Porady ogrodnicze

Ostrokrzew i różdżka Harry'ego Pottera. Niezwykły krzew do ogrodu

Na pewno każdy jako dziecko chciał mieć trochę magicznych zdolności. Dużo na ten temat mówią baśnie, filmy i książki. Jest też wielu czarodziejów, z których szczególnie dzieci chcą brać przykład, ale z pewnością Harry Potter jest tym najbardziej popularnym i kultowym. Myślałeś kiedyś o wykonaniu własnej zaczarowanej różdżki? Dowiedz się, z jakiego drzewa została zrobiona bestsellerowa wić Harry’ego i czym charakteryzuje się ostrokrzew.

Ostrokrzew i różdżka Harry'ego Pottera. Niezwykły krzew do ogrodu
Ostrokrzew to roślina dobrze znana fanom Harr'ego Pottera Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest ostrokrzew?

Ostrokrzew kolczasty (łac. Ilex aquifolium) to dość wysoki krzew należący do rodziny ostrokrzewowatych (łac.  Aquifoliaceae).

Roślina w najwyższej fazie swojego wzrostu osiąga do 6 m wysokości. Jej pokrój jest wzniesiony. Liście rośliny są bardzo charakterystyczne, jajowate, o kolczastym brzegu. Mają ciemne i błyszczące blaszki.

Okres kwitnienia ostrokrzewu rozpoczyna się w maju i trwa do czerwca. Ostrokrzew kwitnie, wypuszczając drobne, białe i dwupienne kwiaty. Szczególnie we wrześniu widoczne są bardzo dekoracyjne, czerwone pestkowce, które utrzymują się na krzewie przez całą zimę. Jeśli twój ostrokrzew nie owocuje, jest to spowodowane błędem w uprawie. Co ważne, aby drzewko owocowało, należy posadzić razem osobniki męskie, jak i żeńskie.

Zobacz więcej zdjęć

Ostrokrzew – tradycje

Ostrokrzew doczekał się wielu tradycji. W krajach śródziemnomorskich oraz w Anglii uprawiało się go już w starożytności. Co więcej, roślina była przedmiotem nie tylko kultu religijnego, ale często też występowała w mitologii. Ostrokrzew na przestrzeni lat stał się symbolem męskości. Z jego drewna Celtowie rzeźbili włócznie. Również we współczesności ostrokrzew nazywany jest rośliną wyjątkową. Dobrym przykładem jest np. różdżka Harry’ego Pottera, która została wykonana właśnie z drzewa ostrokrzewu.

Ponadto wszystkie części rośliny, takie jak liście, owoce, czy nawet kora były często wykorzystywane w medycynie ludowej. Kiedyś tradycyjnie stosowano wywar z liści ostrokrzewu w leczeniu dolegliwości takich jak katar, gorączka czy reumatyzm.

Co więcej, ostrokrzew, a szczególnie jego liście stanowią cenne źródło pokarmowe dla saren i jeleni. To cenna pasza, która szczególnie zimą zapewnia zwierzętom moc witamin.

Dekoracje z ostrokrzewu

Gałązki ostrokrzewu są ciekawym materiałem ozdobnym. Nadają się zarówno do wianków jak i rozmaitych stroików. Co ciekawe, po ucięciu, gałązki długo zachowują swój zielony kolor. Ponadto trzymają się w pionie i nie opadają z powodu zbyt niskich lub wysokich temperatur. Pasują idealnie do świątecznych dekoracji. Mogą tworzyć podstawę świątecznego wieńca, który pięknie ozdobiony należy powiesić na drzwiach wejściowych.

Co więcej, gałązki ostrokrzewu zauważyć można nie tylko na świątecznych stołach, ale również w filmach. Na pewno kojarzysz wątek różdżki Harry’ego Pottera, która w całej serii filmów odegrała znaczącą rolę.

Ostrokrzew a różdżka Harry’ego Pottera

Jeśli jesteś fanem serii powieści fantasy napisanej przez J.K. Rowling, z pewnością pamiętasz wszystkie przedstawione tam magiczne akcesoria zarówno książkowe, jak i filmowe. Najbardziej znacząca była różdżka z Harry’ego Pottera.

Harry kupił różdżkę dokładnie w 1991 roku na Pokątnej u Ollivandera. Przed tą trafnie wybraną, główny bohater wypróbował kilka innych magicznych patyczków, które nie do końca mu odpowiadały. Ta różdżka, która wybrała Pottera, była wyjątkowa. Harry wówczas dowiedział się, że bliźniacze pióro feniksa znajdujące się w jego różdżce, jest również w różdżce Lorda Voldemorta. Z uwagi na ten fakt, obie różdżki były ze sobą spokrewnione. Gwarantowały one swoim właścicielom ochronę owych bliźniaczych rdzeni.

Jeśli więc zastanawiasz się, z czego wykonana jest różdżka Harry’ego Pottera (ang. Harry Potter's wand) to śpieszymy z odpowiedzią. Magiczna wić Harry’ego to jedenastocalowy patyczek wykonany właśnie z ostrokrzewu. Jak już zostało wspomniane, rdzeniem różdżki było pióro feniksa. Co istotne, różdżka Harry’ego Pottera została złamana w momencie rzucenia zaklęcia przez przyjaciółkę Harry’ego, Hermionę Granger. Sytuacja miała miejsce w Dolinie Godryka.

Czarodziejskie gałązki z ostrokrzewu są rodzajem bardzo rzadkich różdżek, które w tradycji uchodzą za ochronne. Takie atrybuty czarodziei działają najlepiej w rękach tych, którzy potrzebują pomocy w walce z gniewem lub zapalczywością. W tym właśnie pomocna jest różdżka. Harry Potter często angażował się w poszukiwanie czegoś niebezpiecznego, rzeczy nieznanej, a nawet duchowej.

Jak widzisz, drewno ostrokrzewu zostało wybrane przez pisarkę intencjonalnie, ponieważ roślina ta ma w rzeczywistości bardzo bogatą symbolikę, co zresztą zostało wspomniane w książkach o Harrym Potterze.

Zobacz więcej zdjęć

Czy ostrokrzew jest rośliną trującą?

Z uwagi na rosnącą popularność tej rośliny, coraz częściej pojawia się ważne pytanie: czy ostrokrzew jest trujący? Odpowiedź brzmi: tak i to bardzo!

Ostrokrzew to bardzo piękny, ale zdradliwy krzew. Jego liście i owoce są mocno trujące. Co więcej, przez fakt długiego utrzymywania się owoców na gałązkach, ryzyko zatrucia rośliną istnieje przez cały rok. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są dzieci przebywające w jego otoczeniu. Nie powinien też być sadzony przy wybiegach dla koni.

Objawy związane z zatruciem pojawiają się zwykle bezpośrednio lub w kilka minut po spożyciu owoców, a nawet przy pierwszym kontakcie ze skórą. Najczęściej spotykane objawy to:

 • stany zapalne skóry i błon śluzowych jamy ustnej i gardła (widoczne zaczerwienienie, wysypka, obrzęk lub pęcherze),
 • łzawienie oczu,
 • zapalenie spojówek,
 • biegunki i wymioty,
 • ból brzucha i brak apetytu,
 • ślinotok,
 • osłabienie,
 • drgawki,
 • zaburzenia oddechowe,
 • zaburzenia pracy serca,
 • spadek ciśnienia krwi,
 • zaburzenia koordynacji,
 • porażenie,
 • śpiączka,
 • a nawet śmierć.

Jak leczyć zatrucie ostrokrzewem? Najlepiej niezwłocznie po spożyciu owoców ostrokrzewu zgłosić się do lekarza. Tutaj czas odgrywa znaczącą rolę, ponieważ dłuższe odwlekanie wizyty u lekarza grozi nawet śmiercią. Odtruwanie organizmu polega na sprowokowaniu wymiotów lub przeprowadzeniu płukania żołądka. Jamę ustną należy także porządnie przepłukać wodą. Dodatkowo, pomocne przy zatruciu może być leczenie objawowe, takie jak nawadnianie organizmu czy stosowanie preparatów przeciwalergicznych. Ponadto można zastosować węgiel leczniczy, który jest pomocny w absorpcji toksyn.

Owoce ostrokrzewu kolczastego są trujące. Fot. 123RF/PICSEL

Reasumując, ostrokrzew to bardzo ciekawa roślina. Liczne tradycje z jej udziałem świadczą o tym, że krzew stał się symbolem siły, męskości oraz niezależności. Należy jednak bardzo uważać z jego uprawą. Jeśli chcesz się na niego zdecydować, musisz się odpowiednio zabezpieczyć. Pamiętaj, że różdżka Harry’ego Pottera była wytworem z materiału obrobionego – nawet jeśli istniała tylko w założeniu. Dlatego nie decyduj się na uprawę krzewu, gdy masz w domu małe dzieci i zwierzęta.

Pomimo iż w rzeczywistości ostrokrzew kolczasty posadzony w twoim ogrodzie raczej nie będzie miał magicznych mocy, warto rozważyć jego hodowlę. Biorąc pod uwagę walory estetyczne ostrokrzewu, jeśli tylko masz możliwość posadzenia go na swoim podwórku, zrób to, ale w bezpieczny sposób.

Redakcja Deccoria.pl 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ostrokrzew i różdżka Harry'ego Pottera. Niezwykły krzew do ogrodu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.