Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czy można wyczyścić basen bez środków chemicznych? Co stosować zamiast chloru

Utrzymanie czystości w przydomowym basenie to wyzwanie, szczególnie gdy staramy się unikać chemikaliów. Choć chlor jest skutecznym środkiem dezynfekującym, jego stosowanie wiąże się z pewnymi niedogodnościami, takimi jak nieprzyjemny zapach i potencjalne podrażnienia skóry. Czy istnieją alternatywne metody, które pozwolą zachować wodę w basenie krystalicznie czystą bez użycia chloru? Podpowiadamy, jak domowe sposoby i nowoczesne technologie mogą pomóc w utrzymaniu czystości wody w basenie.

Czy można wyczyścić basen bez środków chemicznych? Co stosować zamiast chloru
Sprawdź, jak czyścić basen bez środków chemicznych. Co najlepiej stosować, aby cieszyć się czystą i bezpieczną wodą? Fot.CanvaPro

Spis treści:

Czyszczenie basenu bez środków chemicznych czy to możliwe?

Utrzymanie czystości basenu bez użycia chloru jest możliwe, lecz wymaga odpowiedniego wyposażenia i skrupulatnego planowania już na etapie konstrukcji. Większość alternatywnych metod czyszczenia wody opiera się na specjalistycznych instalacjach i zaawansowanych technologiach. Na przykład, naturalne baseny wykorzystują rośliny i naturalne filtry do utrzymania czystości wody. Przekształcenie tradycyjnego basenu chlorowego w taki system jest jednak złożonym i kosztownym przedsięwzięciem.

Baseny solankowe są interesującą alternatywą, choć nie eliminują całkowicie chloru. W tych systemach chlor powstaje w wyniku elektrolizy soli, co oznacza, że woda zawiera ten pierwiastek, ale w innej formie. Konwersja basenu na system solankowy wymaga zakupu nowych filtrów, pomp i ogniw solnych, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Możliwe jest także użycie jonizatorów i generatorów ozonu, które zmniejszają zapotrzebowanie na chlor, ale go całkowicie nie eliminują. Jonizatory są tańsze od generatorów ozonu, choć trzeba pamiętać o tym, że mogą powodować przebarwienia włosów.

czyszczenie basenu bez środków chemicznych Istnieje wiele sposobów, by zadbać o czystość basenu. Środki chemiczne nie będą ci potrzebne. Fot.bignai/123RF.com 

Jak wyczyścić basen i przygotować go do sezonu?

Istnieje kilka domowych sposobów, które pomogą nam przygotować basen do sezonu. Szczególnie jeżeli zabrudzenia nie są jeszcze zbyt poważne. Jednym z popularnych rozwiązań jest stosowanie witaminy C, czyli kwasu askorbinowego. Witamina C skutecznie usuwa żółty i brązowy osad z wody, często spowodowany wysoką zawartością żelaza, zwłaszcza jeśli przydomowy basen napełniamy wodą ze studni. Wystarczy 60 g witaminy C na każdy metr sześcienny wody, aby uzyskać krystalicznie czysty basen. Innym domowym sposobem jest użycie sody oczyszczonej, która pomaga w usunięciu lekkich zanieczyszczeń. W tym wypadku będziemy potrzebować około 1 kg na metr sześcienny. Wystarczy wsypać odpowiednią ilość proszku do wody i poczekać 6-12 godzin.

Niestety, domowe sposoby często nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i mają swoje ograniczenia. Witamina C regularnie powoduje odbarwienia zbiornika. Natomiast soda oczyszczona zostawia osad, który można usunąć jedynie za pomocą specjalistycznych narzędzi (np. odkurzacza basenowego). Ponadto, metody te nie zawsze są skuteczne w walce z glonami i bakteriami, które rozwijają się w wodzie basenowej. Ostatecznie, pomimo naszych starań, często okazuje się, że domowe metody nie zapewniają odpowiedniego poziomu czystości i higieny.

Przeczytaj również: Czym wyłożyć alejki ogrodowe. Jak tanio zrobić ścieżki w ogrodzie?

W takich sytuacjach pozostaje zastosowanie tradycyjnego chloru, który jest najskuteczniejszym środkiem do dezynfekcji wody basenowej. Chlor efektywnie zabija glony i bakterie, zapewniając czystą i bezpieczną wodę. Alternatywą dla chloru może być brom, który ma podobne właściwości chemiczne, ale jest mniej drażniący dla skóry i oczu.

jak wyczyścić basen Jak wyczyścić basen? Zamiast chloru doskonale sprawdzi się brom. Fot.morris71/123RF.com

Brom zamiast chloru w basenie — zalety i wady

Brom, będący pierwiastkiem chemicznym z grupy fluorowców, jest skutecznym środkiem dezynfekującym, porównywalnym do chloru, ale posiadającym pewne unikalne zalety. Jedną z głównych zalet bromu jest jego większa stabilność w wysokich temperaturach, co czyni go idealnym rozwiązaniem do jacuzzi i wanien z hydromasażem. Brom pozostaje aktywny w wodzie przez dłuższy czas, co oznacza, że potrzebujemy mniejszych ilości tego środka.

Co więcej, brom nie traci swoich właściwości utleniających po związaniu się z zanieczyszczeniami, co jest znaczącą różnicą w porównaniu do chloru, który tworzy chloraminy i staje się mniej skuteczny. Brom nie powoduje podrażnień oczu i skóry, co jest częstym problemem przy użyciu chloru. Dzięki wolno rozpuszczalnym tabletkom, nie wymaga codziennej kontroli i uzupełniania, co jest wygodne dla użytkowników.

Jednak brom ma również swoje wady, które mogą ograniczać jego powszechne zastosowanie. Przede wszystkim, koszty produkcji i certyfikacji bromu są wyższe niż w przypadku chloru, co wpływa na jego cenę na rynku. Oprócz tego zapach bromu, choć mniej intensywny niż chloru, jest trudny do zmycia ze skóry, co będzie uciążliwe dla niektórych użytkowników. Ponadto pierwiastek ten wymaga odpowiedniego transportu i przechowywania, ponieważ wchodzi w silne interakcje z innymi materiałami, a jego opary są duszące. Z tego powodu brom jest mniej popularny w Polsce, choć cieszy się uznaniem w innych krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Masz puste placki po sianiu trawy? Zastosuj prosty patent, będzie zielono w całym ogrodzie

Jak często nawozić trawnik? Zastosuj metodę z amerykańskich ogrodów

Jak pozbyć się bluszczu z ogrodu i elewacji? Trzy szybkie i nieinwazyjne metody

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.