Spis treści:
Pielęgnacja cebuli w lipcu
Dorodne i soczyste cebule z przydomowego ogródka można jeść na surowo, dodawać do jajecznicy, sałatek, dusić, gotować i smażyć, ciesząc się ich smakiem. W warzywniku uprawiam aż 4 pyszne odmiany cebuli: Wolską, Stuttgarter Riesen, Rawską i Hercules, ponieważ każdy z domowników lubi inne warzywo. Jednak niezależnie od rodzaju cebule wymagają określonych zabiegów, które w czasie uprawy pozwalają im zdrowo rosnąć, dojrzewać i nabierać smaku.
Podstawą jest odchwaszczanie, spulchnianie gleby i podlewanie. Dodatkowo pielęgnacja cebuli w lipcu obejmuje też ekologiczne nawożenie, dzięki czemu udaje się uniknąć wielu problemów. Dlatego raz na jakiś czas, podobnie jak ja, sięgnij po motykę lub pazurki i oczyść zarośnięte grządki.
Pilnuj też, by wierzchnia warstwa gleby nie twardniała. Zruszaj ją płytko raz po raz, a powietrze i woda dostaną się głębiej, odżywiając rośliny już w strefie korzeniowej. Wrażliwe na niedobory wody cebule regularnie podlewaj, zwłaszcza latem, gdy ziemia szybko wysycha w wyniku utrzymujących się upałów i rzadkich opadów. Nagrodą za zaangażowanie będą dziesiątki pięknych główek, wyglądających ponad podłoże.
Przeczytaj również: Co sadzić po bobie, cebuli, czosnku i ziemniakach? W tym wypadku płodozmian jest bardzo ważny
Nawóz na duże główki cebuli
Cebule mają wysokie wymagania pokarmowe, dlatego na działce warto regularnie zasilać ją kompostem. Dobrą praktyką jest ściółkowanie nim podłoża (warstwa powinna mieć grubość ok. 2 cm) i podlewanie, by składniki przeniknęły do gleby. Płytki system korzeniowy pozwala warzywom pobrać wiele cennych związków z gleby. Wraz z nadejściem lata, gdy cebule zaczynają intensywnie wzrastać, warto dołożyć im odżywki w najlepiej przyswajalnej formie. Oto kilka nawozów domowych, które sprawiły, że moje cebule urosły i wybiły, ukazując okrągłe, potężne główki.
- Nawóz potasowy
Wykonasz go w prosty sposób, łącząc ze sobą te składniki: 1 g nadmanganianu potasu, 1,5 łyżki siarczanu potasu (dostarczają związków potasowych niezbędnych cebulom podczas wzrostu), szklankę popiołu drzewnego (odkaża i zabezpiecza cebule) oraz rozrabiając je w 10 litrach wody.
- Nawóz bananowy
Zalej posiekane skórki banana wodą i odstaw do naciągnięcia. Rozrób powstałą esencję w stosunku 1:10 z wodą i wyciągiem podlewaj grządki co 2 tygodnie.
- Nawóz z obornika
Zamiast rozsypywać obornik na grządce, rozrób masę organiczną z wodą aż do rozpuszczenia. Takim nawozem podlej cebule, robiąc dla wody dwa równoległe rowki wzdłuż grządki. Podsyp lekko namoczone miejsca tak, by powstała niewielka redlina. Składniki nie odparują wraz z cieczą, a cebula sięgnie po nie, gdy będzie ich potrzebować.
- Płynny nawóz ze skrzypu
Ten rodzaj nawozu stosowany jest dość rzadko, co stanowi duży błąd w uprawie. Odżywka ze skrzypu to cenne źródło wartości pokarmowych, a przy tym doskonały straszak na szkodniki atakujące cebule w późniejszym okresie wzrostu.
Dobrze odżywione cebule w lipcu wyrosną większe, a jeśli odpowiednio dobierzesz nawóz, nie tkną ich szkodniki, co zwiększy twój plon. Fot. Ozii45/brand110333533/CanvaPro
W lipcu płynny nawóz na duże główki cebuli przygotowany ze świeżego skrzypu podaję ją zamiast wysokoazotowej gnojówki z pokrzywy czy innych preparatów, które mogłyby np. pogorszyć smak moich warzyw. W ten sposób są lepiej zabezpieczone, otrzymują kompleks potrzebnych składników i rosną w oczach, a ja już tylko odliczam dni do zbioru.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Błyskawiczna reanimacja roślin w ogrodzie. Sposób na przesuszone i zmarnowane uprawy
Po tej odżywce marchew nigdy nie pęka, jest zdrowa i twarda. Stosuj co 2-3 tygodnie
Dlaczego koper pada? Jak uratować zbiory przed mszycami?
Uprawa dyni i cukinii na kompostowniku. Metoda, która podbija ogrody