Porady ogrodnicze

Nawożenie iglaków domowymi sposobami. Przepis na niezawodną mieszankę

Iglaki to dekoracyjne i mało wymagające rośliny. Większość z nich nie traci igliwia na zimę, dlatego są tak chętnie wybierane przez wielu posiadaczy ogrodów. Aby zdrowo rosły, były odporne na choroby i pięknie się prezentowały, potrzebują nawożenia.

Nawożenie iglaków domowymi sposobami. Przepis na niezawodną mieszankę
Drzewa iglaste nie wymagają kosztownej pielęgnacji. Dlatego ich nawożenie warto zacząć od domowych sposobów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Iglaki (Pinopsida Burnett) — charakterystyka

Pod względem botanicznym drzewo iglaste należy do klasy roślin nagich. W tych roślinach nagonasiennych nie jest otoczony jajnikiem. Leży odsłonięty na słupkach i jest zwykle otoczony stożkiem.

Drzewa iglaste to przeciwieństwie do liściastych nie rozwijają owoców, lecz szyszki z żeńskich kwiatów. Zamiast tradycyjnych liści mają one również na gałęziach liście iglaste, czyli igły, które z kilkoma wyjątkami pozostają na drzewie przez kilka lat i są wiecznie zielone.

Iglak jest jedną z najłatwiejszych w pielęgnacji roślin ogrodowych, ponieważ zwykle nie wymaga ścinania, podlewania ani nawożenia i w przeciwieństwie do drzew liściastych nie zrzuca jesienią dużych ilości liści. Drzewa iglaste należy jednak sadzić w ogrodzie oszczędnie, gdyż zakwaszają one glebę i tym samym prowadzą do powstawania mchu na trawnikach i łąkach.

Kiedy nawozić drzewa iglaste?

To, czy drzewa iglaste powinny być nawożone, gdy przenoszą się do ogrodu, zależy od gleby w miejscu sadzenia i zakupionego materiału do sadzenia. Nawożenie roślin jest konieczne w przypadku drzew iglastych tylko wtedy, gdy podłoże ma wysoki udział piasku lub jeśli zakupiono korzenie. W takich przypadkach wykopaną glebę miesza się z kompostem lub innym długoterminowym nawozem. Należy rozpocząć stosowanie nawozu nie wcześniej niż cztery tygodnie po posadzeniu.

Iglaki zaleca się nawozić regularnie od końca lutego do połowy czerwca. W przypadku stosowania nawozu o powolnym uwalnianiu wystarczy jedno nawożenie wiosną. Zwłaszcza wariant nawozu organicznego zapewnia długotrwały efekt zaopatrzenia i oszczędza ważne zasoby. Jesienią od września do października można przygotować iglaki na zimę za pomocą nawozu potasowego.

Podsumowanie: kiedy nawozić iglaki?

  • Nawożenie roślin na glebach ubogich w składniki odżywcze oraz z nagimi korzeniami.
  • Nawożenie podtrzymujące — regularnie od końca lutego do połowy czerwca lub jednorazowa aplikacja nawozu długoterminowego na wiosnę.
  • Nawożenie jesienne (wrzesień/październik) nawozem potasowym.

Przeczytaj również: W jakiej ziemi najlepiej posadzić iglaki?

Większość iglaków potrzebuje gleby kwaśnej lub lekko kwaśnej, to znaczy o pH niższym niż 7. Fot.123RF.com

Iglaki — zalecane nawozy

Wiecznie zielony wygląd drzewa iglastego wymaga wiele od tego pięknego drzewa. Masa liści musi być zaopatrywana w wystarczającą ilość składników odżywczych nie tylko latem, ale także zimą. Oprócz azotu, potasu i fosforanów do bujnej zieleni potrzebne są szczególnie duże ilości żelaza, siarki i magnezu.

Specjalny nawóz iglasty jest precyzyjnie dostosowany do tych potrzeb. Korzystając z takich preparatów, chroni się swoje drzewo iglaste przed brązowieniem. Z reguły jednak stosowanie specjalnego nawozu do drzew iglastych jest opłacalne tylko na początku, zwłaszcza w przypadku sadzenia go na bardzo ubogiej glebie, ponieważ gleby piaszczyste mogą ostatecznie bardzo słabo magazynować składniki odżywcze. W związku z tym, że magnez konkuruje z wapniem o i tak skąpe magazynowanie gleby, a drzewa iglaste szczególnie potrzebują tego składnika, często pojawiają się objawy niedoboru.

Bardziej gliniasta gleba może magazynować składniki odżywcze, nie jest tu potrzebny specjalny nawóz iglasty. Można tu użyć normalnego nawozu NPK o niskiej zawartości fosforanów. Jeśli przy wyborze nawozu zwraca się uwagę na produkcję przyjazną dla środowiska i wartościowe składniki, stosowanie zakupionego nawozu może być nawet tak samo zrównoważone jak korzystanie z kompostu. Należy zwrócić uwagę na to, że nawóz organiczny, wystarczy zaaplikować tylko raz rok. Nie tylko oszczędza to czas. Ponadto stałe uwalnianie składników odżywczych do gleby chroni drzewa iglaste przed nadmiernym nawożeniem.

Nawożenie organiczne: instrukcje i dawki dla iglaków

Aby nawożenie działało w najlepszym interesie roślin, powinno się znać nie tylko właściwy czas na aplikację preparatu, ale także dawkowanie i sposób obchodzenia się z nawozem. Przed sadzeniem na górną warstwę gleby należy nanieść 100 - 150 g/m² (dobrze wypełniony słoik 0,2 l) uniwersalnego nawozu organicznego. Dobrze wsypać ziemię i świeżo posadzone drzewa iglaste. Przy nawożeniu podtrzymującym wiosną należy nawozić kolejne 80 - 120 g/m² (słoik 0,2 l) na roślinę.

Mineralne nawożenie iglaków

Drzewa iglaste, szczególnie wtedy, gdy są sadzone jako żywopłot, mają duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dotyczy to zwłaszcza rodzajów o słabo rozwiniętych korzeniach — takich jak tuja. Dlatego przy odpowiednim dozowaniu można również zastosować nawóz mineralny. Na metr kwadratowy stosuje się 50 gramów. Granulat rozpuszcza się w wodzie do nawadniania lub wprowadza się na powierzchnię gleby w obszarze korzeni. Należy się jednak upewnić, że po dodaniu nawozów mineralnych zawsze dobrze podlewa się glebę. Nawozy płynne dodaje się do wody do nawadniania zgodnie z zaleceniami producenta.

Nawet jeśli drzewa iglaste mogą tolerować nawozy mineralne, tylko ten organiczny ostatecznie będzie tworzył korzystne środowisko wokół rośliny. Powolne uwalnianie składników odżywczych sprzyja życiu w glebie, a mniej pozostałości nawozów trafia do wód gruntowych. Jeśli nie stosuje się nawozu zawierającego magnez, powinno się również dostarczyć ten pierwiastek roślinie. Na rynku dostępne są specjalne sole, czyli wariant mineralny, który zaopatruje drzewa iglaste w magnez i jednocześnie obniża pH gleby.

Wreszcie drzewa iglaste preferują bardziej kwaśne pH gleby. Solą magnezową nawozi się raz w roku w kwietniu. Ilość do rozsiewu zależy od rodzaju gleby.

  • Gleby piaszczyste: około 3 mg na 100 g gleby
  • Gleby gliniaste: około 6 mg na 100 g gleby

W przypadku gleb zawierających piasek i glinę należy zacząć od ilości od 3 do 6 miligramów na 100 gramów gleby, w zależności od proporcji. W przypadku istniejących objawów niedoboru w roślinach

Zobacz więcej zdjęć

pomaga również pojedyncza dawka soli. Zaletą jest tu szybka dostępność nawozów mineralnych. Generalnie zaleca się stosowanie organicznych nawozów długoterminowych.

Nawożenie iglaków domowymi sposobami

Istnieją domowe środki, które również mogą pomóc w dostarczeniu iglakom składników odżywczych dla zdrowego wzrostu. W tym celu stosuje się fusy z herbaty i kawy. Należy je zbierać i suszyć. To wspaniali dostawcy azotu, którzy występują niemal w każdym gospodarstwie domowym. Zestaw jest podawany z wodą do nawadniania lub rozprowadzany powierzchownie w obszarze korzeni na ziemi.

W ogrodach przez cały rok znajduje się również dużo resztek roślinnych. Wystarczy ich użyć do przygotowania naparu lub gnojowicy, który następnie można zastosować do nawożenia iglaków. Gnojowicę przed użyciem rozcieńcza się wodą w stosunku około jeden do dziesięciu. Niechciane chwasty, takie jak pokrzywa i żywokost, znajdują w ten sposób sensowne zastosowanie.

Przeczytaj również: Choroby iglaków i ich diagnoza- przędziorki, galasy, miseczniki, ochojnik

choroby iglaków Iglaki w naszych ogrodach często atakowane są przez pasożyty, co w najgorszym przypadku może prowadzić do całkowitego zamierania rośliny. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.