Z artykułu dowiesz się:
- Olejek pomarańczowy – jak się go pozyskuje?
- Charakterystyka olejku pomarańczowego
- Olejek pomarańczowy – dlaczego jest idealnym preparatem na szkodniki?
- Jak działa insektobójczy olejek pomarańczowy?
- Jak przygotować preparat na bazie olejku pomarańczowego?
- Czy warto stosować olejek pomarańczowy?
Olejek pomarańczowy – jak się go pozyskuje?
Pomarańcze to owoce cytrusowe, które najprawdopodobniej wywodzą się z Chin, a od mniej więcej trzech dekad są jednym z najchętniej uprawianych produktów tego typu na świecie. Szczególnie korzystne warunki uprawowe mają na terenie Ameryki Południowej i regionu Morza Śródziemnego. Egzemplarze, które są importowane do Polski, często pochodzą właśnie z Hiszpanii czy z Brazylii. Warto jednak wiedzieć, że dzisiejsze pomarańcze, czyli takie, jakie jada się na co dzień, są mieszanką dwóch innych gatunków cytrusów - pomelo i mandarynki.
Jak to się stało, że owoce pomarańczy zyskują na uznaniu nie tylko jako żywność, ale także jako środek do zadań specjalnych w ogrodnictwie? To zasługa procesów produkcyjnych, jakim są poddawane. Według różnych statystyk, jedynie 60 procent zbiorów służy do celów konsumpcyjnych. Pozostałe 40 procent służy do wyrabiania produktów cytrusopochodnych, w tym między innymi olejków.
Olejek z pomarańczy pozyskuje się przez wytłaczanie metodą na zimno wysuszonych, otartych, zewnętrznych skórek owoców pomarańczy.
Charakterystyka olejku pomarańczowego
Czysty olejek pomarańczowy ma żółto-pomarańczowy kolor i wyjątkowo intensywny, cytrusowy zapach. Niektórzy opisują go jako orzeźwiający, świeży. Inni doszukują się w nim ostrych, gorzkawych nut. Na pewno nie da się pomylić tego aromatu z niczym innym.
Najwyższego gatunku olejek z Citrus sinesis pochodzi z dojrzałych owoców. To właśnie takie egzemplarze mają najwięcej drogocennego soku oraz pozostałych pożądanych składników. Jakich dokładnie?
Standardowo olejek pomarańczowy składa się z następujących komponentów:
- cytronelol (o właściwościach tonizujących, stymulujących, przeciwzapalnych),
- geraniol (silnie pachnący składnik o działaniu odkażającym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym),
- linalol (nienasycony alkohol działający przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie),
- nerol,
- d-limonen,
- alfa-pinen (związek eteryczny o drzewiastej nucie zapachowej),
- mircen.
Szacuje się, że standardowa kompozycja olejku pomarańczowego składa się z ponad 200 różnych związków fitochemicznych. Wiele z nich doskonale radzi sobie z chorobami grzybowymi roślin i z różnego typu szkodnikami.
Przeczytaj również: Kwas bursztynowy. Oto niezwykła odżywka dla roślin domowych i nie tylko
Olejek pomarańczowy – dlaczego jest idealnym preparatem na szkodniki?
Jest mnóstwo powodów, dla których warto stosować opryski z olejku pomarańczowego na szkodniki atakujące twoje domowe lub ogrodowe rośliny.
Przede wszystkim: naturalność. Musisz wiedzieć o tym, że preparaty na bazie olejku pomarańczowego są dozwolone w uprawach ekologicznych. Jeśli więc zależy ci na organicznych zbiorach, to wspomniany produkt na pewno się u ciebie sprawdzi. Olejek jest pozyskiwany ze 100-procentowo naturalnego surowca. Nie musisz więc obawiać się, że chemiczne substancje przedostaną się do gleby i będą ją zanieczyszczać. Olejek, gdy zakończy swoje działanie, praktycznie nie pozostawia po sobie śladu. Efekt? Działasz w sposób ekologiczny, z poszanowaniem przyrody.
Kolejny argument przemawiający za olejkiem pomarańczowym to jego skuteczność. Taki specyfik bardzo szybko i intensywnie radzi sobie z ogrodowymi intruzami. Przy regularnym stosowaniu, możesz być pewny/a, że insekty prędko nie powrócą. Na uwagę zasługuje także stosunkowo krótki czas karencji, który wynosi mniej więcej dobę.
Dla wielu ogrodników istotną przeszkodą jest konieczność rozpoznania gatunku szkodnika. Niektóre zniszczenia są na tyle niejednoznaczne, że trudno powiedzieć, jaki dokładnie owad zaatakował roślinę. Oczywiście można sugerować się ogólnymi wytycznymi i wskazówkami, ale w praktyce jest to bardzo wymagające zadanie. Zwłaszcza dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z ogrodnictwem. Zastosowanie olejku pomarańczowego eliminuje ten problem, bo jest to środek uniwersalny, który zwalcza wiele insektów, niezależnie od gatunku. Nawet jeśli akurat nie zadziała, to na pewno nie zaszkodzi. Niczego więc nie ryzykujesz.
Oprysk z olejku pomarańczowego możesz przeprowadzać na różnych rodzajach upraw. Dotyczy to zarówno warzyw, ziół i owoców, jak i roślin ozdobnych. Można go stosować w ogrodach w uprawach gruntowych, a także pod osłonami, czyli w tunelach foliowych i szklarniach.
Jak działa insektobójczy olejek pomarańczowy?
Olejek pomarańczowy skutecznie eliminuje szkodniki o miękkiej budowie ciała, takie jak:
- mączliki,
- przędziorki,
- wciornastki,
- mszyce,
- skoczki,
- miodówki,
- pilśniowce winoroślowe.
Działa w sposób kontaktowy, utrudniając „niechcianym gościom” żerowanie, a w najlepszym razie – uśmierca je.
Olejek sprawdza się także w kontekście szarej pleśni i rdzy. Jest idealnym rozwiązaniem w każdym sadzie, ogrodzie i na polu uprawnym.
W jaki sposób samodzielnie przygotować preparat na bazie olejku pomarańczowego?
Bardzo łatwo samodzielnie przygotujesz domowej roboty środek z Citrus sinesis. Wystarczy ci do tego baza w postaci 100-procentowego olejku pomarańczowego tłoczonego na zimno. Najlepiej, jeśli pochodzi ze sprawdzonego źródła. Producent powinien zadeklarować wysoką jakość i pozyskiwanie z bardzo dojrzałych owoców.
Do przygotowania preparatu potrzebujesz także:
- butelki z atomizerem,
- wody - najlepiej miękkiej, odstanej.
Intensywność takiej mieszanki zależy od stężenia samego olejku. Zazwyczaj wystarczy kilka kropli na buteleczkę 200 ml, ale oczywiście im poważniejszy problem ze szkodnikami, tym większa porcja olejku będzie potrzebna.
Tak stworzony środek powinien wystarczyć ci na oprysk większości roślin. W praktyce te mniej inwazyjne szkodniki powinny być usunięte już po pierwszej takiej „operacji”. Natomiast cały proces warto regularnie powtarzać i na bieżąco obserwować efekty.
Zabieg możesz wykonywać profilaktycznie i doraźnie. Nie zaszkodzi, jeśli rozlejesz odrobinę olejku w podłożu z uprawami, na których szczególnie ci zależy. Dzięki temu zareagujesz w porę jeszcze zanim problem z insektami w ogóle się pojawi.
Przeczytaj również: Prawdziwy skarb natury. Wzmacnia i przyspiesza dojrzewanie roślin
Zakup gotowego środka na bazie olejku pomarańczowego
Wspomniany domowy środek na bazie olejku pomarańczowego to tania i skuteczna propozycja dla tych, którym zależy na uzyskaniu naturalnego preparatu do walki z insektami. Nie znaczy jednak, że jest to jedyne rozwiązanie.
Na rynku istnieją dziś gotowe mieszanki oparte właśnie na cytrusach, które dodatkowo zawierają inne substancje wspomagające. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, by sporządzić własną substancję przeciw szkodnikom, to być może jest to lepsza opcja dla ciebie.
Preparaty na bazie Citrus sinesis dostępne w sklepach często mają potrójne działanie i są wykorzystywane w roli:
- insektycydu,
- akarycydu,
- fungicydu.
Za jednym razem możesz więc zastosować środek grzybobójczy, roztoczobójczy i insektobójczy.
Czy warto stosować olejek pomarańczowy?
Olejek pomarańczowy ma wiele zalet i sprawdza się również jako skuteczny, a przy tym ekologiczny środek na insekty. Możesz go używać na różnych uprawach i wszędzie spisze się tak samo dobrze.
Przeczytaj również: Jak pozbyć się meszek domowymi sposobami?