Spis treści:
- Mieczyki – charakterystyka i odmiany
- Uprawa mieczyków – najważniejsze zasady
- Naturalne nawozy pod mieczyki
Mieczyki – charakterystyka i odmiany
Mieczyki (łac. Gladiolus), nazywane także gladiolami to jedyne w swoim rodzaju kwiaty. Mają przepiękne, strzeliste kwiatostany, które zachwycają rozmaitymi kolorami. Ich łacińska nazwa: gladiolus oznacza miecz – wzięła się oczywiście od charakterystycznego wyglądu kwiatostanów i szablastych liści. Należą do rodziny kosaćcowatych, a rodzaj mieczyk obejmuje aż 260 gatunków.
W ogrodach przydomowych uprawia się przede wszystkim mieczyka ogrodowego (Gladiolus x hybridus). Jest wielokrotnym mieszańcem, dostępnym w ogromnej liczbie odmian, które różnią się na przykład barwą. Mieczyki ogrodowe występują w kolorze białym, różowym, łososiowym, bordowym, czerwonym, żółtym, kremowym, pomarańczowym i fioletowym. Ciekawe są też odmiany wielobarwne.
Poszczególne odmiany różni także:
- kształt (niektóre mają karbowane płatki),
- wielkość kwiatów (mogą mieć od kilku do nawet kilkunastu centymetrów średnicy),
- wysokość (od 30 do ponad 120 cm),
- termin kwitnienia (od lata do jesieni).
Do najciekawszych odmian, które z pewnością warto wprowadzić do ogrodu, należą na przykład:
- wysokie mieczyki wielkokwiatowe 'Priscilla' z ładnymi, białoróżowymi kwiaty z żółtą gardzielą, mieczyki 'Black Star' mające bordowe kwiaty, 'Nova Lux' z kwiatami żółtymi i 'Green Star' z jasnozielonymi;
- niskie mieczyki 'Café au Lait' w kolorze kawy z mlekiem, 'Rutherford' z kwiatami czerwonymi, kremowo nakrapianymi oraz 'Robin' z kwiatami fioletowymi;
- miniaturowe mieczyki 'Chram' z kwiatami fioletoworóżowymi, 'Mirella' z czerwonymi i 'Halley' z białokremowymi kwiatami z karminowymi przebarwieniami.
Uprawiając mieczyki, najważniejsze jest, aby zapewnić im odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu. Fot.123RF.com
Uprawa mieczyków – najważniejsze zasady
Mieczyki nie należą do kwiatów, które są trudne w uprawie. Natomiast – tak jak w przypadku większości gatunków ogrodowych – trzeba zapewnić im odpowiednie warunki.
-
Stanowisko dla mieczyków
Mieczyki należy sadzić na stanowisku nasłonecznionym oraz osłoniętym od wiatru. Potrzebują gleby żyznej, przepuszczalnej i próchniczej. Jeśli ziemia jest zbyt zbita, należy poprawić jej przepuszczalność, jeśli zaś zbyt piaszczysta – wzbogacić ją próchnicą. Idealne pH podłoża wynosi około 6,5-7. Mieczykom nie odpowiada zbyt kwaśne podłoże – jeśli masz takie w ogrodzie, musisz je zwapnować.
-
Sadzenie mieczyków
Mieczyki sadzi się od drugiej połowy kwietnia do końca maja. Jeśli chcesz, by kwitły stopniowo – warto wsadzać je do ziemi co dwa tygodnie. Okres kwitnienia znacznie się wówczas wydłuży. Bulwy sadzi się na głębokości równej ich trzykrotnej długości, czyli od 10 do 15 cm. Przed włożeniem do ziemi warto zaprawić je środkiem grzybobójczym oraz zdjąć z nich „koszulki”, czyli łuski okrywowe.
Stanowisko dla mieczyków warto przygotować już wcześniej – jesienią. Na czym powinno polegać? Przede wszystkim na przekopaniu gleby i usunięciu chwastów. Trzeba również pamiętać o tym, żeby bulwy co roku sadzić w innym miejscu – ponowne posadzenie mieczyków na tym samym stanowisku może nastąpić dopiero po kilku latach. Mieczyków ogrodowych nie powinno się sadzić również na miejscu po roślinach okopowych oraz cebulowych, ponieważ łatwiej mogą zarazić się chorobami lub paść ofiarą szkodników.
Przeczytaj również: Nakarm róże naturalnym nawozem. Cztery sprawdzone sposoby, po których róże pięknie kwitną
-
Podlewanie mieczyków
Podlewanie to bardzo istotny aspekt pielęgnacji mieczyków. Jest niezbędne w okresach suszy, szczególnie przed kwitnieniem i w jego trakcie. Podłoże należy podlewać delikatnym strumieniem wody, aby nasączyć glebę, ale nie oblać liści. Jeśli nie jest bardzo sucho, wystarczy obficie podlać kwiaty raz w tygodniu.
-
Nawożenie mieczyków
Nawożenie to obowiązkowy aspekt uprawy mieczyków. Najlepiej uprawiać je na rabatach, które 2-3 lata wcześniej nawożono organicznie, na przykład obornikiem. Dokarmianie tych roślin jest wskazane, jeśli chcesz mieć bujne, piękne kwiaty. Pierwszą dawkę nawozu można zaaplikować już dwa tygodnie po zasadzeniu, a następną, gdy na łodydze ukażą się pąki.
-
Wykopywanie mieczyków na zimę
Mieczyki nie są mrozoodporne, dlatego miesiąc po kwitnieniu (optymalny termin to połowa września) należy wykopać i wysuszyć bulwy, a potem przechowywać je przez zimowe miesiące w suchym i chłodnym (5-8°C) pomieszczeniu. Oczyszczone bulwy należy ułożyć w kartonie albo ażurowej skrzynce. Muszą mieć dostęp powietrza – w przeciwnym razie zaczną pokrywać się pleśnią. Jeśli w czasie przechowywania na którejś cebulce zauważysz objawy choroby grzybowej albo jakiejkolwiek innej, musisz ją wyrzucić – nic z niej już nie wyrośnie.
Naturalne nawozy pod mieczyki
Chcąc uprawiać ogród ekologicznie i bez chemii, do nawożenia mieczyków warto wypróbować nawozy naturalne. Co się sprawdzi?
- Kompost, czyli czarne złoto ogrodników. Składa się on z organicznych odpadów, które podlegają rozkładowi tlenowemu, czyli butwieją. Uzyskany w taki sposób kompost z trawy, obierków, ogryzków lub innych naturalnych resztek jest wartościowym dodatkiem do gleby, która otrzymuje dzięki niemu duże ilości próchnicy. Kompost to nawóz w 100 proc. naturalny i ekologiczny. Kompost można „produkować” samodzielnie – wystarczy niewielki kompostownik (nawet zrobiony z desek), do którego wrzuca się domowe odpadki, takie jak obierki warzyw czy skoszoną trawę.
- Obornik, czyli nawóz organiczny, powstający na bazie odchodów zwierząt gospodarskich i ściółki. Obecnie można kupić obornik w łatwiejszej do stosowania formie – na przykład pozbawionego nieprzyjemnego zapachu granulatu.
Mieczyki to jedne z kwiatów, które niezwykle ubogacają ogród. Pięknie komponują się z ozdobnymi trawami, bylinami i innymi kwiatami cebulowymi. Długo stoją w bukietach, a co najważniejsze – ich uprawa nie jest problematyczna! Wymagają słońca, przepuszczalnej gleby i dwukrotnego dokarmienia nawozem – najlepiej naturalnym.
Źródła: hortologia.eu, ekologia.pl
Przeczytaj również: Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia. Obok czego sadzić funkie?
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.