Porady ogrodnicze

Dlaczego wierzba japońska usycha? Jak dbać o wierzbę japońską?

Wierzba japońska wyróżnia się dekoracyjnymi listkami, dzięki którym zyskała też miano „wierzby flamingowej”. Nie powinna sprawiać kłopotu w uprawie, jednak warto wiedzieć, jak o nią odpowiednio zadbać. Jest bowiem wrażliwa na niedobór wody i słońca. Kiedy przycinać wierzbę japońską? Jak ją pielęgnować i dlaczego usycha? Tajniki uprawy wierzby japońskiej znajdziecie w naszym poradniku.

Dlaczego wierzba japońska usycha? Jak dbać o wierzbę japońską?
Wierzba japońska to efektowne drzewko, które nadaje się nawet dla początkujących ogrodników. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Wierzba japońska – charakterystyka

Wierzba japońska (Salix integra) znana jest również jako wierzba całolistna lub wierzba zwarta. To gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wierzbowatych, uprawiany w Polsce jako roślina ozdobna. Karłowate drzewko lub krzew dorasta maksymalnie do 2-3 metrów wysokości. Jest jednak niezwykle dekoracyjne i świetnie nadaje się do formowania. Warto wiedzieć, że roślinę można uprawiać zarówno bezpośrednio w ziemi, jak i w donicy. Może rosnąć samotnie lub w grupie.

Wierzba japońska rzeczywiście pochodzi z Japonii, gdzie od dawna była uprawiana w ogrodach. W Polsce uprawa wierzby całolistnej rozpowszechniła się w latach 90. XX wieku. Najczęściej spotykane są u nas dwie odmiany:

  • wierzba japońska ‘Pendula’ – o długich, czerwonych pędach;

  • wierzba japońska ‘Hakuro-nishiki’ – odmiana, mająca przyrosty o różowo-białej barwie.

Wierzba całolistna wyróżnia się marmurkowymi liśćmi, które wiosną się przebarwiają. Od maja do lipca mają widowiskowe, biało-różowe końcówki, po czym stają się biało-zielone. Właśnie z uwagi na ten fakt, wierzba zyskała miano „drzewo flaminga” i „wierzba flamingowa”.

Wierzba japońska – wymagania

Wierzba japońska doskonale nadaje się do uprawy na niewielkich obszarach. Nie jest bowiem duża, a przy tym jest bardzo efektowna. Nie ma też wielkich wymagań, więc jest znakomitą propozycją dla początkujących ogrodników. Jeśli jednak chcemy, by długo cieszyła oczy i zdrowo się rozwijała, powinniśmy zapewnić jej odpowiednie warunki. Czego potrzebuje i jak pielęgnować wierzbę japońską?

  • Ziemia

Idealne podłoże dla wierzby japońskiej powinno być przepuszczalne i żyzne. Roślina najlepiej rośnie w glebie wilgotnej. Warto jednak wiedzieć, że zazwyczaj przyjmuje się w każdym podłożu. Sadzenie wierzby japońskiej możliwe jest zarówno bezpośrednio w ziemi w ogrodzie, jak i w większych donicach, które ustawimy na tarasie czy na balkonie.

  • Stanowisko

Wierzba japońska potrzebuje słonecznego stanowiska. Brak słońca może zmniejszyć odporność rośliny na ataki chorób i sprawić, że jej liście nie będą się wybarwiać.

wierzba japońska Uprawa wierzby japońskiej nie jest skomplikowana. Fot.123RF.com

  • Podlewanie

Wierzbę japońską należy regularnie podlewać. Jest bowiem wrażliwa na suszę. Warto wyściółkować ziemię dookoła pnia (na przykład rozsypać korę), dzięki czemu unikniemy jej odparowywania z podłoża. Okresowo warto zraszać liście rośliny.

  • Nawożenie

Wierzba japońska ma duże wymagania pokarmowe, więc należy regularnie zasilać ją nawozem. Trzeba o tym pamiętać szczególnie wiosną. Sprawdzi się kompost lub gotowe mieszanki do drzew liściastych.

  • Przycinanie

Kiedy i jak przycinać wierzbę japońską? Cięcie wierzby japońskiej powinno odbywać się wczesną wiosną – najlepiej na początku marca. Młodych wierzb nie należy jednak przycinać, ponieważ muszą mieć czas na wzmocnienie. Powinniśmy odczekać 1,5 roku po zasadzeniu rośliny, nim przystąpimy do tego działania. Przy pierwszym cięciu skracamy łodygi o około 1/3 ich długości. Usuwamy też martwe czy przemarznięte gałązki. W kolejnych latach gałązki skracajmy o połowę. Co roku wykonujmy też cięcie higieniczne.

Przeczytaj również: Cięcie i formowanie wierzby mandżurskiej. Jak uprawiać wierzbę mandżurską w ogrodzie?

  • Kwitnienie

Kwiaty na wierzbie japońskiej ukazują się zwykle w marcu lub kwietniu, jeszcze przed rozwojem liści. Są raczej niewielkie, zebrane w bazie.

  • Rozmnażanie

Rozmnażanie wierzby japońskiej nie jest szczególnie trudne. Można pobrać sadzonki z dorosłej rośliny, ponieważ młode pędy dobrze się ukorzeniają. Najczęściej jednak wierzbę japońską rozmnaża się przez szczepienie na pniu.

  • Choroby i szkodniki

Wierzby japońskie są raczej odporne na ataki chorób czy szkodników.

Formując wierzbę japońską, powinniśmy starać się osiągnąć kształt kuli. Wówczas roślina prezentuje się najlepiej. Pamiętajmy, by do jej przycinania używać zawsze ostrego sekatora. Drzewko dobrze jednak znosi formowanie i przycinanie, więc w razie potrzeby czynność można powtórzyć w ciągu roku, by uzyskać jego pożądany kształt. Cięcie sprawi też, że korona stanie się gęstsza.

Dlaczego wierzba japońska usycha?

Wierzba japońska nie jest trudna w uprawie, jednak jeśli nie będziemy jej odpowiednio pielęgnować, może zacząć usychać. Jest wiele kwestii, na które należy zwracać uwagę – jak właściwe stanowisko czy częstotliwość podlewania. Co może przyczynić się do usychania wierzby japońskiej?

  • Zbyt ciemne stanowisko – wierzbę japońską należy posadzić w miejscu nasłonecznionym, a nie w cieniu czy półcieniu.

  • Zbyt sucha lub zbyt mokra gleba – roślina potrzebuje, by jej podłoże było lekko wilgotne. Nie wolno więc podlewać jej rzadko i obficie, gdyż okresowo będzie cierpiała z powodu nadmiaru wody, a następnie jej braku.

  • Nieodpowiednie nawożenie – wierzba japońska powinna być nawożona kompostem lub nawozem wieloskładnikowym.

  • Niewłaściwe zabezpieczenie rośliny zimą – rosnąca w glebie wierzba japońska nie potrzebuje szczególnego zabezpieczenia zimą, jednak sytuacja zmienia się, gdy uprawiamy ją w donicy. Wówczas musimy ją zabezpieczyć przed niskimi temperaturami.

Wierzba japońska to piękna roślina ozdobna, która wspaniale wygląda w ogrodzie, ale też na tarasie i balkonie. Jej efektowny wygląd i niewielkie wymagania sprawiają, że staje się coraz popularniejsza.

Przeczytaj również: Igra pozioma to jeden z najpiękniejszych krzewów. Zdobi ogród przez cały rok

Pachnące i zdrowe. Zaskakujące właściwości iglaków na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.