Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Urzędnicy sprawdzają kompostowniki. W tych przypadkach można stracić ulgę

Opłata za gospodarkę odpadami komunalnymi może różnić się w zależności od konkretnej gminy. Okazuje się, że w pewnych przypadkach można liczyć na zwolnienie z części opłat. W niektórych gminach istnieje możliwość otrzymania ulgi za kompostowanie odpadów. Jednak trzeba mieć się na baczności, ponieważ w przypadku wykazania nieprawidłowości w trakcie kontroli, ulgę można stracić.

Urzędnicy sprawdzają kompostowniki. W tych przypadkach można stracić ulgę
Posiadacze kompostowników mogą liczyć na ulgę w opłatach za gospodarowanie odpadami, ale też powinni spodziewać się kontroli. Fot. Ingrid Balabanova/123RF.com

Spis treści:

Ulga za kompostowanie

Opłata za gospodarkę odpadami komunalnymi obowiązuje w każdej gminie w Polsce. Jej wysokość może różnić się w zależności od miejsca, ponieważ wysokość stawek określa samorząd.

Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z treścią Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach: "Rada gminy, w drodze uchwały, zwalnia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, proporcjonalnie do zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z gospodarstw domowych". Ściślej mówiąc – osoby posiadające kompostowniki na swoich posesjach i składujące w nich odpady organiczne, mogą liczyć na ulgę w opłacie za śmieci.

Wysokość ulgi również może się różnić, w zależności od konkretnej gminy. Przykładowo – w Warszawie ulga wynosi 9 zł, w Gdyni 10 zł, a w Szczecinie zwolnienie wynosi 5 proc. opłaty.

Przeczytaj również:Ogromne różnice w uldze za kompostowanie odpadów. Dlaczego jedni płacą mniej, inni więcej?

Kiedy można stracić ulgę w opłatach za gospodarowanie odpadami?

Ulga w opłatach za gospodarowanie odpadami z tytułu posiadania kompostownika może zostać odebrana. Szczegóły tego rodzaju sytuacji zostały zawarte w Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a konkretniej w art. 6k. Zgodnie z przepisami, właściciel nieruchomości deklarujący posiadanie kompostownika może stracić ulgę, jeśli:

  • nie posiada przydomowego kompostownika;
  • nie kompostuje bioodpadów w przydomowym kompostowniku;
  • uniemożliwia wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, lub upoważnionej przez niego osobie skontrolowanie nieruchomości w celu weryfikacji obecności kompostownika przydomowego.

W tym momencie warto przytoczyć jeszcze fragment art. 6k, który mówi o ewentualnym ponownym skorzystaniu ze zwolnienia. Wynika z niego, że: "Ponowne skorzystanie ze zwolnienia, o którym mowa w ust. 4a, może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa do tego zwolnienia stała się ostateczna, i wymaga złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi".

 Kontrole polegają m.in. na sprawdzeniu, czy osoba, która zgłosiła w gminie posiadanie kompostownika i pobiera z tego tytułu ulgę, rzeczywiście go ma. Fot. Janine Lamontagne/CanvaPro

Kontrole kompostowników

Osoby, które ubiegają się o zmniejszenie opłaty za gospodarowanie odpadami, muszą liczyć się z możliwością kontroli. Jak wynika z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wójt, burmistrz lub prezydent miasta na prawo do dokonania oględzin nieruchomości w celu weryfikacji tego, czy osoba, która zadeklarowała założenie i aktywne korzystanie z kompostownika, faktycznie ma rzeczony kompostownik na swojej posesji. Co więcej, sprawdza, czy naprawdę jest on używany zgodnie z przeznaczeniem, czyli do kompostowania bioodpadów.

Kontrola najczęściej jest przeprowadzana przez osobę upoważnioną przez wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta. Jak podaje portalsamorzadowy.pl, w wielu gminach kontrole ruszyły z początkiem września. Zwykle są one zapowiadane z odpowiednim wyprzedzeniem. Urzędnicy sprawdzają kompostowniki w godzinach pracy urzędu.

Źródła: portalsamorzadowy.pl; Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak zrobić kompostownik drewniany? Jak zacząć prowadzenie kompostownika

Czego nie wrzucać do kompostownika? 8 złotych zasad dobrego kompostowania

Gminy rozdają za darmo przydomowe kompostowniki. Sprawdź, gdzie i co trzeba zrobić, by je dostać

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.