Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia. Obok czego sadzić funkie?

Ludzie przeważnie dzielą się na tych, którzy za hostami nie przepadają – bo kojarzą się im z roślinami nagrobnymi, brakiem dekoracyjności lub trudną uprawą, oraz na wielbicieli i miłośników funkii, którzy cenią je m.in. za mnogość  odmian i piękne kwitnienie. Jak uprawiać funkie w ogrodzie? Jaka jest najlepsza ziemia do host i czy wymagają nawożenia? Przeczytaj nasz poradnik.  

Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia. Obok czego sadzić funkie?
Funkie (hosty) nie są wymagającymi roślinami. Gdy odpowiednio o nie zadbasz, pięknie się rozrosną. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści: 

Hosty, funkie - odmiany 

Niesamowita mnogość odmian funkii to gratka dla fanów tego gatunku. Do rodzaju Hosta należy około 40 gatunków botanicznych i ponad 1000 odmian. Funkie różnią się wielkością, począwszy od miniaturowych odmian, które świetnie radzą sobie w szczelinach skalnych oraz zacienionych zakątkach ogrodu i w pojemnikach, a skończywszy na egzemplarzach gigantach tj. Hosta sieboldiana, której już jedna sztuka wystarczy, aby przykryć ponad 1,5 mkw. powierzchni rabaty. Poszczególne gatunki i odmiany różnią się pomiędzy sobą również kształtem i kolorystyką liści. Są odmiany o liściach białych, sinoniebieskich (żółtozielonych i ciemnozielonych, pstrych i pasiastych). 

Niektóre gatunki i odmiany host oprócz efektorwnych liści, mają również piękne kwiaty. Okres kwitnienia przy;pda na lato i jesień (VII-IX). Do ciekawych, pięknie wkitnących hos zalicza się: Blue Cadet', 'Carrie Ann', 'Gold Regal', 'Golden Tiara', 'Halycyon', 'Love Pat', 'Pacific Blue Edger' oraz Hosta ventricosa, Hosta venusta, Hosta plantaginea 'Grandiflora'.

Przeczytaj również: To niezwykle urokliwa i łatwa w uprawie bylina. Jak dbać o funkie w ogrodzie?

Jak uprawiać hosty? 

Odpowiednie stanowisko jest kluczem do sukcesu w uprawie funkii. Hosty są mało wymagające, bardzo wytrzymałe i żywotne. Jednak zdarza się, że niektórzy mogą mieć problemy z ich uprawą. Aby hosta rosła bujnie, nie sprawiała problemów i była rośliną bezobsługową, należy przestrzegać kilku prostych zasad.

  • Sadzenie

Hosty stosunkowo powoli się przyjmują. Ukorzeniają się na dobre dopiero po 4-5 sezonach, aby przyśpieszyć ten proces, przed posadzeniem, warto dodać do gleby dużą ilość grubego piasku i kompostu ogrodowego.

  • Stanowisko 

Uprawiamy je w cieniu lub półcieniu, ale dobrze również radzą sobie w miejscach nasłonecznionych, jeśli tylko gleba będzie odpowiednio wilgotna. Jeśli zależy nam na zachowaniu dwubarwności liści, odmian o pstrych i wzorzystych liściach lepiej nie sadzić w bardzo głębokim cieniu. W przeciwnym razie liście zrobią się po prostu zielone.

  • Ziemia

Gleba powinna być raczej wilgotna, żyzna i zwięzła. Zadbajmy o obojętny lub lekko kwaśny odczyn podłoża (wtedy ich liście są pięknie i intensywnie wybarwione). Dobrze, jeśli jest głęboko uprawiona.

  • Podlewanie 

W okresie suszy należy pamiętać o ich regularnym i intensywnym podlewaniu, najbardziej odporne na przesuszenia są odmiany o sinoniebieskich liściach. Ściółkowanie, pomaga utrzymać w glebie wilgoć i zapobiega rozwojowi chwastów.

  • Nawożenie

Nienawożone hosty słabiej rosną, a ich liście są gorzej wybarwione i drobniejsze. Funkie kochają nawozy organiczne, ale pamiętajmy o tym, że nowo posadzone egzemplarze są wrażliwe na przenawożenie, które może doprowadzić do ich obumarcia. Ponieważ funkia preferuje kwaśne podłoże, najlepiej stosować preparaty do roślin iglastych (kwasolubnych) lub rododendronów i hortensji. Można też zastosować po siarczan amonu.

By liście funkii pięknie się wybarwiały, warto zakwasić jej ziemię. Jedna metod jest zakwaszenie ziemi ocetm. Wystarczy rozcieńczyć ocet z wodą w proporcji 1:8, a następnie rozprowadzić roztwór bezpośrednio do ziemi. Warto zrobić to przynajmniej 2 tygodnie przed posadzeniem host.

Inną prostą i bezpieczną matodą, by liście fukji miały żywe barwy, jest podlewanie jej wodą z kwaskiem cytrynowym. Można również użyć kwasu szczawiowego. Jak zrobić domową mieszankę? Wystarczy rozcieńczyć 1,5-2 łyżki kwasku cytrynowego w 10 litrach wody i podlać funkie. Wysyarczy to zrobić raz w miesiącu. 

  • Rozmnażanie

Hosty można z łatwością rozmnożyć, wykonuje się to na wiosnę przez podział karpy. Wystarczy ją wykopać i podzielić na mniejsze sadzonki.

  • Przycinanie

Funkie nie nie wymagają specjalnego cięcia. Dobra praktyką jest wycinanie przekwitłych kwiatostanów lub usuwanie martwych liści. Moga one posłużyć jako nawóz do innych roślin w ogrodzie, warunek jest jeden - muszą być zdrowe.

  • Choroby i szkodniki

Funkia jest rośliną raczej odporną na choroby i szkodniki, co nie oznacza, jest jest od nich wolna. Najwiekszą zmorą host są ślimaki ślimaki i opuchlaki. To najwięksi wrogowie funkii, którzy w kilka dni potrafią wyjeść ogromne dziury w blaszce liściowej.

Jedną z nielicznych chorów, jaka atakuje hosty HVX – hosta virus X. Wirus ten powoduje zacieki na liściach, przebarwienia, wgłębienia czy plamki. Jedynym ratunkiem jest usunięcie zainfekowanej rośliny.

Przeczytaj również: Ślimaki już zaczęły żerować na liściach funkii? Sprawdź, jak w naturalny sposób chronić hosty przed ślimakami

Co posadzić obok funkii?

W towarzystwie hostów ciekawie wyglądać będą byliny takie jak:  kocimiętka, żurawki, języczki, jasnoty, bodziszki, rodgersje kasztanowcolistne. Na stanowiskach bardziej słonecznych funkie stworzą piękne kompozycje z trawami ozdobnymi. Funkie podkreślą urok i ukryją przed okiem mniej atrakcyjne, dolne partie azalii i różaneczników.

Kompozycje z funkii. Zobacz zdjęcia

Zobacz więcej zdjęć

Przeczytaj również: Nawożenie winorośli latem. Organiczne przepisy na duże i słodkie winogrona

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.