Porady ogrodnicze

Kiedy i jak sadzić hortensje? Poradnik krok po kroku. O tym musisz pamiętać

Sierpień to miesiąc, w którym królują hortensje. Ich gęste i kolorowe kwiaty potrafią wzbudzić zachwyt najbardziej wymagającego ogrodnika. Kiedy i jak sadzić hortensje, by pięknie zakwitły? Oto poradnik krok po kroku, w którym wyjaśniamy też, w jakim miejscu najlepiej sadzić hortensje oraz czego nie lubią te rośliny.

Kiedy i jak sadzić hortensje? Poradnik krok po kroku. O tym musisz pamiętać
Kiedy powinno się sadzić hortensje? Sprawdź! Fot.123RF.com

Spis treści:

Hortensja przeżywa dzisiaj drugą młodość. Przez długi czas ten wytrwale kwitnący krzew uchodził za staromodny i niezbyt wyszukany. Obecnie hortensje przeżywają renesans i coraz częściej widuje się je w ogrodach i na balkonach. To piękne i efektowne kwiaty, którym nie sposób odmówić uroku. Warto więc wiedzieć, jak wygląda prawidłowa technika sadzenia hortensji i kiedy najlepiej sadzić tę roślinę w ogrodzie.

Kiedy sadzić hortensje?

Wymagania związane z uprawą hortensji są stosunkowo wysokie, dlatego stanowiska pod sadzenie tej rośliny należy przygotować bardzo starannie. Ważną rolę odgrywa również termin sadzenia hortensji.

Hortensje ogrodowe sprzedawane są w doniczkach. W związku z tym ich okres sadzenia zaczyna się od wczesnej wiosny. Jednak mając na uwadze niewielką tolerancję hortensji ogrodowej na niskie temperatury, warto poczekać na cieplejsze dni. Najlepszym terminem będzie więc przełom kwietnia i maja.

Lepiej unikać sadzenia hortensji późną jesienią, ponieważ roślina będzie miała mało czasu na ukorzenienie się i aklimatyzację w nowym miejscu przed nadejściem zimy. Hortensje najlepiej sadzić w pochmurne dni we wczesnych godzinach porannych, ponieważ wtedy roślinom nie zagrażają gwałtowne skoki temperatury.

czego nie lubią hortensje Niezwykle ważnym zabiegiem podczas sadzenia hortensji jest staranne przygotowanie podłoża. Fot.pixabay.com

Jak sadzić hortensje? Poradnik krok po kroku

Kluczowym zabiegiem podczas sadzenia hortensji jest staranne przygotowanie podłoża. Idealny odczyn pH gleby dla tej rośliny wynosi od 4 do 6. Ziemia pod uprawę hortensji powinna być żyzna, przepuszczalna, dobrze napowietrzona i zapewniająca roślinom stale dostateczną ilość wody. W tym celu należy sporządzić mieszankę ziemi ogrodowej z ziemią kwiatową oraz przeznaczoną dla różaneczników.

Kolejnym krokiem w procesie sadzenia hortensji jest wykopanie dołka. Musi on być tej samej głębokości jak doniczka i szerokości dwukrotnie większej od jej średnicy. Na jego dno zaleca się ułożenie warstwy obornika lub kompostu, kwaśnej próchnicy i ziemi ogrodowej w stosunku 1:1:2.

Hortensje razem z doniczką należy zanurzyć w naczyniu z wodą i poczekać do przesiąknięcia ziemi. Tak przygotowany krzew należy wyciągnąć z pojemnika, a następnie rozluźnić bryłę korzeniową. Zbyt długie i uszkodzone korzenie można przyciąć. Wpłynie to na silniejszy rozrost hortensji, a także sprawi, że roślina lepiej się przyjmie.

Bardzo ważne, by zaraz po posadzeniu hortensji, ziemię wokół krzewu ugnieść, formując nieckę, w której będzie zbierała się woda. Następnie posadzone rośliny należy obficie podlać. Gdy woda wsiąknie w glebę, trzeba uzupełnić powstałe ubytki ziemi, odsłaniające płytko położone korzenie.

Przeczytaj również: Jej kwiaty są oszołamiające. Jak uprawić hortensję Pink Diamonda

hortensja pink diamonda Kwiaty hortensji Pink Diamond wybarwiają się na różowo. Fot.123RF.com

W jakim miejscu najlepiej sadzić hortensje?

Hortensja ogrodowa to roślina, która zdecydowanie najlepiej czuje się w miejscach średnio nasłonecznionych o dużej wilgotności powietrza. Wielkie kwiatostany hortensji doskonale komponują się z piwoniami, bluszczem pospolitym, orlikami czy sasankami. Hortensje można sadzić też obok różnych krzewów liściastych oraz krzewów iglastych. Rabatę z tymi roślinami warto założyć również na tle róż pnących, które znajdą zastosowanie zarówno w małych, jak i dużych ogrodach.

W jakiej odległości od siebie sadzić hortensje?

Gęstość sadzenia krzewów hortensji zależy od siły ich wzrostu. Odmiany karłowe sadzi się w rozstawie 50-70 cm, a silnie rosnące 100-120 cm. To bardzo ważne, jeśli sadzi się wiele hortensji obok siebie. Odmiana pnąca z kolei powinna znajdować się co najmniej 30-40 cm od muru lub płotu.

jak sadzić hortensje Hortensje najlepiej sadzić w pochmurne dni. Fot.123RF.com

Czego nie lubią hortensje?

Powodem problemów w uprawie hortensji jest zazwyczaj niewłaściwa pielęgnacja lub po prostu niewiedza. Trzeba pamiętać, że hortensja nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem, tak jak nie lubi stanowisk w całkowitym cieniu. W takich miejscach będzie wzrastać powoli lub nie wykształci kwiatostanów.

Zabiegiem, który ma wspomagać hortensję w rozkrzewianiu, jest przycinanie. Pamiętają o tym nawet początkujący ogrodnicy. Zazwyczaj nie wiedzą oni jednak, że odmienne cięcie wykonuje się przy różnych gatunkach hortensji. W efekcie zbyt silnego i niskiego przycięcia hortensji ogrodowej krzew ten wykształci niewielkie i pozbawione kwiatów pędy.

Powodem gorszego rozwoju hortensji może być występowanie chorób. Jedną z najczęstszych przyczyn spowolnionego wzrostu pędów krzewu jest chloroza, która jest efektem zbyt zasadowego odczynu pH gleby. Ponadto hortensje, tak jak inne żywe organizmy, mogą być atakowane przez grzyby, bakterie i wirusy. Chorobom sprzyjają zwłaszcza częste opady, susza, wysoka temperatura lub inwazja szkodników.

Przeczytaj również: Jak zmienić barwę kwiatów hortensji ogrodowej? Oto prosta instrukcja

hortensja Istnieją sposoby, które pozwalają zmienić kolor hortensji. Fot. Pixabay

Malwa z babcinego ogrodu. Kwiaty pomogą na ból gardła i brzucha na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.