Porady ogrodnicze

Drzewo o niepowtarzalnym wyglądzie. Najważniejsze informacje o albicji jedwabistej

Albicja jedwabista (Albizia julibrissin) to roślina, która w naturalnie występuje przede wszystkim na kontynencie azjatyckim. Dziką albicję spotkasz głównie w Korei Południowej, Iranie oraz w niektórych rejonach Chin. Jeśli chcesz, by ta roślina ozdobiła także twój ogród, przeczytaj, w jaki sposób należy ją uprawiać.

Drzewo o niepowtarzalnym wyglądzie. Najważniejsze informacje o albicji jedwabistej
Albicja jedwabista to idealna roślina dla twojego ogrodu lub domu. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Najważniejsze informacje o albicji jedwabistej 

Albicja jedwabista to jeden z czołowych przedstawicieli rodziny bobowatych (motylkowatych). W krajach europejskich uprawiana jest jako ozdobna roślina ogrodowa, natomiast w Polsce znają ją niemal wyłącznie zagorzali pasjonaci ogrodnictwa. Tymczasem jest to gatunek o niepowtarzalnym wyglądzie. Dzięki niemu albicja może być wykorzystywana jako soliter, czyli pojedyncze, silnie wyeksponowane drzewo ozdobne. Wspaniale wygląda też w połączeniu z innymi gatunkami roślin orientalnych. 

Jesteś zainteresowany umieszczeniem sadzonek w swoim ogrodzie? Na pewno zastanawiasz się, po ilu latach kwitnie albicja? Niestety, nie ma szans na szybki, efektowny rozwój tej rośliny tuż po posadzeniu. Musisz uzbroić się w cierpliwość. W większości przypadków zakwita ona pierwszy raz po osiągnięciu pełnej wielkości. Minimalny wiek drzewka to trzy lata. 

Albicja jedwabista, czyli drzewo o niepowtarzalnym wyglądzie 

Albicja jedwabista kusi miłośników flory przede wszystkim swoim delikatnym wyglądem. Co ciekawe, w środowisku naturalnym albizia osiąga dość imponujące rozmiary. Góruje nad wieloma innymi gatunkami roślin. Może dorastać nawet do kilkunastu metrów wysokości. Niestety, jeśli zdecydujesz się na uprawę jedwabistego drzewka w Polsce, musisz liczyć się z tym, że nie będzie aż tak wysoka. W naszych warunkach nie przekracza kilku metrów. 

  • Liście albicji 

Liście tej jedwabistej rośliny mają dużą powierzchnię. Ich szerokość to 25 centymetrów. Mogą osiągać nawet pół metra długości. Każdy z nich jest podzielony na ok. 10–12 par odnóg. Każda zawiera po kilkadziesiąt niedużych listków. Jeśli wygląd mimozy wstydliwej Ci odpowiada, to na pewno ucieszysz się, że liście albicji jedwabistej przypominają właśnie spotykane u tej delikatnej rośliny. 

Sposób, w jaki zachowują się liście m.in. podczas deszczu, jest bardzo interesujący. Składają się one w celu ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Czy albicja gubi liście na zimę? Tak. Dzięki temu w sezonie wiosennym możesz na nowo cieszyć się jej świeżym pięknem. 

  • Jak wyglądają kwiaty albicji? 

Kwiaty albicji jedwabistej zdecydowanie zasługują na uwagę. Są jednym z jej charakterystycznych elementów. W odróżnieniu od kwiatów większości gatunków roślin ogrodowych nie posiadają płatków. Ich główna część to trzycentymetrowe, różowe pręciki, które są zgrupowane w pęczki. Drzewko kwitnie w lecie – od połowy czerwca do końca sierpnia. 

albicja Kwiaty albicji jedwabistej zdecydowanie zasługują na uwagę. Fot.123RF.com

Uprawa albicji 

Choć określenie „jedwabista” zostało nadane z powodu delikatnego wyglądu, z którego znana jest albicja, uprawa tej rośliny nie należy do skomplikowanych. Weź jednak pod uwagę kilka czynników, które mają znaczenie w jej rozwoju. Są to takie kwestie jak: czas, w którym należy rozmnażać albizię, jej wrażliwość na temperaturę oraz jakość gleby. 

  • Kiedy możesz rozmnażać albicję? 

Aby osiągnąć zamierzony efekt, musisz posadzić sadzonki tej ozdobnej rośliny ogrodowej na wiosnę. Tylko wtedy zdąży ona rozwinąć się na tyle, by przetrwać najbliższą zimę. Zadbaj o regularne podlewanie oraz nawożenie młodych (do kilku lat) drzewek. Jest to ważne zwłaszcza w okresie letnim. 

Czy podczas uprawy dorastającej albicji jedwabistej musisz nawozić glebę? Dostarczanie nawozu do podłoża nie jest w przypadku tego gatunku elementem koniecznym. Warto jednak przynajmniej kilka razy w roku dostarczyć młodym okazom np. kompost lub obornik. Unikaj w przypadku tej rośliny środków zawierających duże ilości azotu (znajduje się on m.in. w saletrze amonowej). Nie powoduje on u albicji żadnych korzystnych zmian. Może za to przyczynić się do zwiększenia wrażliwości na choroby. 

  • Optymalna temperatura podczas uprawy 

Albicja jedwabista jako roślina uprawiana w ogrodzie dobrze rozwija się szczególnie w miejscach silnie nasłonecznionych. Pamiętaj jednak o tym, by miejsce, w którym zamierzasz umieścić roślinę, nie było narażone na zbyt silne nagrzewanie. Nadmierna troska w zapewnieniu jej dostępu do światła słonecznego może przynieść opłakane skutki. Zbyt duża jego ilość powoduje poparzenia liści. Porażona albicja po prostu je zrzuci. 

Albicja jest rośliną, która wprawdzie znosi chłód typowy dla okresu jesiennego, ale w przypadku mrozów (większych niż -15 stopni Celsjusza) musisz przyjść jej z pomocą. W przeciwnym razie może dojść do trwałego uszkodzenia całego drzewka. W jaki sposób temu zaradzić? Wystarczy, że owiniesz pień albicji ochronną powłoką (np. włókniną albo matą kokosową). 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez (@czerwona_konewka)

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z uprawą albicji jedwabistej, a w twoim ogrodzie znajdują się młode okazy tego gatunku, koniecznie rozłóż ściółkę wokół rozwijających się drzewek. Możesz wykorzystać w tym celu gałęzie świerku, ale uważaj, by nie uszkodzić młodego pnia albicji. Jest on bardzo wrażliwy na zranienia. 

  • Uprawa albicji jedwabistej a jakość gleby uprawnej 

Nie przejmuj się, jeśli gleba w twoim ogrodzie nie jest najwyższej jakości. Nie powinno to wpłynąć znacząco na uprawę rośliny. Albizia dobrze toleruje zarówno ziemię kwaśną, jak i tą o odczynie obojętnym. Wyjątkiem jest sytuacja, w której podłoże jest silnie zawilgocone. Wtedy istnieje wysokie ryzyko, że roślina nie rozwinie się w prawidłowy sposób. 

Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie albicji? 

Ta piękna roślina może być uprawiana także w pojemniku (doniczce). Taki sposób uprawy wymaga jednak specjalnego traktowania: drzewko trzeba często nawozić, przycinać i podlewać. Z drugiej strony – możesz wówczas skutecznie ochronić albicję przed mrozem. Wystarczy na czas zimy przenieść pojemnik z rośliną do pomieszczenia. Nadal powinna jednak stać w nieco niższej temperaturze. Najlepsze dla niej będzie ok. 10°C. 

Dlaczego albicja uprawiana w doniczce ma większe wymagania co do pielęgnacji? Wyjaśnienie tej kwestii jest dość proste. Musisz dostarczać roślinie znajdującej się w doniczce większe ilości nawozu oraz wody, ponieważ jest ona odseparowana od swojego naturalnego podłoża. Nie jest w stanie pobierać z gleby odpowiednich składników odżywczych. 

Albicja jedwabista – podsumowanie 

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że albicja jedwabista to idealna roślina dla twojego ogrodu lub domu. Z jednej strony jest ona względnie prosta w uprawie, z drugiej – dzięki swoim walorom ozdobnym nada Twojej przestrzeni niepowtarzalny styl. Nadal wymaga oczywiście odpowiednich warunków do rozwoju i ochrony podczas zimowych mrozów. Młode rośliny mogą być też pewnym wyzwaniem dla osób początkujących. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Drzewo o niepowtarzalnym wyglądzie. Najważniejsze informacje o albicji jedwabistej"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.