Porady ogrodnicze

Opadanie igieł sosny – czy to powód po zmartwienia? Dlaczego sosna gubi igły?

Opadanie igieł sosny może mieć wiele przyczyn. Niektóre z nich da się wyeliminować, inne wcale nie wymagają podejmowania działań leczniczych. Pewne jest jednak to, że ten proces negatywnie wpływa na prezencję drzewa. Dlatego, marząc o zadbanym ogrodzie, warto podjąć z nim walkę. Zobacz, kiedy to konieczne. 

Opadanie igieł sosny – czy to powód po zmartwienia? Dlaczego sosna gubi igły?
Gubienie igieł sosny może być spowodowane niewłaściwą uprawą, chorobami grzybowymi lub pojawieniem się szkodników. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Opadanie igieł sosny — naturalny proces

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że opadanie igieł sosny to naturalny element cyklu życia tego okazu. Jeśli pojawia się na przełomie sierpnia i września, to nie powinno budzić twoich obaw. Drzewo wymienia igły na nowe, aby kolejne były soczyście zielone i cieszyły twoje oczy przez kolejne wiosenne i letnie miesiące.

Opadające igły — efekt niewłaściwej uprawy

Zanim zajmiesz się diagnozą sosny pod kątem różnego rodzaju chorób, zwróć uwagę, czy jest właściwie uprawiana. Ten gatunek nie ma zbyt wielu wymagań pielęgnacyjnych. Podłoże nie musi być zasobne w składniki odżywcze, ponieważ drzewa doskonale radzą sobie w miejscach jałowych, piaszczystych — nawet gdy są ubogo nawożone.

Jeśli w glebie będzie zbyt duża ilość składników odżywczych, igły sosny mogą zacząć żółknąć, brązowieć, a następnie opadać. Podobnie będzie, gdy nadmiernie podlejesz okaz. Sosna doskonale radzi sobie z suszą i niedoborem wody, ale bardzo źle znosi nadmierną wilgotność i ciężkość podłoża. Ziemia wokół niej powinna być więc przede wszystkim lekka i przepuszczalna.

Jeśli jest zbyt ciężka, możesz ją rozluźnić za pomocą piasku czy żwiru. Jeśli chodzi o odczyn pH gleby, to rośliny doskonale czują się w glebie lekko kwaśnej bądź zasadowej. Gdy sosna — mimo umiarkowanego podlewania i nawożenia — wciąż gubi igły, warto sprawdzić właśnie odczyn podłoża. Aby to zrobić, wystarczy zakupić gotowe zestawy do wykonania pomiarów, które są dostępne w większości sklepów ogrodniczych.

Przeczytaj również: Daglezja zielona jest gigantem wśród drzew. Będzie cieszyć swoim pięknem niejedno pokolenie

daglezja zielona Daglezja zielona należy do najwyższych drzew na świecie. Rekordowy okaz miał 127 m wysokości. Fot.123RF.com

Na co chorują sosny? Oto najpopularniejsze choroby grzybowe  

 • Fytoftoroza 

Fytoftoroza to wyjątkowo niebezpieczna choroba grzybowa, która powoduje opadanie igieł sosny. W jej wyniku zostaje zaatakowany system korzeniowy, którego elementy powoli gniją. Wówczas roślina ma znacznie utrudniony proces pozyskiwania wody i składników odżywczych z podłoża. Choroba postępuje szybko, igły opadają w zatrważającym tempie i wkrótce dochodzi do zamarcia rośliny.

Jeśli twoja sosna została zaatakowana przez fytoftorozę, to niestety nie ma nadziei na to, że zostanie uratowana. Pozostaje ci wykopanie okazu, spalenie go i odkażenie miejsca, w którym był posadzony. W przeciwnym razie nie należy sadzić na tym stanowisku innego drzewa, ponieważ ono także zostanie zainfekowane.

Pamiętaj także, że chorobom grzybowym sprzyjają wysoka temperatura i wilgotność. Jeśli więc nadmiernie podlewasz sosnę, to podnosisz ryzyko zachorowania na grzybicę. Warto podlewać glebę wokół okazu, a nie sam pień drzewa, aby dodatkowo nie narażać go na pojawienie się infekcji lub szkodników.

 • Osutka sosny

Osutka sosny to kolejna choroba grzybowa, która atakuje przede wszystkim młode rośliny. Na jej pojawienie najbardziej narażone są jednoroczne siewki i młode drzewka do około 6 lat. Pierwszymi objawami choroby są:

 • żółte plamy na igłach,

 • brązowienie igieł,

 • opadanie fragmentów rośliny,

 • deformacja igieł,

 • charakterystyczne miseczki na igłach, które w zależności od warunków pogodowych, zamykają się bądź otwierają.

Choroba najczęściej atakuje sosnę zwyczajną. Sprzyja jej wilgotne powietrze i wysoka temperatura wiosną i latem. Jesienią na powierzchni igieł pojawiają się poprzeczne kreski, które są charakterystycznym objawem osutki. Początkowo infekcja objawia się stopniowym gubieniem igieł, ale z czasem nabiera ono szerszego wymiaru. W wyniku utraty dużej ilości pędów i tego, że nie będą pojawiały się nowe przyrosty, roślina zacznie zamierać.

Aby powstrzymać chorobę, należy wykonać stosowny oprysk. Warto także pamiętać, by usuwać (najlepiej palić) opadłe fragmenty sosny, które się pod nią znajdują. W ten sposób powstrzymasz dalsze rozprzestrzenianie się choroby w twoim ogrodzie.

osutka sosny Osutka sosny prowadzi do przebarwienia i przedwczesnego opadania igieł. Fot.123RF.com

 • Rdza wejmutkowo-porzeczkowa

Rdza wejmutkowo-porzeczkowa to kolejna choroba grzybowa atakująca sosny, ale tylko jej 5-igłowe odmiany. Groźna infekcja wymaga natychmiastowego wykonania oprysku. Do rozwoju choroby potrzebnych jest dwóch żywicieli, więc infekcja rozwija się najczęściej w otoczeniu agrestu lub czarnej porzeczki.

Rdza wejmutkowo-porzeczkowa może rozwijać się niezauważona przez wiele lat. Jej pierwszymi widocznymi objawami są żółte plamy na igłach sosny. Kora drzewa staje się lekko nabrzmiała. Z czasem na igłach pojawiają się lekko pomarańczowe przebarwienia, pojedyncze pędy zaczynają opadać.

Na powierzchni konara pojawiają się żółte plamy i obrzęki, z których wyciekają zarodniki grzybów. W kolejnych latach najpewniej będą atakowały sąsiednie okazy. Aby rozpocząć leczenie, najpierw trzeba się pozbyć zaatakowanych pędów. Następnie musisz wykonać stosowny oprysk i postępować zgodnie z zaleceniami jego producenta.

 • Opieńkowa zgnilizna korzeni

Chorobą, która często atakuje sosnę, jest także opieńkowa zgnilizna sosny. W efekcie jej rozwoju igły tracą barwę i stają się matowe. Z czasem żółkną, brązowieją i opadają. Choroba atakuje także korę sosny, które pęka i odsłania drewno, na którym z czasem tworzą się białe grzybnie. Zainfekowanej sosny nie uda się uratować. Należy ją wykopać, a następnie spalić. Miejsce, gdzie się znajdowała, należy odkazić.

 • Zamieranie pędów sosny

Zamieranie pędów sosny to także choroba grzybowa, która prowadzi do utraty igieł. Te stają się brunatne bądź brązowe i opadają. Pojedyncze pędy się zginają. Na korze oraz igłach widoczne są ciemne plamy, a wierzchnie pędy zamierają.

Roślina przestaje się rozwijać. Należy jak najszybciej podjąć się usunięcia zakażonych fragmentów sosny i wykonania stosownych oprysków, aby choroba grzybowa nie atakowała kolejnych fragmentów drzewa. Rozwojowi choroby sprzyjają przede wszystkim długie i ulewne deszcze, niskie temperatury oraz żerowanie szkodników.

szkodniki sosny Żółknięcie i brązowienie igieł sosny oraz późniejsze ich zamieranie, może być skutkiem żerowania szkodników. Fot.123RF.com 

Szkodniki atakujące sosnę

Za opadanie igieł sosny nie są odpowiedzialne jedynie choroby grzybowe. Kondycję drzewa mogą pogarszać także szkodniki, które zadomowią się w igłach lub pędach. Drzewa iglaste najczęściej atakują:

 • ochojniki sosnowe: są odmianą mszyc, która najczęściej bytuje na wierzchołkach pędów i u nasady igieł. Larwy żerują na pędach i wysysają z rośliny składniki odżywcze. Igły stosunkowo szybko zmieniają barwę na żółtą lub brązową i opadają. Aby pozbyć się insektów, konieczne jest wykonanie stosownego oprysku. Pamiętaj, że jeśli w porę nie pozbędziesz się problemu, ochojniki mogą zaatakować kolejne okazy w ogrodzie;

 • sośniczki gruszkowate: to tarczniki, które żerują na roślinie w dużych grupach. Gromadzą się na wewnętrznej stronie igieł i powodują żółknięcie oraz opadanie fragmentów rośliny. Z daleka mogą przypominać kawałki waty przyklejone do pędów. Insektów pozbędziesz się, wykonując oprysk.

Pamiętaj, że im szybciej zauważysz szkodniki, tym mniej ich będzie. Większość z nich ma tendencje do natychmiastowego rozmnażania się, a im większa będzie populacja, tym dłużej będzie trwało leczenie

Gubienie igieł sosny może być spowodowane niewłaściwą uprawą, chorobami grzybowymi lub pojawieniem się szkodników. Jeśli w porę zdiagnozujesz przyczynę anomalii, uratujesz roślinę i przywrócisz jej estetyczny wygląd.

Przeczytaj również: 6 zastosowań sosny zwyczajnej. Tylko sprawdzone przepisy

zastosowanie sosny Sosna zwyczajna nie jest tak „zwyczajna” jak to z pozoru wygląda. Natomiast może być sprzymierzeńcem w walce z różnymi dolegliwościami.  Fot.123RF.com

Agrest chroni wzrok, ale to nie jedyna jego zaleta na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Opadanie igieł sosny – czy to powód po zmartwienia? Dlaczego sosna gubi igły?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.