Porady ogrodnicze

Uprawa i pielęgnacja konwalii majowej

Konwalie tworzą piękną ozdobę każdego ogrodu. NMożemy spotkać je również w lasach i parkach, gdzie rosną naturalnie. Są popularne głównie ze względu na swój aromatyczny zapach - olejki eteryczne służą do produkcji perfum i kosmetyków. Kilka kropel konwalii wystarczy, by kosmetyk miał wyrazisty zapach.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Konwalia jest byliną kłączową. Pochodzi z Azji Środkowej oraz Europy, w Polsce jest rośliną objętą ochroną. Kwitnie od maja do czerwca. To roślina długowieczna i dlatego z powodzeniem sadzi się ją na rabatach, w doniczkach, pod drzewami oraz w postaci kwiatów ciętych – jako małe, urocze bukieciki.  

Możemy ją rozmnażać poprzez podział kłączy. Zabieg ten wykonuje się od połowy października do końca lipca.  Pamiętaj, że po podziale kłączy należy je od razu zasadzić w gruncie. Oczywiście nie zapomnijmy o obfitym podlaniu nowej sadzonki.

Zobacz więcej zdjęć

Jak sadzimy konwalię majową?

Konwalię majową najlepiej sadzić w październiku, tuż przed pierwszymi przymrozkami. Stanowisko powinno być zacienione np. obok tarasu, pod drzewami lub przy żywopłocie. Kłącza rośliny sadzimy na głębokości około 2 cm,  w rzędach oddalonych od siebie o 20-25 cm, odległość pomiędzy kłączami powinna wynosić około 4 cm.

Jakie wymagania ma konwalia majowa?

Konwalia nie ma dużych wymagań. Mimo to warto ją od czasu do czasu zasilić za pomocą albo zgranulowanego obornika, albo kompostu. Jeżeli akurat nie mamy ich po ręką, wystarczy użyć opadłych liści. Podłoże powinno być przepuszczalne, wilgotne i zasobne w próchnicę. W warunkach naturalnych konwalia występuje na stanowiskach leśnych, czyli lekko kwaśnych. Jednak przy odmianach uprawianych w gruncie pH powinno oscylować w granicach 7,0-7,5. Pamiętajmy o cieniu, nadmiar słońca sprawia, że liście knowali zaczynają brązowieć i wyglądają mało elegancko.

Zobacz więcej zdjęć

Wielbicieli konwalii polecamy takie odmiany jak: Fortin’s Giant, Plena, Grandiflora. Istnieją również odmiany o kwiatach różowych: Rosea oraz Prolificans. Ta ostatnia posiada boczne gałązki, na których pojawiają się liczne kwiaty.  Prawdziwym unikat to konwalie o ozdobnych liściach, odmiana: Albostriata.

Jak przedłużyć trwałość bukietu ze świeżych konwalii

Odpowiednio pielęgnowane konwalie w wazonie postoją nawet i tydzień, jeżeli będziemy pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim pamiętajmy, by zbierać je rano lub wieczorem, ale nie wtedy, kiedy pokryte są rosą. Ścinamy je ostrym nożykiem.

Bukiety z liści i kwiatów konwalii prezentują się najpiękniej, jeśli jednak zależy nam na tym, by dłużej niż zwykle zdobiły nasze domy, należy je rozdzielić – duże liście sprawiają, że roślina szybciej paruje i wysycha  Przed wsadzeniem do wody, szypułki konwalii dobrze jest przyciąć i przekłuć szpilką. Wodę w wazonie codziennie wymieniamy na świeżą. Warto też dosypać do niego środki przedłużające trwałość roślin lub odrobinę domowej odżywki przygotowanej z łyżeczki cukru, łyżeczki soku cytrynowego i łyżeczki płynu do płukania ust.

Zobacz więcej zdjęć

Konwalia posiada duże zastosowanie w ziołolecznictwie. Stosuje się ją jako lek nasercowy. Zwiększa siłę skurczu. Lekarstwa sporządzone na jej bazie są bardzo dobrze tolerowane przez osoby starsze.

UWAGA !!! KONWALIE POWODUJĄ SILNE ZATRUCIA !!!

Kiedyś wierzono, że konwalie powstały z łez Ewy, które spadły na ziemię podczas opuszczania Edenu. W VI wieku próbowano z ich pomocą wskrzeszać zmarłych. Przez tysiące lat roślina ta była symbolem szczęścia i miłości. W małych dawkach leczy, w większych powoduje śmiertelne zatrucia.

Lepiej nie trzymacie konwalii w domu, jeśli macie małe dzieci. Już kilka kwiatów może spowodować poważne zatrucie, a nawet śmierć. Wszystkie części konwalii są silnie trujące – zarówno świeże, jak i ususzone. Trucizna zawarta w konwaliach atakuje serce, przewód pokarmowy i moczowy. Należy pamiętać, że woda, w której stały konwalie również jest trująca. 

Zobacz więcej zdjęć

 

Pierwsza pomoc
Jeśli podejrzewacie zatrucie konwalią, należy jak najszybciej pozbyć się trucizny z przewodu pokarmowego. Możecie to zrobić prowokując wymioty. Dobrze jest też zastosować dolny środek przeczyszczający, który usunie część toksyn z przewodu pokarmowego.

Jak najszybciej również wezwijcie karetkę, bo konieczne będzie dalsze leczenie szpitalne.

Objawy zatrucia
- nudności,
- zawroty głowy,
- osłabienie,
- zaburzenia widzenia,
- wymioty,
- zwiększona ilość oddawanego moczu,
- biegunka,
- omamy i majaczenie,
- ucisk w klatce piersiowej i zaburzenia czynności serca.

Nie pomył konwalii z czosnkiem niedźwiedzim!

Zdarza się, że te dwie rośliny są często ze sobą mylone. Czosnek niedźwiedzi to lubiana i chętnie zbierana roślina jadalna – charakteryzuje się niemal tymi samymi właściwościami, co popularny czosnek. Bardzo podobnie wyglądają liście obu roślin: są duże, intensywnie zielone, „osłaniają” kwiaty, mają wydłużony eliptyczno-lancetowaty kształt, zakończony ostrym szpicem. Rozróżnić je można głównie po zapachu, który w przypadku czosnku niedźwiedziego, pachnie właśnie czosnkiem.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Uprawa i pielęgnacja konwalii majowej"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.