Porady ogrodnicze

W jakiej ziemi najlepiej posadzić iglaki?

Iglaki to bardzo popularne rośliny, które ładnie rosną. Nie potrzebują specjalnej pielęgnacji, by się pięknie rozkrzewiać i rzucać urok swoimi wspaniałymi gałęziami. Jednak aby uprawa się udała, musisz zapewnić im odpowiednie podłoże, takie, które najlepiej wpisze się w ich wymagania. Dowiedz się, jaka ziemia będzie najlepsza!

W jakiej ziemi najlepiej posadzić iglaki?
Fot.123RF.com

Czego potrzebują iglaki?

Iglaki to specyficzne rośliny. Są bardzo ciekawe i ładnie się prezentują, dlatego wiele osób decyduje się na zasadzenie ich w ogrodzie. Warto jednak wiedzieć, że mają dość spore wymagania uprawne, zwłaszcza jeśli chodzi o rodzaj podłoża. To trochę jak ziemia do róż lub ziemia do kaktusów – rośliny urosną na standardowym podłożu, ale nie będą tak bujne i wyrośnięte.

Ziemia do iglaków powinna być przepuszczalna. Rośliny te mają płytki, ale rozgałęziony system korzeniowy, dlatego potrzebują przestrzeni. Lubią wilgoć w ziemi, ale zbyt dużo stojącej wody w gliniastym podłożu im nie służy. Na dodatek  bardzo cenią odpowiednią, lekką strukturę, którą może zapewnić im nawożenie naturalne. Wszystkie iglaki potrzebują zasobnego podłoża, w przeciwnym razie nie będą zbyt dobrze rosnąć. Warto mieć to na względzie wybierając miejsce i podłoże do iglaków, od tego bowiem zależy częstotliwość i dawkowanie nawożenia.

Zobacz więcej zdjęć

Ziemię do iglaków powinieneś wykorzystać zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie. Wykopując dołek dla sadzonki iglaka należy zrobić znacznie większy otwór i wypełnić go odpowiednio zmieszanym podłożem. To dobry start dla młodych roślin.

Odpowiednie pH

Większość iglaków potrzebuje gleby kwaśnej lub lekko kwaśnej, to znaczy o pH niższym niż 7. Po pierwsze dlatego, że w takim podłożu składniki odżywcze są łatwo dostępne, na dodatek znajdują się w nim pożyteczne mikroorganizmy, ułatwiające rozwój i przyjmowanie wody i składników odżywczych. Dlatego właśnie czasami do iglaków dodaje się szczepionkę mikoryzową. To najlepsza ziemia pod tuje i inne najbardziej popularne iglaki – jałowce, cyprysiki czy świerki. Jeśli planujesz uprawę tui, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i kiedy sadzić tuje.

Jest jednak grupa iglaków, które nie przepadają za kwaśnym podłożem i zdecydowanie bardziej będą wolały podłoże zasadowe lub jak najbliżej neutralnego. Są to jednobarwne jodły, jałowiec sabiński, modrzew europejski, sosna bośniacka, sosna kosodrzewina, sosna czarna i cis pospolity. Do ich uprawy potrzebujesz nieco wyższego pH, dlatego podłoże należy regularnie zawapniać mniej więcej raz na 4 lata. Takie podłoże trzeba także im przygotować na początek. Dlaczego to takie ważne? Rośliny posadzone w nieodpowiednim zakwaszeniu często błyskawicznie zaczynają chorować.

REKLAMA

Samodzielne przygotowanie ziemi vs gotowe mieszanki

Ziemię do iglaków możesz uzyskać na dwa sposoby – przygotowując je samodzielnie poprzez mieszanie ważnych składników lub kupując w ziemi gotową mieszankę przeznaczoną do iglaków. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Zobacz więcej zdjęć

Nie ulega wątpliwości, że do pojemników gotowa mieszanka jest lepszym rozwiązaniem. W końcu nie potrzebujesz jej dużo, zatem sumaryczna cena ziemi do iglaków nie będzie zbyt wysoka. W ogrodzie możesz oczywiście zastosować gotowe podłoże – to wygodne rozwiązanie, na dodatek takie podłoże zawiera początkową dawkę nawozu startowego, który ułatwi roślinom przyjmowanie się w nowym miejscu. Możesz jednakże spróbować samodzielnie przygotować ziemię. W końcu ty najlepiej wiesz, jakie jest podłoże w twoim ogrodzie i czego mogą spodziewać się podrośnięte iglaki później.

małe tuje kula Fot.123RF.com

Jak przygotować podłoże?

Najważniejszym elementem podłoża do iglaków jest torf. To jest jeden z najbardziej istotnych składników także gotowych mieszanek. Torf jest cenionym składnikiem, to materia organiczna, która poprawia strukturę podłoża, na dodatek jest zasobnym rezerwuarem wody. Zawiera sole kwasów humeinowych, dlatego jest także rezerwą składników odżywczych. Ziemia torfowa ma z reguły kwaśne pH, jednakże można je obniżyć.

Niektórzy uważają, że najlepszym podłożem do iglaków jest torf z ziemią ogrodową w stosunku 1:1. Można jednak spróbować stworzyć bardziej zaawansowaną mieszaninę. Jeśli zależy ci na zwiększeniu pH, koniecznie dodaj do ziemi kredę lub nawóz magnezowo-wapniowy. Warto także zastosować mieloną glinkę krzemianowo-glinową. Jest to produkt, który nie tylko zwiększa możliwość zachowania wody w podłożu, lecz także ułatwia wzrost i przemieszczanie się korzeni. Glinka jest konieczna, jeśli sadzisz iglaki w miejscu suchym lub bardzo mocno nasłonecznionym. Polecana proporcja to 1 kg proszku na 10 l podłoża.

REKLAMA

A może gotowe podłoże?

Gotowe podłoża do iglaków to także świetne rozwiązanie, zwłaszcza, że większość marek oferuje naprawdę dobrej jakości ziemie. Możesz zakupić uniwersalne podłoże do iglaków, jak i dedykowane do konkretnego gatunku, jak ziemia pod tuje. Warto jednak wiedzieć, że różnice między nimi są naprawdę maleńkie. Gotowe podłoża nadają się w zasadzie wyłącznie dla tych roślin, które tolerują zakwaszone i lekko kwaśne podłoże.

Zobacz więcej zdjęć

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.