Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Z jakimi roślinami sadzić aksamitki? Nie tylko pomidory będą wdzięczne za takie sąsiedztwo

Aksamitki to wyjątkowe rośliny o niewielkich wymaganiach, które są bardzo pożyteczne w ogrodzie. Odstraszają insekty i działają jak zapora, chroniąc rośliny uprawne i ozdobne przed atakami szkodników. Sprawdźcie, obok jakich roślin najlepiej sadzić aksamitki w ogrodzie i warzywniku, by uzyskać jak najlepsze efekty.

Z jakimi roślinami sadzić aksamitki? Nie tylko pomidory będą wdzięczne za takie sąsiedztwo
Wyjaśniamy, w sąsiedztwie jakich warzyw najlepiej sadzić aksamitki. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Kiedy sadzić aksamitki?

Aksamitki (z łac. Tagetes), określane także jako śmierdziuszki, żaczki czy kopciuszki, to cenne rośliny należące do rodziny astrowatych, które wabią pszczoły i motyle, a jednocześnie odstraszają szkodniki. Aksamitki występują w ponad 40 odmianach, różniących się od siebie głównie wyglądem i kolorystyką kwiatów oraz pokrojem krzewów. Niektóre odmiany mogą osiągać nawet do 1 m wysokości, a inne tylko 30 cm, jednak w naszym kraju najczęściej uprawia się odmiany dorastające do 50 cm wysokości.  Śmierdziuszki kwitną nieprzerwanie od lata aż do jesieni. Można je sadzić w donicach i na rabatach ogrodowych, a także grządkach warzywnych.

Aksamitki można wysiewać z nasion na rozsadę oraz bezpośrednio do gruntu. Przygotowanie rozsady aksamitek najlepiej rozpocząć wczesną wiosną np. pod koniec lutego, ale wysiewy do doniczek można też kontynuować w marcu i kwietniu. Natomiast wysiew aksamitek wprost do gruntu zalecany jest dopiero w połowie maja, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków, a na zewnątrz ustabilizuje się dodatnia temperatura.

To samo dotyczy sadzenia do gruntu młodych sadzonek, zarówno tych wyhodowanych samodzielnie, jak i zakupionych. Aksamitki są bardzo wrażliwe na chłody, dlatego mogą im zaszkodzić nawet najmniejsze przymrozki. Dlatego z ich sadzeniem na rabatach, grządkach czy w donicach na tarasach warto zaczekać do 15 maja, po tzw. zimnych ogrodnikach. W jakiej odległości sadzić aksamitki? Najlepiej będzie sadzić je w rozstawie co 10-20 cm. Gdy rośliny się rozrosną, stworzą zwartą, kwiatową alejkę.

Uprawa aksamitek nie jest skomplikowana. Rośliny te nie mają wielkich wymagań, przyjmą się praktycznie w każdym miejscu i są odporne na suszę. Można je sadzić zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Aksamitki gromadzą wodę, dlatego nie ma konieczności ich częstego podlewania. Nie wymagają też nawożenia. Ze względu na łatwość uprawy i niewielkie wymagania aksamitki często sadzone są na terenach zieleni miejskiej, w pobliżu jezdni czy na rondach.

Aksamitki można sadzić do donic i na rabatach dopiero w połowie maja. Fot. 123RF.com

Z jakimi roślinami sadzić aksamitki?

Aksamitki to naprawdę wyjątkowe rośliny. Są nie tylko ładne i niemal bezobsługowe, ale przede wszystkim bardzo pożyteczne. Ogrodnicy od lat sadzą je przy grządkach warzywnych jako zaporę, która ma chronić uprawiane rośliny przed atakami szkodników. Dlaczego warto sadzić aksamitki w warzywniku? Otóż aksamitki wydzielają specyficzny zapach, który odstrasza:

 • mrówki,
 • mszyce,
 • mączliki warzywne (białe muszki najczęściej żerują na roślinach kapustnych),
 • mątwiki korzeniowe.

Posadzenie aksamitek w bliskim sąsiedztwie warzyw narażonych na ataki ze strony wymienionych szkodników, pomoże ochronić je przed żerowaniem, podgryzaniem liści, wypijaniem soków i w konsekwencji uszkodzeniem plonów. Obecność aksamitek w ogródku warzywnym może też spowodować, że zwabione zapachem insekty siądą na ich kwiatach i tym samym nie będą już żerować na roślinach uprawnych.

Obok czego w ogrodzie sadzić aksamitki? Śmierdziuchy najlepiej sprawdzą się w sąsiedztwie:

 • warzyw kapustnych — kapusty, brukselki, kalafiora, brokułów,
 • pomidorów,
 • fasoli,
 • marchwi,
 • ziemniaków,
 • porów
 • truskawek i poziomek.

Co więcej, aksamitki są niezastąpione w walce z nicieniami glebowymi, czyli szkodnikami, które podgryzają korzenie roślin. Aksamitki wabią do swoich korzeni nicienie i działają na nie toksycznie, powodując ich zamieranie, przez co po kilku miesiącach uprawy populacja tych szkodników spada nawet o 90 proc.

Mało tego, posadzenie aksamitek wokół grządek warzywnych może posłużyć jako zapora przed ślimakami, które zatrzymają się na niej, co uchroni uprawy przed zniszczeniem. 

Aksamitki zaleca się sadzić również w ogrodzie w pobliżu roślin narażonych na ataki mszyc np. róż. Dzięki temu możemy uchronić swoje piękne krzewy przed inwazją tych szkodników.

Źródło: Aksamitka jest skarbem ogrodu. Kanał: Gospodarstwo ekologiczne Miód Malina. Youtube.com

Przeczytaj również:

Co sadzić obok truskawek? Jakie rośliny korzystnie wpływają na ich uprawę

Co sadzić obok ogórków, czego unikać? Sprawdź, co lubią ogórki

Mydło potasowe ogrodnicze - jak i kiedy stosować. Jak zrobić domowe mydło ogrodnicze?

Łatwy i pachnący sposób na mszyce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.