Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Posadź te rośliny w pobliżu malin. Krzaczki nie zachorują, a owoców będzie zatrzęsienie

Maliny to jedne z najchętniej uprawianych krzewów owocowych. Cenimy je za smakowite, soczyste i pełne witamin owoce, które mają szerokie zastosowanie w kuchni. Chcesz, żeby pojawiało się ich jeszcze więcej? Zapewnij krzaczkom dobre sąsiedztwo, a obrodzą jak nigdy dotąd. Sprawdź, co posadzić obok malin, a czego lepiej nie – to prosty i niezawodny sposób na udane zbiory.

Posadź te rośliny w pobliżu malin. Krzaczki nie zachorują, a owoców będzie zatrzęsienie
Dobre sąsiedztwo dla malin sprawi, że będą obficiej owocować. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Sadzenie malin – kiedy i jak to zrobić?

Maliny cieszą się wśród ogrodników ogromną popularnością. Nie jest trudno spełnić wymagania tych krzewów, ponieważ nie są przesadnie wybredne, choć o kilku kwestiach musimy pamiętać. Jeśli zależy nam na obfitym owocowaniu malin, nie pomijajmy ważnych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak systematyczne cięcie oraz nawożenie. Istotny jest również termin, sposób oraz miejsce sadzenia krzaczków. Wybrane stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione i zaciszne, a gleba żyzna, przepuszczalna i wilgotna. Najlepiej, jeśli będzie miała odczyn lekko kwaśny (pH 6,0-6,5).

Maliny możemy sadzić wiosną lub jesienią. Maliny możemy sadzić wiosną lub jesienią. Fot. CanvaPro

Odpowiednim momentem na sadzenie malin jest wczesna wiosna oraz późna jesień. Decydując się na pierwszy z wymienionych terminów (marzec oraz kwiecień) nie możemy zapominać o regularnym podlewaniu młodych roślin. Umieszczając je na docelowym stanowisku później (w październiku lub listopadzie) musimy mieć na względzie ryzyko przemarznięcia krzewów zimą, dlatego ich nasady warto zabezpieczyć kopczykami z ziemi.

Jak sadzić maliny? Sadzonki z gołym korzeniem wkładamy do wody na kilka godzin, natomiast te w doniczkach obficie podlewamy. Następnie wykopujemy dołki szersze niż bryły korzeniowe i wsypujemy do nich dojrzały kompost. Umieszczamy sadzonki, rozkładając ich korzenie. Maliny najlepiej sadzić dość płytko – nasady pędu powinny znajdować się ok. 2-3 cm pod poziomem gruntu. Zasypujemy podłożem i ugniatamy. Maliny warto sadzić w rzędach co 1,5-2 m, zachowując odstępy ok. 40-50 cm między roślinami.

Odpowiednie sąsiedztwo dla malin ma wpływ na smak owoców. Odpowiednie sąsiedztwo dla malin ma wpływ na smak owoców. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Orzech lubi samotność, czosnek źle wpływa na fasolę. Nie sadź tych roślin obok siebie

Co posadzić obok malin – najlepsze sąsiedztwo

W przypadku malin, podobnie jak innych krzewów owocowych, warto postawić na dobre towarzystwo roślin. Czyli takie, które będzie miało na maliny pozytywny wpływ – przyciągnie w miejsce uprawy zapylacze, będzie chroniło je przed chorobami oraz atakami szkodników i poprawi smak owoców. Warto o tym pomyśleć już podczas sadzenia malin i zostawić miejsce obok lub między krzaczkami na uprawy towarzyszące. Co posadzić w pobliżu malin? Oto dla nich najlepsze sąsiedztwo:

 • czosnek,
 • szczypiorek,
 • nasturcje,
 • nagietki,
 • por,
 • cebula,
 • rzepa,
 • mięta,
 • trybula ogrodowa,
 • krwawnik ogrodowy,
 • lawenda.

Jakie sąsiedztwo będzie najlepsze dla malin? Jakie sąsiedztwo będzie najlepsze dla malin? Fot. CanvaPro

Czego nie sadzić obok malin?

Wiele roślin współgra z malinami, ale niestety nie wszystkie. Niektóre gatunki nigdy nie powinny rosnąć w pobliżu tych krzewów, głównie ze względu na to, że porażane są przez te same patogeny chorobotwórcze. Część roślin może również konkurować z malinami o substancje odżywcze dostępne w podłożu, a także wydzielać substancje, które będą hamowały ich rozwój. Czego lepiej nie sadzić obok malin? Na liście znajdują się:

 • koper włoski,
 • pomidory,
 • papryka,
 • ziemniaki,
 • jeżyny,
 • truskawki,
 • warzywa kapustne,
 • iglaki.

Jeśli chcesz, by twoje maliny zdrowo rosły i obficie owocowały, znajdź dla nich dobre sąsiedztwo. Odpowiednie rośliny przyciągną do nich owady zapylające, dzięki czemu uzyskamy większy plon, a jednocześnie zabezpieczą uprawę przed szkodnikami i chorobami.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Dlaczego koper pada? Zacznij go pielęgnować już od wysiewu

Podsyp różanecznik cytrusowym proszkiem. Krzew ugnie się pod ciężarem kwiatów

Regularnie podlewaj piwonie drożdżową wodą. Efekty są spektakularne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.