – wykonaj go po linii obwodu korony drzewa na głębokość mniej więcej 40 cm i szerokość około 30 cm, do powstałego rowu wrzuć nawóz i okryj ziemią. Jeśli twoje drzewo potrzebuje dodatkowego zasilenia w czasie wiosennego wzrostu, podaj mu pobudzający preparat mineralny z dodatkiem azotu. Z kolei jesienna pielęgnacja wiśni piłkowanej powinna obejmować łagodne zasilenie nawozem fosforowo-potasowym.
- Przycinanie
Z uwagi na tempo wzrostu i zagęszczania się rośliny, wiśnia piłkowana wymaga regularnego cięcia prześwietlającego, aby zachowana została prawidłowa cyrkulacja powietrza, a światło docierało również do wewnętrznych partii drzewa. Zwracaj uwagę na sposób kwitnienia rośliny oraz jakość wytwarzanych kwiatów. Jeśli tracą one urok, przeprowadź zabieg usuwania słabszych sztuk, co pozwoli ukierunkować przepływ składników odżywczych do pozostałych okazów. Innych zabiegów cięcia wiśnia nie potrzebuje, chyba że pojawiły się na niej młode wilki lub starsze pędy uschły, przemarzły lub połamały się np. w wyniku silnego wiatru, przed którym nie udało się uchronić drzewa.
- Utrzymanie optimum termicznego
Wiśnia piłkowana dobrze czuje się w rejonach klimatu umiarkowanego, a jej tolerancja pozwala znieść temperatury spadające do –22℃. Dużo gorzej radzi sobie w obliczu skrajnych upałów. Drzewo rośnie w centralnym punkcie działki i brakuje mu naturalnej osłony? Latem rozważ rozciągnięcie nad nim ochronnej tkaniny cieniującej, która ograniczy choć trochę dostęp nadmiernej ilości ciepła do wrażliwych pędów drzewa. Jeśli obawiasz się wyjątkowo mroźnej zimy, powinieneś osłonić młode okazy przy pomocy słomianej maty, kilku grubszych warstw czarnej agrowłókniny lub solidnej okrywy z gałęzi krzewów oraz drzew iglastych.
Gdzie sadzić wiśnię piłkowaną?
Wybór miejsca dla wiśni w ogrodzie zależy od tego, jaki efekt pragniesz osiągnąć za jej pomocą. Chcesz dodać charakteru zwartej przestrzeni, uzupełniając istniejącą już kompozycję w sposób barwny, ale spójny? Czy też wolisz przełamać nadaną wcześniej równowagę zieleni, stawiając na bajkowo kwitnący okaz w centralnym punkcie działki? W obu przypadkach sprawdzi się doskonale.
Taki widok będzie niezastąpioną dekoracją każdego ogrodu, zwłaszcza że nie kosztuje wiele pracy - z uprawą wiśni bez trudu sobie poradzisz. Fot. dwolkow/123rf.com
Gdzie sadzić wiśnię piłkowaną? Możesz ulokować ją samotnie jako główną dekorację małego patio lub w grupach w wybranych strefach dużego ogrodu. Przeplatając sadzonki wiśni drzewami kwitnącymi latem i jesienią, stworzysz efektowną kompozycję szpalerową, która ani na chwilę nie przestanie zachwycać kolorami, zapachami i kwiecistą strukturą. Jeżeli nie zdążysz posadzić jej wiosna, nic straconego. Wiśnię piłkowaną da się wprowadzić do ogrodu również jesienią, tylko pamiętaj o jej zabezpieczeniu – małemu drzewku przyda się solidny palik, termiczna osłona i dużo troski, bo to dzięki niej tak licznie zakwitnie, gdy miną wiosenne przymrozki.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Urocza hybryda wiśni i czereśni dla ozdoby ogrodu. Prunus eminens – wymagania i uprawa
Ogród w stylu japońskim. Jakie rośliny powinny się w nim znaleźć?
Azalia japońska – uprawa w ogrodzie. Kiedy sadzić i jak uprawiać azalię japońską?
Dlaczego wierzba japońska usycha? Jak dbać o wierzbę japońską?