Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Szpaki wyjadają borówki amerykańskie. Jak zabezpieczyć krzewy i odstraszyć szkodniki?

Borówki amerykańskie są chętnie uprawiane w wielu ogrodach nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również zdrowotne. Niestety słodkie owoce są przysmakiem nie tylko dla nas, ale również dla ptaków. Najczęściej odwiedzają je szpaki, które mogą znacznie zaszkodzić naszym plonom. Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć krzewy i odstraszyć szkodniki? Znajomy plantator zdradził mi kilka prostych, a zarazem skutecznych patentów. Dzięki temu mam mnóstwo soczystych, słodkich i dojrzałych owoców.    

Szpaki wyjadają borówki amerykańskie. Jak zabezpieczyć krzewy i odstraszyć szkodniki?
Zagrożenie dla borówek stanowią ptaki, szczególnie szpaki. Jak odstraszyć szkodniki od krzewów? Fot.Argument/123RF.com

Spis treści:

Czy szpaki zjadają borówki?

Wiele osób, mających własne działki, coraz chętniej uprawia borówki amerykańskie. Nic w tym dziwnego, gdyż są pełne prozdrowotnych antyoksydantów, witamin i wyjątkowego smaku. Aby cieszyć się obfitymi plonami, niezbędne jest zapewnienie im właściwych warunków, choć nie jest to jedyny warunek. Uprawa borówki wymaga ochrony przed chorobami i szkodnikami, które mogą znacząco osłabić krzewy i negatywnie wpłynąć na ich owocowanie.

Zagrożenie dla krzaków stanowią też ptaki, zwłaszcza szpaki. Choć są piękne, bardzo inteligentne i fascynujące, uwielbiają zjadać dojrzałe owoce, co prowadzi do znacznych strat w plonach. Oprócz tego często uszkadzają te, które nie są jeszcze dojrzałe. Szpaki przebijają owoce borówek, w wyniku czego nie nadają się one do zbioru. Ponadto może to prowadzić do zepsucia pozostałych owoców wokół uszkodzonych, co znacznie zmniejsza plony. Warto też wiedzieć, że szpaki gromadzą się w dużych grupach, co oznacza, że krzaczki mogą zaatakować całe stada ptaków.      

Jak zabezpieczyć borówki przed szpakami?      

Jeśli chcesz uzyskać obfite plony borówek, koniecznie należy zabezpieczyć krzaczki przed szpakami. Jak to zrobić? Najpopularniejszym sposobem zabezpieczenia upraw przed ptakami jest użycie siatki ochronnej. Odpowiednio dobrana uniemożliwi szkodnikom dostęp do naszych roślin. Na rynku dostępne są różne rodzaje siatek, m.in. z tworzywa sztucznego, powlekane PVC czy metalowe ocynkowane. Ważne jest, aby miały małe oczka, aby zapobiec dostępowi ptaków. Jednocześnie powinny zagwarantować optymalne warunki do rozwoju owoców. Należy je przymocować tak, aby nie hamowały wzrostu krzewów i zapewniały im swobodny dostęp do wody i słońca. Warto też pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu siatki, gdyż jest narażona na działanie czynników atmosferycznych.    

jak odstraszyć szpaki od borówki amerykańskiej W uprawie borówek ważne jest zabezpieczenie krzaków przed szpakami. Fot.jonnysek/123RF.com

Jak odstraszyć szpaki od borówki amerykańskiej?  

Nie tylko szpaki uwielbiają zjadać owoce borówki. Zagrożenie dla naszych upraw stanowią też wróble, drozdy, a nawet gołębie. Jak więc odstraszyć szpaki i inne ptaki od borówki amerykańskiej, by zapewnić sobie obfite plony? Znajomy plantator zdradził mi kilka patentów, które pozwolą odstraszyć ptactwo, bez wyrządzania mu krzywdy. Są proste, ale bardzo skuteczne.   

  • Odstraszacze dźwiękowe – urządzenia te emitują odgłosy drapieżników lub innych ptaków. Choć są niesłyszalne dla ludzkiego ucha, mogą przestraszyć m.in. szpaki. Warto jednak mieć na uwadze, że często wymagają one źródła zasilania. Jeśli chcesz odstraszyć szpaki od borówki amerykańskie, można też sięgnąć po przenośne głośniki i odtworzyć na nich odgłosy ptaków drapieżnych. Aby zabezpieczyć urządzenia przed kradzieżą, możemy włożyć je do budki lęgowej dla ptaków. Dzięki temu nie powinny przyciągać zbyt dużej uwagi innych. Skuteczne mogą też okazać się armatki hukowe.    

  • Latawce – na rynku dostępne są latawce imitujące ptaki drapieżne. Wystarczy umieścić je na wysokich tyczkach (np. zamontować na wędce). Będą one poruszać się na wietrze i wskażą szpakom, że teren jest zamieszkiwany przez inne stado. Taka metoda odstraszania ptaków pomoże cieszyć się bogatymi plonami.   

  • Elementy odblaskowe – można zastosować stare płyty CD – są one połyskujące i odbijają światło, dzięki czemu będą odstraszać szpaki. Sprawdzą się też kolorowe torebki foliowe, wstążki, tasiemki czy wiatraki – poruszając się pod wpływem wiatru, sprawią, że ptaki nie zbliżą się do krzaków borówek.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Koniecznie posadź w ogrodzie. Skończą się problemy ze szpakami

Gdy sąsiadka mówiła o tej pułapce na ślimaki, nie wierzyłam. Teraz wykładam w ogrodzie co wieczór

Żadne niebieskie granulki czy inna chemia. Mam swoje sposoby na mrówki w ogrodzie i w domu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.