Spis treści:
Jak rozpoznać, czy piwonia zawiązuje kwiaty?
Piwonie nie tylko wspaniale wyglądają, ale też przepięknie pachną. To jedne z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka, ponieważ były znane i cenione już w starożytnych Chinach. Obecnie są spotykane w wielu ogrodach, a ich niezwykłe kwiaty zachwycają nas swoją kolorystyką i pięknem. Okres ich kwitnienia zwykle rozpoczyna się późną wiosną. Jak rozpoznać, czy piwonia zawiązuje kwiaty?
Rośliny te można podzielić na dwie główne grupy: zielne i drzewiaste. Piwonie zielne mają bylinowy charakter. Po okresie wegetacji ich część nadziemna zamiera, natomiast wraz z nadejściem wiosny pędy znów wyrastają z podziemnego kłącza (to właśnie na nich zawiązują się pąki kwiatowe). Piwonie drzewiaste, w odróżnieniu od gatunków zielnych, charakteryzują się twardym i zdrewniałym pędem, który nie obumiera na zimę. Opadają z nich jedynie liście, które rozwijają się na nowo w okresie wiosennym. Skoro wiosna to czas, kiedy piwonie budzą się z zimowego snu, zaczynają intensywnie rosnąć i zawiązywać kwiaty, należy zadbać o regularne dostarczanie roślinom odpowiednich składników odżywczych.
Przygotuj skuteczny nawóz z drożdży do piwonii, dzięki któremu dostarczy zastrzyk energii do obfitego kwitnienia. Fot.500cx/CanvaPro
Nawóz z drożdży do piwonii
Co zrobić, aby co roku cieszyć się obfitym kwitnieniem piwonii? Zamiast sięgać po sklepowe i często drogie preparaty, można łatwo przygotować skuteczne odżywki w domu, wykorzystując łatwo dostępne produkty. Doskonałą alternatywą dla chemicznych specyfików jest nawóz z drożdży do piwonii. Taki preparat wzmacnia rośliny na początku okresu wegetacji, co przekłada się na obfite kwitnienie. Drożdże pozytywnie wpływają na rozrost systemu korzeniowego, dzięki czemu korzenie bardziej efektywnie pobierają wodę i składniki odżywcze z gleby. To sprawia, że roślina jest lepiej odżywiona oraz ma więcej sił i energii do wzrostu. Poza tym drożdże stwarzają specjalną mikroflorę bakteryjną, dzięki czemu korzenie są mniej narażone na atak szkodników, patogenów czy grzybów.
Jak przygotować nawóz z drożdży do piwonii? W 5 litrach ciepłej wody rozdrabiamy pół kostki drożdży (można też dodać łyżeczkę cukru dla aktywacji produktu). Mieszankę odstawiamy na 3-4 godziny w ciepłe miejsce, aby drożdże się obudziły. Tak sporządzonym nawozem podlewamy piwonie (można to robić w każdym stadium rozwoju kwiatów). Domowa odżywka z drożdży powoduje bujniejszy wzrost roślin, a także pobudzi je do tworzenia większej ilości kwiatów. Ponadto pomaga stworzyć barierę ochronną, która zmniejsza podatność roślin na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Po takim zastrzyku energii piwonie zakwitną jak nigdy, a my będziemy mogli podziwiać ich urodę.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wiosenne sadzenie piwonii. Najpiękniejsze i trwałe odmiany piwonii
Co zrobić, gdy magnolia słabo kwitnie? Zadbaj o dobre nawożenie i ściółkowanie
Kiedy sadzić mieczyki, by dobrze się przyjęły? W takim podłożu będą miały mnóstwo kwiatów