Spis treści:
- Perukowiec podolski — najważniejsze informacje
- Kiedy przecinać perukowca podolskiego?
- Jak przycinać perukowca podolskiego?
- Zastosowanie perukowca podolskiego w ogrodzie
Perukowiec podolski — najważniejsze informacje
Perukowiec podolski (Cotinus coggygria), nazywany też perukowcem zwyczajnym, to rozłożysty krzew liściasty słynący z niepowtarzalnego wyglądu. Co ciekawe, nazwa tej rośliny nawiązuje do jej pierzastych, napuszonych owocostanów, które przypominają nieco perukę. W naturalnym środowisku perukowiec porasta tereny środkowej i południowej części USA, północno-wschodnią część Meksyku, południową Europę oraz znaczącą część Azji.
Krzew dorasta do około 3-5 m wysokości i w zależności od formowania może przybierać wygląd krzewu o rozgałęzionym kształcie lub formę małego drzewka. Liście perukowca podolskiego pojawiają się na pędach dopiero w maju. Mają jajowaty kształt, gładkie brzegi i długie, sztywne ogonki.
Kwitnienie perukowca przypada na okres od maja do czerwca. Na szczytach pędów pojawiają się wtedy drobne żółtawe lub zielonkawo-żółtawe kwiatuszki zebrane w wiechy. Po przekwitnięciu przekształcają się one w imponujące owocostany z charakterystycznymi nitkowatymi szypułkami. Zazwyczaj mają one purpurowe, różowe, kremowo-różowe, a nawet żółtawe zabarwienie.
Roślina nie ma dużych wymagań związanych z uprawą. Niestraszne mu upały, ostre słońce, ubogie i suche podłoże. Dlatego sprawdzi się praktycznie w każdym ogrodzie.
Perukowce przycinamy wczesną wiosną. Fot. 123RF.com
Kiedy przecinać perukowca podolskiego?
Cięcie perukowców zaleca się wykonać na przedwiośniu, tuż po zimie, gdy pąki liściowe zaczynają nabrzmiewać i stają się bardziej widoczne. Najlepiej będzie przyciąć perukowca jeszcze pod koniec lutego, a najpóźniej do końca marca.
Ważne jest, aby zabieg ten wykonać w suchy, pochmurny dzień, już po ustaniu przymrozków.
Źródło: Jak przyciąć perukowiec? Youtube.com. Kanał: Zielone PogotowieJak przycinać perukowca podolskiego?
Perukowce przycina się w celu nadania im pożądanego pokroju oraz usunięcia wszystkich chorych i suchych gałęzi. Istnieją dwa sposoby formowania perukowców — na swobodnie rosnący, rozłożysty krzew i na pionowe drzewko. Utrzymanie tych dwóch form wymaga jednak innego rodzaju cięcia. Na czym polegają różnice? Sprawdźcie.
Przycinanie perukowca rosnącego jako swobodny krzew:
- Skracamy wszystkie pędy o około 1/3 długości, starając się zachować kulisty pokrój krzewu.
- Usuwamy wilki, odrosty korzeniowe oraz gałęzie rosnące zbyt nisko i krzyżujące się.
- Pędy przycinamy tuż nad pąkiem zwróconym na zewnątrz.
Przycinanie perukowca formowanego na drzewko:
- Wybieramy silny pęd rosnący pionowo do góry, a pozostałe przycinamy tuż przy ziemi.
- W kolejnych latach przycinamy boczne pędy wyrastające z głównego pnia.
- Pędom rozrastającym się na czubku drzewka nadajemy postać korony.
Zastosowanie perukowca podolskiego w ogrodzie
Perukowiec podolski to wdzięczny krzew, który można sadzić zarówno w dużych i małych przydomowych ogrodach, jak i w miejskich parkach. Posadzony pojedynczo sprawdzi się w roli eleganckiego solitera, ale równie dobrze prezentuje się na rabacie w towarzystwie innych krzewów, kwiatów czy iglaków.
Ze względu na to, że perukowiec szybko się rozkrzewia, można z czasem stworzyć z niego elegancki żywopłot. Młode i niewielkie krzewy pięknie wyglądają posadzone w donicach ustawionych na balkonac i tarasach.
Przeczytaj również:
Najpiękniejsze perukowce do ogrodu. Przegląd ciekawych odmian
Cięcie budlei na wiosnę - kiedy i jak przycinać budleję Dawida, by pięknie kwitła?
Cięcie clematisów na wiosnę. Uwaga, nie wszystkie można przycinać
Przypomina serce i chroni układ krwionośny. Ale to nie wszystko na INTERIA.TV.