Porady ogrodnicze

Prawdziwy skarb natury. Wzmacnia i przyspiesza dojrzewanie roślin

Lecytyna to substancja pochodzenia naturalnego, która jest mieszaniną związków o charakterze tłuszczowym. Naturalnie występuje w wielu produktach żywnościowych, dlatego jest przyswajana przez człowieka dzięki codziennej zrównoważonej diecie. Okazuje się jednak, że można ją wykorzystywać także w ogrodnictwie, bo sprawdza się do ochrony roślin.  

Prawdziwy skarb natury. Wzmacnia i przyspiesza dojrzewanie roślin
Lecytyna w skuteczny i przyjazny dla środowiska sposób walczy ze szkodliwymi grzybami Fot. 123RF/PICSEL

W tym artykule przeczytasz o:

Lecytyna – co warto wiedzieć o tym składniku?  

Lecytyna składa się z takich związków jak: 

  • kwasy tłuszczowe,
  • glicerol, 
  • grupa fosforowa, 
  • węglowodany, 
  • trójglicerydy, 
  • woda.  

Prowadzone od XIX wieku badania potwierdzają, że ta substancja pochodzenia organicznego wykazuje szereg korzystnych dla człowieka i przyrody właściwości. Naturalne źródła lecytyny można dziś znaleźć w wielu produktach spożywczych, m.in. w nasionach soi, w kiełkach pszenicy, w nabiale, oleju rzepakowym, w słoneczniku, w wątrobach, w żółtkach jaj. Występuje w komórkach roślinnych i zwierzęcych jako budulec, zwłaszcza ściany komórkowej. Jest ona wykrywalna również w ludzkim organizmie. Obecna jest w zasadzie w każdej komórce człowieka.  

Lecytyna jest niezbędna w kontekście działania całego układu nerwowego, stanowi barierę ochronną ścian żołądka, a ponadto odgrywa ważną rolę w procesie przemiany materii. Jeśli chodzi o inne zastosowania lecytyny, to sporo mówi się o jej właściwościach grzybobójczych. W skuteczny i przyjazny dla środowiska sposób walczy ze szkodliwymi patogenami.  

Lecznicze działanie lecytyny 

Lecytyna ma wiele właściwości prozdrowotnych. Nic dziwnego, że na rynku pojawiają się suplementy bazujące na syntetycznej oraz naturalnej odmianie tego surowca. Ważną korzyścią zdrowotną, płynącą z zastosowania lecytyny, jest obniżenie poziomu tzw. złego cholesterolu (LDL) we krwi. Lecytyna, która pochodzi z soi, dodatkowo usprawnia pracę całego układu sercowo-naczyniowego. Tę cechę doceniają szczególnie osoby podatne na wysokie ciśnienie krwi oraz zmagające się z chorobami serca. 

Kolejna kwestia to poprawa funkcjonowania układu trawiennego. Lecytyna reguluje pracę żołądka i sprawia, że resztki nie zalegają w jelitach. Emulgujące właściwości tej mieszaniny prowadzą do reakcji łańcuchowej, która poprawia śluz w jelicie. Jest to istotne dla ochrony wrażliwej wyściółki przewodu pokarmowego.   

Wiele mówi się również o dermatologicznych korzyściach wynikających z użycia lecytyny. Ten roślinnego pochodzenia składnik reguluje poziom nawilżenia skóry. Sprawia, że odzyskuje ona naturalną jędrność i sprężystość. Z niektórych badań wynika również, że stosowanie kapsułek z lecytyną przyspiesza leczenie takich schorzeń jak egzema czy trądzik osób dorosłych.  

Nie można też zapomnieć o korzyściach dla mózgu. Lecytyna zawiera cholinę, czyli substancję chemiczną, która pozytywnie wpływa na utrwalanie się wspomnień i na proces przyswajania informacji.  

Lecytyna w ogrodzie – sposoby wykorzystania  

Lecytyna ma cenne właściwości zdrowotne, ale nie to decyduje o jej wyjątkowości. Poza tym, że usprawnia funkcjonowanie ludzkiego organizmu, to przynosi ona korzyści również w ogrodzie. Co można zyskać, stosując preparaty z lecytyną w ogrodzie lub na polu uprawnym? 

  • Wzmocnienie błon komórkowych roślin.  
  • Zapobieganie patogenom chorobotwórczym.
  • Obfite i smaczne plony.
  • Poprawę barwy i jędrności owoców.
  • Owoce bez uszkodzeń (takich jak popękana skórka, oparzenia słoneczne, marszczenie).  
  • Bujną zieleń.  
  • Prawidłowy wzrost roślin wysokich.  

Oprócz tego lecytyna przyśpiesza i wyrównuje dojrzewanie owoców. Rezultat? Możesz sfinalizować swoje zbiory w jednym terminie. Potraktowane w ten sposób owoce dają się też o wiele dłużej przechowywać, bo stają są odporne na wnikanie pleśni. W ten sposób „konserwujesz” swoje plony w najbardziej organiczny sposób. Warto też pamiętać o tym, że lecytyna, jako substancja naturalna, może być stosowana w rolnictwie ekologicznym. Wskazują na to nawet przepisy europejskie.  

Lecytyna a zwalczanie chorób grzybowych 

Lecytynę możesz zastosować nie tylko prewencyjnie – aby zapobiegać chorobom grzybowym. Oprysk na bazie tego komponentu przeprowadza się także interwencyjnie – wtedy, gdy jakieś schorzenie już się pojawi. Mowa tutaj o takich chorobach jak: 

  • mączniak prawdziwy,  
  • mączniak dębowy,
  • alternarioza,
  • kędzierzawość liści brzoskwini, 
  • zaraza ziemniaczana na pomidorze. 

Ekologiczny preparat z lecytyną działa kontaktowo. Substancja, wzmacniając mechanizmy obronne roślin, przyspiesza ich regenerację. W efekcie nawet bardzo zainfekowane łodygi i liście na nowo odzyskują swoje piękno.  

PrzeczytajOpryski drzew owocowych w marcu. To gwarancja pysznych i zdrowych owoców

Oprysk jabłoni Lecytyna bywa stosowana w opryskach Fot. 123RF/PICSEL

Oprysk z lecytyny w ogrodzie  

Do oprysku tego typu najczęściej stosuje się gotowy preparat na bazie lecytyny. Możesz o niego zapytać w dowolnym renomowanym sklepie ogrodniczym. Jego mocną stroną jest nie tylko skuteczność, ale także bezpieczeństwo i łatwość zastosowania.  

Produkt z lecytyną sprawdzi się w przypadku upraw: 

  • ozdobnych, 
  • warzywnych,
  • owocowych.  

Lecytyna zawarta w preparacie, choć pozyskiwana najczęściej w sposób syntetyczny, to jednak nie szkodzi środowisku i nie pozostawia po sobie pozostałości w glebie. Trzeba jednak brać pod uwagę środki ostrożności opisane w instrukcji użycia. Natomiast ta zasada odnosi się do wszystkich preparatów do pielęgnacji roślin, również tych najbardziej naturalnych i nieagresywnych. 

Jak stosować taką substancję? Kilkudziesięciomililitrowy koncentrat należy rozpuścić w kilku litrach wody, zgodnie z zaleceniem producenta. Zazwyczaj większe rozcieńczenie będzie potrzebne w przypadku ogrodowych roślin ozdobnych, winogron i porzeczek. Mniejsze obowiązuje przy sałacie, jabłoni, pomidorach, brzoskwiniach.  

Tak przygotowany roztwór przelewa się do opryskiwacza ogrodowego. Oprysk przeprowadzaj w okresie wegetacji roślin w około tygodniowych odstępach. Jeśli twoja roślinność jest w dobrym stanie, to wystarczy zaledwie kilka takich zabiegów rocznie.  

Jeśli chodzi o okres karencji, to standardowo wynosi on około 5 dni i odnosi się do ewentualnych reakcji alergicznych na substancję czynną. Niektóre źródła podają jednak okres 3 dni dla ogórka oraz brak karencji w przypadku roślin ozdobnych.   

Jaki preparat na bazie lecytyny wybrać do swojego ogrodu? 

Nie ma jednego uniwersalnego kryterium, które obowiązuje w przypadku preparatów z lecytyną. Na pewno warto jednak brać pod uwagę takie czynniki jak: 

  • opinie innych ogrodników i hodowców, 
  • oczekiwane dawkowanie, 
  • pojemność,
  • rodzaj schorzenia u roślin, 
  • renomę marki,
  • skład preparatu.  

Nie bez znaczenia jest to, jakie jest faktyczne stężenie czystej lecytyny pochodzenia roślinnego w danym produkcie. Im więcej, tym lepiej, bo jest to wówczas gwarancja skuteczności.  

Dobrze, jeśli producent deklaruje dodatkowo zgodność z normami oraz jakość potwierdzoną badaniami naukowymi.  

Lecytyna – prawdziwe ogrodowe dobrodziejstwo  

Naturalna lecytyna to prawdziwy skarb natury. Jest nie tylko zdrowa i wszechobecna, ale też stanowi idealną broń w walce z chorobami grzybowymi roślin. Jeśli więc chcesz chronić swoje plony i sprawić, by były one jak najbardziej obfite, to warto rozważyć zakup specjalistycznego środka na bazie wspomnianego składnika.   

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Przeczytaj również: 

Jakie krzewy i drzewa ozdobne przycinamy w marcu? Poradnik wiosennego cięcia roślin

Najważniejsze zasady sadzenia tui. Unikaj tych błędów

Cynamon – niedoceniona przyprawa korzystna dla zdrowia

Lecznicza marihuana. Ostatnia deska ratunku dla ciężko chorych

Cierpisz na bezsenność? Jedz te produkty

Działa jak naturalny antybiotyk. Napój z cytryny i czosnku pomoże na kaszel

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.