Porady ogrodnicze

Dorastają do 4 metrów i są odporne na przemarzanie. Jak pielęgnować hortensje bukietowe w ogrodzie?

Hortensje bukietowe to bardzo wdzięczne i piękne kwiaty o chińsko-japońskim rodowodzie. Ze względu na swój wygląd i właściwości, cieszą się uznaniem na całym świecie. Występują w wielu odmianach i znakomicie odnajdują się na większości stanowisk. Co jeszcze warto wiedzieć o tych malowniczych roślinach?

Dorastają do 4 metrów i są odporne na przemarzanie. Jak pielęgnować hortensje bukietowe w ogrodzie?
Hortensja bukietowa idealnie prezentuje się w połączeniu z innymi krzewami. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Hortensja paniculata – charakterystyka

Hortensja bukietowa znana jest także pod łacińską nazwą hortensja Hydrangea paniculata. Niektórzy znawcy posługują się też określeniem „hortensja wiechowata”. Wraz z grupą 25 innych gatunków tworzy liczny rodzaj występujący na terenach Ameryki Północnej i Południowej, a także w południowej i południowo-wschodniej Azji. Mówi się, że hortensja bukietowa pojawiła się na terenach europejskich, przybywając z Chin i Japonii.

Kiedy zaczynana kwitnienie hortensja bukietowa? Opisywana tu roślina tworzy wysokie krzewy dorastające do 2,5 metrów, a nieraz do 4 metrów. Kwitną od kwitną od lipca do września i mają wyjątkowo piękne kwiaty zebrane w okazałe stożkowate kwiatostany. Warto jednak mieć na uwadze, że te mają tendencje do przekwitania. Poza tym roślina ma duże, jasnozielone, eliptyczne liście.

Charakterystyczną cechą wizualną hortensji bukietowej jest to, że kwiaty przybierają różnorodne barwy w ramach jednego skupiska – na przykład od jasnoróżowej do ciemnoróżowej. Najczęściej jednak można się spotkać z kolorem écru.

Dlaczego warto hodować hortensje bukietowe w ogrodzie?

Jest wiele korzyści przemawiających za tym, by decydować się na hortensje bukietowe w ogrodzie. Przede wszystkim: łatwość uprawy i pielęgnacji. Przykładem niech będzie to, że zimuje najczęściej bez pokrycia.

Kolejną zaletą takiej rośliny jest zawiązywanie pąków kwiatowych na pędach tegorocznych, powstających w roku kwitnienia. To sprawia, że hortensja bukietowa jest odporna na przemarzanie, co niestety nie jest tak oczywiste w przypadku choćby gatunku ogrodowego.

hortensja bukietowa Hortensja bukietowa jest odporna na przemarzanie. Fot.123RF.com

Gdzie sprawdzają się hortensje bukietowe?

Hortensja będzie idealnym wyborem w kontekście rabat bylinowych. Idealnie prezentuje się w połączeniu z innymi krzewami. Jej mocną stroną jest uniwersalność, bo nadaje się zarówno do stylu „dzikiego”, jak i do kompozycji orientalnych. Z tego powodu hortensje bukietowe w ogrodzie zyskują wielu miłośników.

Jeśli chodzi o gatunki roślin, które można sadzić wraz z hortensjami, to są to:

 • bukszpany,
 • wiosenne kwiaty cebulowe różnego typu,
 • trawy ozdobne (np. kępkowe turzyce czy rozplenica japońska),
 • choiny kanadyjskie,
 • jeżówki,
 • floksy wiechowate.

Oczywiście to tylko wybrane spośród wielu wariantów. Poza tym, że hortensje bukietowe świetnie prezentują się w ogrodzie, to jeszcze można je wykorzystywać w warunkach domowych. Kwiaty hortensji znakomicie przepięknie w wazonie. Można również tworzyć barwne kwiatostany na balkonach i tarasach.

Przeczytaj również: Hortensje - uprawa w donicach. Jak zmienić kolor kwiatów?

hortensja w donicy Hortensje pieknie prezentują sie wdonicach. Fot.123RF.com

Hortensja bukietowa – uprawa

Jak zostało wspomniane, hortensja Hydrangea paniculata jest łatwa w uprawie i nawet początkujący miłośnicy ogrodnictwa nie powinni mieć z tym najmniejszego problemu. Przy zapewnieniu optymalnych warunków świetlnych i glebowych, wystarczy racjonalne podlewanie (na podstawie obserwacji) i nawożenie.

Mimo że hortensje tego typu są w większości przypadków mrozoodporne, to niekiedy warto dodatkowo je przykryć. Dotyczy to jednak głównie tych najchłodniejszych regionów Polski, na przykład terenów górskich. Do zabezpieczenia przed mrozem wystarczy nasypać kopczyk z trocin lub z kory. W ten sposób ochronisz nasadową część pędów przed bardzo niskimi temperaturami.

 • Nawożenie

Przy dokarmianiu w okresie wzrostu, unikaj takich nawozów, które zawierają w sobie wapno. W przypadku hortensji bukietowej sprawdzą się środki pozbawione tego składnika. Jakie nawozy są dobrze tolerowane? Na przykład organiczne. Równie dobrze hortensja Paniculata zareaguje na ściółkowanie.

Jeśli chodzi o uprawę i pielęgnację, warto również pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. To raczej kwestia estetyczna, ale na pewno ważna. W ten sposób przedłużasz bowiem okres kwitnienia rośliny.

 • Stanowisko

Jeśli nie dysponujesz zbyt idealnymi warunkami uprawnymi, a do tego wokół działki rosną też inne gatunki rzucające umiarkowany cień, to dobrym wyborem będzie właśnie hortensja bukietowa. Stanowisko dla tej rośliny nie jest zbyt wymagające. Wystarczy miejsce półcieniste, ewentualnie słoneczne.

 • Podłoże

Gleba powinna być natomiast dość żyzna i mieć lekko kwaśny odczyn. Wskazana jest też dobra przepuszczalność podłoża. Zwracaj uwagę na jej wilgotność i staraj się utrzymywać jej stały poziom. Umiarkowana wilgotność będzie najbardziej odpowiednia, zwłaszcza w okresie kwitnienia.

hortensja bukietowa biała Gleba, w której rosnie hortensja powinna byćdość żyzna i mieć lekko kwaśny odczyn. Fot.123RF.com

Rozmnażanie hortensji bukietowych

Najczęściej stosowanym sposobem rozmnażania hortensji bukietowych jest metoda z sadzonkami pędowymi. Latem pobiera się je z pędów niekwitnących. Około 10-centymetrowy fragment pozbawia się liści w dolnej partii. Z kolei liście górne należy ściąć mniej więcej do połowy.

Tak odcięty pęd umieszcza się następnie w ukorzeniaczu i w przepuszczalnym podłożu w doniczce do połowy wysokości. Ostatni etap to już dociskanie, podlewanie i tworzenie „szklarni”, na przykład z przeciętej w pół plastikowej butelki. Tak przygotowany „przesadzacz” przenieś w zacieniony obszar i pamiętaj o podlewaniu raz na kilka dni.

Przeczytaj również: Przycinanie hortensji na wiosnę. Będą kwitły jak szalone!

Hortensje bukietowe – odmiany

Jeśli poszukujesz zróżnicowanego pod kątem formy i barw gatunku rośliny, to dobrym rozwiązaniem jest właśnie hortensja bukietowa. Odmiany tego kwiatu różnią się od siebie ubarwieniem, ale także wielkością i charakterystyką uprawiania.

Najczęściej można się spotkać z odmianami o białych lub kremowych kwiatach. Mowa tutaj między innymi o:

 • Magical Moonlight,
 • Tardiva,
 • Dentelle de Gorron „Rencri,
 • Kyushu,
 • Polar Bear,
 • Candlelight,
 • Unique,
 • Jane,
 • Anabelle,
 • Silver Dollar.

Spośród wszystkich wymienionych, wyjątkowo okazała jest odmiana Tardiva o imponującym wzroście 3 metrów i o wielkich kwiatostanach. Podobieństwo z nią pod względem wielkości wykazują także Polar Bear oraz Magical Moonlight.

Dużym uznaniem cieszą się także rzadziej występujące odmiany o zabarwieniu różowym. Do tej grupy zaliczają się:

 • Vanille Fraise,
 • Pink Diamond,
 • Pinky Winky,
 • Phantom,
 • Dart's Little Dot „Darlido”,
 • Sundae Fraise.

Zdecydowanie najmniejsze, a nawet karłowate, są ostatnie dwie z wymienionych odmian. Osiągają one maksymalną wysokość około 1 metra, dlatego nadają się na przykład na balkon lub taras. Miłośnicy większych roślin na pewno docenią z kolei urastającą do około 2,5 metrów hortensję Phantom.

Do okazałych wariantów należą hortensje bukietowe Vanille Fraise o dużych kwiatostanach, które przechodzą z czasem od barwy jasnoróżowej do niemalże czerwonej. Bardzo intensywny kolor kwiatów charakteryzuje także odmianę Pinky Winky.

Piękno i szeroki wachlarz odmian

Podsumowując, widać, że hortensja bukietowa jest rośliną wyjątkowo zróżnicowaną pod względem występujących odmian. Przy tym jest całkiem łatwa w uprawie, zatem jest dobrym wyborem na „pierwszą roślinę ogrodową”.  Wiele przemawia za tym, że hortensja Hydrangea paniculata to roślina, która znacznie upiększy twój ogród, nadając mu niepowtarzalnego charakteru.

Przeczytaj: Jak zwalczyć mszyce?

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.