Porady ogrodnicze

Nawożenie hortensji. Pamiętaj o tych zasadach, a hortensja będzie uginać się od kwiatów

Hortensje to jedne z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych. Pięknie się prezentują, ale wymagają od nas wiele pracy. Szczególnie ważne jest nawożenie hortensji, które pozwoli zachować te kwiaty w świetnej kondycji. Podpowiadamy, jak najlepiej zadbać o te rośliny, aby cieszyły oko pięknymi barwami.

Nawożenie hortensji. Pamiętaj o tych zasadach, a hortensja będzie uginać się od kwiatów
Sprawdź, jak, czym i do kiedy nawozić hortensje. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Hortensje – charakterystyka

Hortensje to krzewy wywodzące się ze wschodniej i południowej Azji. Ich grecka nazwa to Hydrangea, co oznacza „zbiornik na wodę”. Hortensje mogą osiągać wysokość średnio do 1,5 do nawet 4 metrów. Na swojej łodydze mają gęsto ulokowane, owalne, ciemnozielone liście. Ich zwieńczeniem mogą być duże kule kwiatów lub ich stożkowate wersje, zależnie od odmiany. Okres kwitnięcia przypada na początek lata i trwa do pierwszych przymrozków. Hortensje mają różne kolory, głównie w odcieniach bieli, różu oraz niebieskiego.

Ze względu na swój atrakcyjny wygląd są chętnie uprawiane zarówno w ogrodach, jak i doniczkach oraz jako kwiaty cięte.

Hortensje – gatunki i odmiany

Gatunki tej rośliny są dość zróżnicowane. Hortensje mają odmiany na całym świecie i należą aż do 35 gatunków. W Polsce nie mają one idealnego klimatu i warunków do osiągnięcia pełni swojego rozwoju, a mimo to i tak cieszą się dużą popularnością. Najbardziej znane gatunki i odmiany hortensji w naszym rejonie to:

 • Hortensja ogrodowa - to gatunek, który ma największy wybór, jeśli chodzi o kolorystykę, ale równocześnie jest najbardziej wymagającym w pielęgnacji. Ta roślina osiąga do metra wysokości i kwitnie w czerwcu oraz lipcu. Jest mało odporna na mróz, dlatego na zimę należy ją okrywać np. agrowłókniną. Odmiany hortensji ogrodowej to między innymi: Diamant Rouge, Pink Wonder, Kyushu, czy Levana.

 • Hortensja bukietowa – jest gatunkiem rosnącym maksymalnie do metra wysokości. Ma bardzo dużo liści i duże kwiatostany, w stożkowym kształcie. Wypuszcza białe kwiaty, które przebarwiają się później na kolor zielony lub różowy. W przeciwieństwie do ogrodowej jest bardziej odporna na mrozy. Odmiany tej hortensji to na przykład: Polar Bear, Pink Diamond, Vanille Fraise, Limelight lub Candlelight.

 • Hortensja pnąca – posiada delikatne kwiatostany, piękne liście oraz pędy, które potrafią się piąć, aż na wysokość 20 metrów. Kwiatostany pojawiają się już na początku czerwca i otoczone są większymi, białymi kwiatami. Na pierwsze ich zakwitnięcie trzeba czekać kilka lat od rozpoczęcia ich uprawy. Odmiany hortensji pnącej to między innymi: Crug Coral, Annabelle czy Silver Lining.

Przeczytaj również: Jej kwiaty są oszołamiające. Jak uprawić hortensję Pink Diamond

Kwiaty hortensji Pink Diamond wybarwiają się na różowo. Fot.123RF.com

Co lubi hortensja?

Hortensja to roślina wymagająca szczególnej uwagi i opieki. Ma specyficzne potrzeby, a uwzględnianie ich w uprawie, pozwoli ci prawidłowo zadbać o stan krzewu. W rezultacie hortensje odwdzięczą ci się pięknymi, barwnymi kwiatami.

Co lubi hortensja i o czym musisz pamiętać? Mamy kilka wskazówek, które ułatwią ci jej pielęgnację:

 • Zadbaj o odpowiednie stanowiskomiejsce w półcieniu, to jest coś, co lubi hortensja, bez względu na jej gatunek czy odmianę. Idealną lokalizacją dla niej, jest przestrzeń, delikatnie zacieniona i osłonięta na przykład przez inną roślinę, czy budynek. Ze wszystkich rodzajów, najbardziej cieniolubna jest hortensja pnąca.

 • Sprawdź ziemięhortensja lubi żyzną glebę, z dużą ilością próchnicy. Najbardziej wymagające pod tym względem są odmiany hortensji ogrodowej. Polecane jest stosowanie specjalnych podłoży do sadzenia tych roślin, które będą nie tylko dobrze chłonąć wilgoć, ale i zadbają o odpowiedni dla hortensji odczyn gleby. Powinien on być kwaśny i mieć od 4-5,5 pH. Istotne jest zadbanie o ten aspekt, ponieważ gdy odczyn jest za wysoki, to kwiaty nie pobierają składników pokarmowych z ziemi. Objawem, po którym możesz poznać, że pH nie jest odpowiednie, są blade liście, które szybko żółkną oraz mała ilość pąków kwiatowych.

 • Systematyczne nawadnianie – biorąc pod uwagę, co lubi hortensja, nie można zapominać o regularnym podlewaniu. Jeśli woda w naszym domu jest zbyt twarda lub gdy ziemia nie ma dobrego odczynu pH, to warto nawadniać hortensje deszczówką.

 • Ściółkowanie – powinno się ono odbywać co najmniej 1-2 razy w sezonie. Pozwala to zminimalizować nadmierne wysychanie ziemi. W dodatku ściółka pozwala kontrolować odczyn gleby i równocześnie ułatwia roślinie pobieranie składników pokarmowych z ziemi, tworząc idealne warunki do powstawania próchnicy.

 • Cięcieniektóre odmiany hortensji wymagają regularnego podcinania. Ułatwia im to szybsze rozkrzewianie się i tworzenie nowych pąków kwietnych. Większość hortensji przycina się wczesną wiosną, a jedynym wyjątkiem jest gatunek ogrodowy, który potrzebuje tego dopiero w kwietniu. Cięcia nie stosuje się jedynie w przypadku hortensji pnącej.

Przeczytaj również: Kiedy i jak sadzić hortensje? Poradnik krok po kroku. O tym musisz pamiętać

Niezwykle ważnym zabiegiem podczas sadzenia hortensji jest staranne przygotowanie podłoża. Fot.pixabay.com

Nawożenie hortensji – kiedy?

Nawożenie hortensji to kolejny krok pomagający utrzymać tę roślinę w świetnym stanie. Jest to działanie niezbędne do dostarczenia odpowiednich składników odżywczych kwiatom. Aby osiągnąć dobre efekty w uprawie, trzeba wziąć pod uwagę również, to kiedy nawozić hortensje.

Najlepiej rozpocząć działania w tym kierunku już na początku wiosny, na przełomie marca i kwietnia, o ile pojawią się wtedy sprzyjające warunki pogodowe. Nawożenie hortensji powinno także trwać podczas okresu jej kwitnięcia.

Pod koniec sierpnia należy ograniczyć dostarczanie nawozu zawierającego azot, aby już nie pobudzać rośliny do wzrostu i stopniowo przygotowywać ją do zimowego spoczynku. Wtedy można używać jedynie nawozów fosforowo-potasowych.

Czym nawozić hortensje?

Skoro już wiemy kiedy, to pozostaje jeszcze kwestia, czym nawozić hortensje. Nawozy dostępne na rynku różnią się między sobą. Mają one wpływ na zakwitanie kwiatów, przetrwanie zimy czy nawet na ich kolor, dlatego warto podjąć świadomą decyzję, który nawóz wybrać. Na rynku dostępne są dwa rodzaje:

 • Nawozy organiczne - są podstawowym składnikiem nawożenia hortensji. Należą do nich kompost i biohumus. Kompost to inaczej odpady roślinne, pomagające spulchnić glebę i wywołać próchnicę. Biohumus ma natomiast wpływ na wysokość i jakość rośliny. Obornik to nawóz tworzony z odchodów zwierząt, wzbogacający ziemię w składniki mineralne takie jak azot, fosfor i potas.

 • Nawozy mineralne – można podzielić je na płynne i granulowane. Nawozy płynne mają działanie natychmiastowe. Rozprowadza się je, podlewając lub opryskując roślinę. Natomiast granulowane dostarcza się hortensji poprzez rozsypywanie ich pod jej krzewami.

Do nawożenia hortensji można wykorzystywać nawozy organiczne i mineralne. Fot. 123RF.com

Jak nawozić hortensje?

Prawidłowe nawożenie hortensji wymaga odpowiedniego dawkowania. Jak nawozić hortensje, żeby im nie zaszkodzić? Zdrowe rośliny, zazwyczaj wymagają tylko corocznego nawożenia. Jednak, gdy pojawiają się objawy osłabienia ich kondycji i niezbędne będzie nawożenie hortensji, to trzeba to zrobić tak, aby nie uszkodzić krzewów. Oto kilka zasad, o których musisz pamiętać:

 • Wieloskładnikowe nawozy mineralne podawaj w dawkach 30-40 g nawozu
 • Zawsze mieszaj nawozy z podłożem
 • Nawozy mineralne, z dodatkiem azotu, podawaj tylko do sierpnia
 • W czasie zakwitania i rozwoju (wiosna-lato), nawożenie hortensji, powinno się odbywać przez 2-3 tygodnie nawozami płynnymi lub raz na 1-2 miesiące nawozami granulowanymi.
 • Hortensje w doniczkach powinny być wspierane co 8-14 dni nawozem płynnym.
 • Nawóz o przedłużonym działaniu utrzymuje się do 120 dni, dlatego warto go podawać już wczesną wiosną.

Nawóz do hortensji ogrodowej a zmiana koloru kwiatów

Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że nawóz do hortensji ogrodowej, może wpłynąć na jej kolor. Dzieje się tak, ponieważ kwiaty w zależności od odczynu podłoża, w którym rosną, przybierają inną barwę. Na glebie kwaśnej stają się niebieskie, a na podłożu o wyższym pH będą różowe. Dlatego dobierając nawóz do hortensji ogrodowej, warto wziąć taki, który zaowocuje pożądanym przez nas kolorem kwiatów. Co istotne nawozy nie działają na zmianę barwy, w przypadku odmiany, posiadającej naturalnie białe kwiaty, która pozostaje odporna na zmiany odczynu gleby.

Przeczytaj również: Jak zmienić barwę kwiatów hortensji ogrodowej? Oto prosta instrukcja

Istnieją sposoby, które pozwalają zmienić kolor hortensji. Fot. Pixabay

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.