Porady ogrodnicze

Wszystko co warto wiedzieć o kleszczach: Prawda i mity

Sezon największej aktywności kleszczy przypada na maj i czerwiec oraz wrzesień i październik. Aby przynieść je domu, wcale nie musimy udawać się do lasu czy parku. Kleszcze są wszędzie, zarówno na wsi jak i w dużych miastach. Nie widzą nas, ale doskonale wyczuwają zapach. Nie gryzą, lecz żywią się naszą krwią.
Wszystko co warto wiedzieć o kleszczach: Prawda i mity
REKLAMA

Fot.123RF.com

Prawdy i mity

Kleszcze zaczynają żerować w marcu lub kwietniu. Są aktywne do października, lub listopada gdy temperatury spadną do 5-7°C. Nie należy więc usypiać swojej czujności i uważać, ponieważ te małe pajęczaki przenoszą wiele poważnych chorób. Kleszcze najaktywniejsze są rano między od 8-9 do 11-12 i po południu od godziny 16-17 do zmroku. 
 
Dorosłe okazy żyją na roślinach do 1,5 m wysokości, larwy na trawach. Nie jest prawdą, że kleszcze zeskakują z drzew na przechodniów. Nawet jeśli czekają na żer na końcach liści (po ich wewnętrznej stronie) lub na gałęziach, robią to na wysokości nieprzekraczającej 1,5 metra. 

Jeśli spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu, czy to w pracy, czy na aktywnym wypoczynku, mamy działkę za miastem, chodzimy z psem na spacery, ryzyko złapania kleszcza rośnie. Warto też pamiętać, że są regiony Polski, w których oszacowano mniej lub więcej zachorowań na choroby przenoszone przez te pasożyty jak np. kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). I tak Warmia i Mazury, Suwalszczyzna i Mazowsze są rejonami, gdzie odnotowano najwięcej przypadków zachorowań na KZM w latach 2001-2010 (powyżej 100 przypadków). W Wielkopolsce, województwach pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko pomorskim i lubuskim tych przypadków było poniżej 10. Warto kierować się tymi danymi, aby oszacować ryzyko, na jakie jesteśmy narażeni. 

Czym grozi ukąszenie kleszcza?

Kleszcze potrzebują wyssać krew zwierzęcia, lub człowieka, aby przejść kolejne fazy rozwoju i osiągnąć dojrzałość. Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, bowiem ślina pasożyta zawiera substancje znieczulające. W ten sposób kleszcz może żerować kilka dni, wtedy może dojść do zarażenia chorobami zakaźnymi: boreliozną, kleszczowym zapaleniem mózgu, anaplazmozy, babeszjozy, riketsjozy.
 
Szacuje się, że nawet co trzeci kleszcz może być nosicielem boreliozy lub kleszczowego zapalenia mózgu. Ukąszenie kleszcza nie zawsze jest tożsame z chorobą, ale nie wolno go bagatelizować. Borelioza to groźna choroba bakteryjna, atakująca wiele narządów. Ciężko ją rozpoznać i leczyć. KZM z reguły przebiega łagodnie, nie mniej u co dziesiątego chorego może wystąpić poważne zagrożenie zdrowia lub życia.
 
Borelioza jest dziś częstym schorzeniem, dlatego warto wyodrębnić stany, które pomogą nam ją rozpoznać: uczucie zmęczenia, problemy ze snem, zmęczenie, bóle mięśni, bóle głowy, szumy uszne, zaburzenia wzroku, pieczenie oczu, arytmia serca, depresja. zaburzenia neurologiczne.
 
Jak "usunąć" problem?

Nie wolno smarować kleszcza tłuszczem. Olej, masło, krem czy wazelina podobnie jak „wykręcanie kleszcza” spowoduje, że wprowadzi on do organizmu ukąszonego więcej substancji zakaźnych. Ważne jest, żeby usunąć kleszcza jak najszybciej. Oderwanie kleszcza pęsetą nie jest poważnym zabiegiem. Należy pamiętać, aby chwycić go jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem oderwać (bez obracania pasożyta).
 
Fot.123RF.com
 
 
Naturalne sposoby odstraszania
 
Istotne jest, aby zapobiegać ugryzieniom kleszczy. Sposób jest łatwy, naturalny i bardzo skuteczny, a dodatkowo możemy przygotować go samodzielnie.
 
Płyn odstraszający kleszcze

1 łyżka miąższu aloesu
20 kropli olejku różanego
2 łyżki oleju roślinnego
20 kropli olejku lawendowego
 
Wszystkie powyższe składniki wlewamy do buteleczki lub słoiczka i energicznie potrząsamy. Przygotowanym olejkiem smarujemy odsłonięte części naszego ciała.
 
Nie zapominajmy również o czosnku, to także świetny sposób na kleszcze.  Kiedy zjemy czosnek, nasza skóra przez dłuższy czas wydziela jego zapach. Pomimo że dla nas aromat jest niewyczuwalny, kleszcze czują go i bardzo nie lubią. 

 
Sposób na kleszcze w ogrodzie

W sklepach możemy kupić produkty chemiczne na kleszcze do ogrodu, ale pamiętajmy, że niszczą nie tylko kleszcze, ale również pożyteczne owady jak pająki, gąsienice, muchy, mrówki i inne. Warto wiedzieć, że istnieją rośliny, które skutecznie odstraszają kleszcze. Poniżej opisujemy kilka domowych, ekologicznych sposobów na pozbycie się kleszczy z ogrodu. Możemy wykorzystać popularne rośliny, które rosną na pobliskiej łące.
 
Rośliny, które skutecznie odstraszają kleszcze

Wrotycz
 
Wrotycz wydziela intensywny zapach podobny do kamfory, który skutecznie odstrasza kleszcze, muchy i komary. Odwar z tej rośliny jest również popularnym środkiem na zwalczanie mszyc, mrówek czy stonki ziemniaczanej.

Tatarak
 
W olejku eterycznym zawiera 82% azaronu. To substancja, która niszczy kleszcze i komary, przy tym jest niegroźna dla ludzi, a przede wszystkim dzieci. Z tej rośliny możemy samodzielnie zrobić odwar do opryskiwania trawnika i drzewek, albo kupić gotowy proszek.

Cheremcha zwyczajna
 
Według badań przeprowadzonych przez rosyjskich naukowców, odwar z gałązek i kory cheremchy niszczy nimfy i dorosłe kleszcze, ale również komary i muchy.

Przepis na środek z czeremchy zabijający kleszcze

Pociąć drobno gałąź czeremchy. Wyłożyć pocięte gałęzie do garnka, zalać zimną wodą i zagotować. Gdy odwar zacznie wrzeć, zmniejszyć ogień i gotować 30 minut. Zdjąć z palnika i odstawić do ostygnięcia. Po ugotowaniu odwar zmieni kolor na czerwony. Odwar zlać do spryskiwacza lub konewki. Spryskiwać nim trawnik i krzaki w ogrodzie. Z resztek odwaru można zrobić kompost.

Kocimiętka (Labiatae mussinii)
 
Kłosy o drobnych niebieskich kwiatkach wydzielają delikatny, cytrynowy zapach, którego nie lubią zarówno kleszcze, jak i komary.

Cebula
 
Według rosyjskich naukowców proszek z suszonej cebuli to jedna z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się kleszczy.

Chrzan pospolity
 
Wyciąg z korzeni chrzanu pospolitego nie tylko odstrasza, ale również zabija kleszcze.

Clematis
 
Odwar z tej rośliny jest trujący dla komarów i kleszczy.

Aby przygotować odwar z clematisu, świeże kwiaty zalewamy gorącą wodą (w proporcjach 1:1) i pozostawiamy na dwie godziny. Następnie przelewamy do spryskiwacza lub konewki. Odwarem spryskujemy trawnik i krzewy.
 
Dziękujemy, że przeczytałeś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z tematami związanymi z domem i ogrodem, zapraszamy do naszego serwisu ponownie.
 
Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

sandruszka

Jakby nam biedy było mało w 2020r. to jeszcze kleszcze... chociaż w przypadku kleszczy można się było tego spodziewać. Bo przecież co roku jest ten temat na tapecie. I dobrze jak się okazuje, bo jednak ludzie bardzo sobie lekceważą problem. A taki kleszcz pozornie niegroźny, jak ukąsi może zostawić po sobie ślad do końca życia. Borelioza, choroby stawów, serca czy układu nerwowego...mozna mnożyć efekty ugryzienia, jeśli w odpowiedniej chwili nie zrobi się badań. A samo badanie to właściwie chwila. W Diagnostyce w pierwszej kolejności zalecają testy na przeciwciała Borelioza IgG. W zależności od wyników podejmowanie są dalsze kroki. Im szybciej się wykryje zarażenie tym wieksza szansa że prędko uda się wyjść cało

gebe

Ze wzgledu ze czosnek jest szkodliwy dla psow - pare kropel zblendowanego oleju z czosnkiem na kark psa ...... caly czas nam pomaga !!!

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wszystko co warto wiedzieć o kleszczach: Prawda i mity"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.