Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Cięcie i formowanie wierzby mandżurskiej. Jak uprawiać wierzbę mandżurska w ogrodzie?

Wierzba mandżurska to doskonałe rozwiązanie dla posiadaczy małych ogródków, tarasów oraz balkonów. Ten krzew ozdobny jest prosty w uprawie i spełni twoje estetyczne oczekiwania. 

Cięcie i formowanie wierzby mandżurskiej. Jak uprawiać wierzbę mandżurska w ogrodzie?
Krzew ozdobny, który jest nie tylko efektowny, ale też prosty w uprawie. Sprawdź, jak dbać o wierzbę mandżurską. Fot.123RF.com

Spis treści:

Wierzba mandżurska to ozdobny krzew, który pięknie ozdobi nie tylko nasz ogród, ale także balkon lub taras. To roślina, która poradzi sobie zarówno w doniczce, jak i w ziemi. Za pomocą odpowiedniego cięcia, dostosujesz jej wielkość do swoich potrzeb. 

Jak wygląda wierzba mandżurska?

Wierzba mandżurska to odmiana, która nie osiąga dużych rozmiarów. To krzew, który charakteryzuje się szybkim wzrostem i rozwojem. Średnio rośnie do około 5 metrów wysokości. Przy odpowiednich warunkach może osiągnąć większą wysokość. Jest rośliną dwupienną.

Jej cechą charakterystyczną są poskręcane spiralnie gałęzie, które pięknie się prezentują. Liście wierzby są również lekko poskręcane, podłużne i w kolorze oliwkowo-zielonym lub żółtym. Wierzba także kwitnie. Jej kwiaty to jasnozielone kotki, które można zauważyć wiosną.

Jak uprawiać wierzbę mandżurską?

Uprawa wierzby mandżurskiej jest bardzo prosta. Roślina lubi stanowiska, które są słoneczne lub lekko zacienione. Jest bardzo wrażliwa na przesuszenie oraz mrozy. W okresie suszy należy ją często podlewać. Nie jest wymagająca w stosunku do gleby. Można ją uprawiać w ziemi o umiarkowanej lub dużej wilgotności. To roślina, którą należy w zimę osłaniać.

Wierzba mandżurska charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem i regeneracją. Bardzo dobrze znosi cięcie i jest ją bardzo prosto rozmnożyć. Wystarczy z pobranych gałązek pędowych zrobić rozsady. Najlepiej wykonać to w marcu. Ponadto jest to krzew, który dobrze będzie się czuł w doniczce. Do ziemi można go posadzić, kiedy będzie odpowiednio duży. Aby rośliny nie atakowały szkodniki, można do ziemi dodać gnojówki z pokrzyw, skrzypu, mniszku oraz czosnku.

wierzba mandżurska Wierzba mandżurska najlepiej będzie czuła się na słonecznym, ale osłoniętym stanowisku. Fot.123RF.com

Jak przycinać i formować wierzbę mandżurską?

Najlepszym okresem na przycięcie wierzby mandżurskiej jest początek wiosny, kiedy krzew nie zdążył wykształcić jeszcze kwiatów oraz liści. Roślina bardzo szybko się odradza i regeneruje, dlatego jej cięcie nie powinno napawać nas strachem. To krzew ozdobny, któremu nawet radykalne cięcie nie przyniesie dużej szkody.

Przycinanie krzewu to w tym wypadku najlepszy sposób na uformowanie go w pożądany przez nas kształt. Najczęściej wykonuje się je tedy, kiedy nie chcemy, aby roślina zbyt bardzo się rozrastała wzwyż oraz wszerz. Obcięte gałązki można wykorzystać do rozmnażania wierzby lub do zrobienia dekoracji.

Należy pamiętać, że wymagane jest także cięcie pielęgnacyjne. Co jakiś czas należy prześwietlać koronę krzewu, aby wszystkie części rośliny miały dostęp do światła. To także dobry sposób na uwydatnienie ozdobnych gałęzi i liści, które w przypadku mniej gęstej korony, będą łatwiej dostrzegalne.

Wierzba mandżurska doskonale prezentuje się nie tylko w ziemi, ale także w donicy. Można jej użyć do wykonania naturalnej zielonej ściany lub żywopłotu. Odpowiednie cięcie dostosuje jej wysokość i szerokość do naszych potrzeb.

Przeczytaj również: Perukowiec podolski - cięcie i formowanie. Kiedy najlepiej przycinać krzew perukowca?

Na co najczęściej choruje wierzba?

Wierzba mandżurska tak jak inne rośliny jest narażone w naszym ogrodzie na choroby. Do najczęstszych chorób rośliny zalicza się rdzę, bakteryjne więdnięcie wierzby, parch wierzby i czerniak.

  • Rdza pojawia się na dolnej stronie liści oraz w zielonych pędach wierzby. To rodzaj grzyba, który skutkuje zbyt wczesnym opadaniem liści.

  • Bakteryjne więdnięcie pędów to jak sama nazwa mówi więdnięcie części liści. To, co wyróżnia tę chorobą, to fakt, że zbrązowiałe i zwinięte liście nie odpadają, tylko zostają przyczepione do rośliny. Bakterie, które wywołują to schorzenie, są przenoszone przez owady, które infekują nimi pączki liści.

  • Parch wierzby pojawia się wiosną. Przez niego liście gwałtownie czernieją oraz więdną. Grzyb wrasta w ogonki i pędy wierzby, co powoduje jej zamieranie. W wyniku choroby roślina wygląda, jakby została spalona.

  • Czerniak wierzby objawia się najczęściej wiosną na liściach. To mało widoczne żółte plamki, które z czasem mogą zamienić się w czarną grzybnię, widoczną dopiero w lecie.

Przeczytaj również: Jak ciąć hortensję bukietową, żeby miała duże kwiaty? Różne sposoby przycinania hortensji

Chiński czosnek. Fakty i mity na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.