Porady ogrodnicze

Jak ciąć hortensję bukietową, żeby miała duże kwiaty? Różne sposoby przycinania hortensji

Przycinanie hortensji bukietowych to podstawowy zabieg w pielęgnacji tych pięknych krzewów, który pobudza je do obfitego kwitnięcia. Sprawdźcie, jak prawidłowo przyciąć hortensję, by rodziła duże kwiaty i osiągnęła pożądaną przez nas wysokość.

Jak ciąć hortensję bukietową, żeby miała duże kwiaty? Różne sposoby przycinania hortensji
Fot. Wyjaśniamy, jak przycinać hortensję bukietową. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Hortensja bukietowa — podstawowe informacje

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata), nazywana też hortensją wiechowatą, to okazały krzew pochodzący z Chin i Japonii, który dorasta zwykle od 1 do nawet 4 m wysokości. Cechą charakterystyczną hortensji bukietowych są przepiękne stożkowate kwiatostany. Potrafią osiągać one imponujące rozmiary, nawet do 30 cm długości! W zależności od odmiany kwiaty hortensji bukietowej mogą przybierać odcienie różu, bieli i limonki.

Hortensje bukietowe zakwitają najczęściej w lipcu i utrzymują kwitnienie aż do września, a nawet do października. Po tym czasie kwiaty zaczynają zasychać na krzewach i w takim stanie zwykle pozostają aż do wiosny. Dzięki temu możemy podziwiać ich zasuszone kwiatostany, które wyróżniają się w ogrodzie na tle zimowego krajobrazu.

Bardzo ważny jest fakt, że hortensja bukietowa kwitnie na tegorocznych pędach, dlatego należy przyciąć ją wczesną wiosną, najlepiej jeszcze zanim pojawią się pierwsze liście.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować hortensje bukietowe w ogrodzie?

Hortensja bukietowa jest odporna na przemarzanie. Fot.123RF.com

Jak ciąć hortensję bukietową, żeby miała duże kwiaty?

Przycinanie hortensji to jeden z najważniejszych zabiegów w pielęgnacji tych pięknych krzewów, który stymuluje roślinę do wypuszczania większej liczby młodych pędów z kwiatami. Regularne przycinanie hortensji bukietowych sprawia, że krzewy aż uginają się pod ciężarem kwiatów.

Hortensje bukietowe można zacząć przycinać już w lutym pod warunkiem, że ustały już mrozy. Natomiast najczęściej zabieg ten wykonuje się w marcu lub w pierwszych dniach kwietnia, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. Najlepiej zrobić to ciepły i pogodny dzień.

Poniżej przedstawiamy zasady cięcia hortensji bukietowej na różne sposoby:

  • Krzew wysoki

Jeśli zależy nam, aby hortensja w naszym ogrodzie rosła w formie wysokiego krzewu i osiągała coraz większe rozmiary — konieczne będzie przycinanie jej z każdym rokiem coraz wyżej, najlepiej za drugim oczkiem. Roślina będzie szybko pięła się w górę i obficie kwitła. Na krzewie pozostawiamy i skracamy pędy o grubości co najmniej ołówka. Będą one silnie rosły i wytworzą okazałe kwiatostany. Wszystkie cieńsze, wiotkie i krzyżujące się oraz uschnięte łodyżki całkowicie wycinamy tuż przy głównym pędzie, ponieważ rodzą one małe i mniej atrakcyjne kwiaty. Lep

  • Krzew średniej wielkości

Jeśli nie chcemy, by nasza hortensja była bardzo wysoka i przez to źle komponowała się z pozostałymi roślinami w naszym ogrodzie, wówczas należy przyciąć ją nisko i mocno. Najlepiej skrócić pędy na wysokości około 20-25 cm nad ziemią. Krzew wyrośnie na taką samą wysokość, jaką osiągnął w poprzednim roku.

Cięcie hortensji bukietowych - jak uzyskać duże kwiaty. Youtube.com. Kanał: Marta Potoczek - Leniwa niedziela

  • Młoda hortensja bukietowa

Wiele osób zastanawia się, czy należy w ogóle przycinać młodą hortensję bukietową. Otóż zabieg ten jest konieczny, aby hortensja wytworzyła z czasem sztywne pędy, które będą w stanie utrzymywać duże kwiatostany. Inaczej pędy będą cienkie i wiotkie, a pod ciężarem kwiatów zaczną pokładać się na ziemi. Dlatego też należy cienkie gałązki wyciąć całkowicie, jak najbliżej ziemi. Grubsze pędy należy przyciąć na wysokości około 15 cm nad ziemią. To właśnie z nich lub bezpośrednio z ziemi wyrosną nowe i silne pędy.

Jak przyciąć młodą hortensję bukietową. Youtube.com. Kanał: Zielone Pogotowie

Warto pamiętać, by dostosować metodę cięcia hortensji, do efektu, jaki chcemy uzyskać w ogrodzie. Gdy mamy posadzonych kilka krzewów hortensji bukietowej na rabacie, warto przycinać je na różnych wysokościach. Osiągniemy wtedy przepiękny efekt trójwymiarowości.

Przeczytaj również:

Rozmnażanie hortensji bukietowej. Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku

Przycinanie hortensji na wiosnę. Będą kwitły jak szalone!

Nawożenie hortensji. Pamiętaj o tych zasadach, a hortensja będzie uginać się od kwiatów

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.