Spis treści:
- Dlaczego koper pada?
- Jak uratować koper ogrodowy przed atakiem mszyc?
- Czy można jeszcze raz wysiać koper?
Dlaczego koper pada?
Zieleniejący co roku koper, który zwykle przerastał mnie o głowę, w tym sezonie nie jest tak okazały. To normalne, że w dużym warzywniku jedne warzywa dojrzewają, przybierając imponujące rozmiary, a inne cieszą nieco mniej – wpływa na to wiele czynników, w tym zmiany pogodowe w okresie wczesnego wzrostu.
W przypadku kopru problemem były upały przeplatane ulewnymi burzami, ale postanowiłam się tym nie przejmować, zebrać plon i wysiać koper ponownie w innym miejscu. Niestety, na łodygach dostrzegłam mszyce. Nie było ich wiele, jednak zaczęłam bać się, że nie robiąc nic, narażę rośliny na poważne uszkodzenia.
Dlaczego zaatakowany koper pada? Mszyce, żerując, spowalniają wzrost wielu gatunków roślin. Ich działalność na koprze łatwo zauważyć:
- na łodygach pojawia się błyszczący film,
- części zielone rośliny kolejno żółkną i brązowieją,
- liście stają się kędzierzawe,
- kolonie mszycy widoczne są gołym okiem.
Podobnie, jak w przypadku ataku mszycy na inne rośliny, problemem są też drobnoustroje przenoszone przez szkodliwe owady oraz fakt, że wydalana przez nie spadź (lepki sok na łodygach) sprzyja rozwojowi niebezpiecznego grzyba, nazywanego czarną sadzą.
Przeczytaj również: Do kiedy i jak siać koper? Zastosuj jedną z metod, przynosi szybkie, duże i zdrowe plony
Jak uratować koper ogrodowy przed atakiem mszyc?
Sposób na mszyce na koprze podpowiedziała mi ogrodnicza z sąsiedniej działki, która w uprawie warzyw nigdy nie stosuje chemicznych środków ochrony roślin. Sięga wyłącznie po naturalne odpowiedniki, stosując je w określony sposób, by szkodniki omijały jej warzywnik.
Podstawowym działaniem chroniącym rośliny przed szkodnikami jest profilaktyka: odchwaszczanie międzyrzędów, okrywanie kopru białą agrowłókniną na wczesnym etapie wzrostu, a także wczesne opryski ekologiczne. W przypadku delikatnych roślin o wzniesionym pokroju lepiej unikać takich rozwiązań, jak kąpiele wodne, ponieważ opłukiwanie szkodników mocnym strumieniem mogłoby doprowadzić do uszkodzenia rośliny. Właśnie dlatego, gdy wykryłam obecność szkodników, sięgnęłam po preparat na bazie czosnku.
Oprysk zielonych części kopru roztworem z czosnku to prosty i naturalny sposób na odstraszenie mszyc, zanim rozpoczną prawdziwą inwazję. Fot. vitaliy498851957/CanvaPro
Sąsiadka z ROD poradziła, abym starła na tarce o drobnych oczkach 4-5 ząbków świeżego czosnku. Otrzymaną masę wymieszałam z olejem i odstawiłam na 24 godziny. Po upływie tego czasu:
- dodałam do mieszaniny 2 szklanki wody,
- odcedziłam resztki czosnku na sitku kuchennym,
- odlałam powstały roztwór do pojemnika spryskiwacza ogrodowego i uzupełniłam 0,5 l wody.
Zanim zajęłam się całą grządką kopru, wykonałam oprysk testowy na 1 części rośliny.
Sąsiadka dodała, że gdyby roztwór nie zadziałał, drugi patent, który pozwala jej utrzymać zdrowe rośliny aż do zbioru, polega na wykonaniu oprysku ze świeżych liści pomidora. Zebrane z krzaka liście należy namoczyć w wodzie przez noc, płyn odcedzić i to nim spryskać uprawy – to powinno skutecznie odstraszyć mszyce.
Czy można jeszcze raz wysiać koper?
Po zebraniu zdrowych części zielonych zastanawiasz się, czy można jeszcze raz wysiać koper? Okazuje się, że te smaczne, aromatyczne rośliny mogą trafić na grządkę nawet we wrześniu. Ważne, aby po zbiorze nowy rzut uprawiać w innym miejscu.
Nowe rzędy kopry możesz wysiać jeszcze nawet we wrześniu, a dla prawdziwych spóźnialskich mamy dobrą wiadomość – koper na wczesne zbiory warto siać przed zimą. W ten sposób cały rok będziesz cieszyć się aromatyczną rośliną. Fot. MichelVIARD/IngridHS/CanvaPro
Doskonałym przedplonem dla kopru są rośliny strączkowe np. bób. Gdy zbierzesz warzywo i przekopiesz grządkę, zaplanuj na niej wysiew kopru ogrodowego. Przyjmie się doskonale i wyrośnie wysoki, jeśli tylko stanowisko będzie słoneczne, gleba żyzna, uzupełniona kompostem, a w okolicy nie uprawiasz fenkułu (kopru włoskiego). Chcesz, aby tym razem plon był większy? Przypilnuj:
- głębokości siewu (1-2 cm),
- odległości w rzędzie (7-10 cm) i między rzędami (20-25 cm),
- odpowiedniego sąsiedztwa – doskonałym towarzystwem na grządce będą kalafior, brokuł czy ogórki.
Jeśli wysiejesz koper zbyt gęsto, nie przejmuj się. Z czasem zacznij podbierać wyrastające, zieloniutkie łodygi – możesz rwać je wcześniej i tym samym wydłużyć okres zbioru. A gdy zakończysz zbiory, w miejscu uprawy kopru przygotuj rozsadę ogórków. Wyrosną po nim naprawdę dorodne.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Dlaczego koper żółknie i zwija się. Czy można uratować usychający koper?
Chcesz mieć koperek wcześniej niż w poprzednich latach? Jest na to skuteczny sposób
Co warto posadzić obok koperku? Dobre sąsiedztwo poprawia jego smak
Posadź te rośliny w pobliżu malin. Krzaczki nie zachorują, a owoców będzie zatrzęsienie