Spis treści:
- Sosna zwyczajna – opis
- Sosna zwyczajna – surowiec zielarski
- 6 pomysłów na zastosowanie sosny zwyczajnej
Sosna zwyczajna – opis
Sosna zwyczajna, łac. Pinus sylvestris, to niezwykle pospolity gatunek, który występuje na terenach Europy Wschodniej i Północnej, a także Syberii. Co ciekawe – na obszarach północnych zajmuje głównie niziny, z kolei na południu kontynentu można spotkać go zazwyczaj tylko w górach. Natomiast w USA drzewo jest uznane za gatunek inwazyjny i jest regularnie wycinane.
Sosna zwyczajna rośnie na wysokość ok. 40 m. Tworzy gruby pień ze stożkowatą koroną, która w trakcie wzrostu traci swoje dolne gałęzie. W związku z tym pozyskanie gałęzi z wieloletnich okazów jest dość trudne.
Drzewo jest zimozielone – szarozielone lub niebieskawe igły pozostają na całą zimę, a wymieniają się co 3-6 lat. Dodatkowo sosna zwyczajna tworzy małe szyszki, które mają od 3 do 7 cm długości. Mają szerokojajowaty kształt i wyrastają pojedynczo lub w skupiskach po 2- sztuki na końcach pędów.
Sosna zwyczajna – surowiec zielarski
Pospolita sosna zwyczajna skrywa w sobie wiele tajemnic. Jedną z nich jest to, że niektóre jej części stanowią cenny surowiec zielarski. Do tej grupy należą:
- młode pędy i pączki sosny – stanowią bogate źródło olejków eterycznych, żywicę, gorzkie związki i kwas askorbinowy,
- igły sosny – pozyskany z nich olejek eteryczny zawiera m.in. cenną kamforę,
- kora sosnowa – w wyciągu uzyskanym z tego surowca znajdziesz procyjanidynę, flawonoidy i polifenole, które pomagają w walce z różnymi chorobami.
Jak widać każda część sosny zwyczajnej może być cennym źródłem składników aktywnych, które będą wspierać w drodze po zdrowie. Dlatego warto je wykorzystać do przygotowania syropów, nalewek, herbat, wywarów i nie tylko.
6 pomysłów na zastosowanie sosny zwyczajnej
Zastanawiasz się, jak konkretnie możesz wykorzystać sosnę zwyczajną? Oto kilka pomysłów, po które można sięgnąć.
-
Sosna zwyczajna – przepis na syrop
Najpopularniejszy sposób na wykorzystanie sosny zwyczajnej to przygotowanie syropu z młodych pędów. Do tego potrzebujesz:
- ok. 100 g młodych, pobocznych pędów – powinny być one niezdrewniałe, zielone i miękkie. Najlepiej, jeśli mają długość od 7 do 15 cm. Nie pobieraj z roślin głównych pędów, ponieważ może to zatrzymać jej rozwój,
- 100 g cukru,
- 30-45 ml spirytusu – jeśli syrop ma być spożywany wyłącznie przez dorosłych. W przypadku przygotowywania wyrobu dla dzieci pomiń ten składnik.
Zebrane pędy ułóż na słońcu i pozostaw na trzydzieści minut. W ten sposób pozbędziesz się robaków. Następnie przemyj części roślin i zmiażdż np. tłuczkiem do mięsa. Gdy wszystko będzie gotowe, ułóż pierwszą warstwę pędów w słoiku i zasyp cukrem. Potem włóż do środka kolejną porcję roślin i ponownie pokryj słodkimi kryształkami. Postępuj tak, aż wypełnisz całe naczynie. Na koniec możesz dodać spirytus, jeśli go używasz.
Kiedy składniki znajdują się w słoiku, zakręć go i umieść w ciepłym miejscu, które będzie osłonięte od bezpośrednich promieni słońca. Postaraj się codziennie mieszać zawartość, aby cukier się rozpuścił. Możesz dodatkowo ugniatać pędy, aby puściły więcej soku. Co ważne – płyn powinien pokrywać wszystkie składniki, aby nie doszło do rozwoju pleśni.
Po 14-21 dniach od nastawienia, syrop jest gotowy. Aby móc go spożywać, należy przecedzić całość przez gazę i krótko zapasteryzować, gotując słoiki przez 30 minut. Gotowy napój należy przechowywać w chłodnym miejscu do 6 miesięcy.
Taki syrop zawiera składniki, które wspierają procesy wykrztuśne i pomagają w walce z infekcjami górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Można serwować go dzieciom od 6. roku życia po 1 łyżeczce maksymalnie trzy razy dziennie, tylko w razie potrzeby.
-
Nalewka z sosny zwyczajnej – przepis
Do przygotowania nalewki z sosny zwyczajnej możesz wykorzystać świeże pędy lub te odsączone z syropu. Oto potrzebne składniki:
- 1 kg pędów sosny,
- 1 l mocnego alkoholu – wódki 40% lub rumu.
Jeśli używasz świeżych części roślin, zmiażdż je wcześniej tłuczkiem lub wałkiem. Następnie umieść składnik w butelce i zalej alkoholem. Potem zamknij szczelnie pojemnik i tak przygotowaną mieszankę odstaw na 1-4 tygodnie. W międzyczasie regularnie potrząsaj naczyniem. Możesz także posłodzić napój w celu zredukowania goryczki, zrobisz to np. miodem.
Po tym czasie przecedź nalewkę przez gazę, przelej napój do butelki i ponownie zamknij. Tym razem odstaw na 3-4 miesiące. Po tak długim okresie oczekiwania napój jest gotowy do spożycia!
Składniki zawarte w nalewce pomogą np. w walce z przeziębieniem lub po przemarznięciu. Dorośli powinni spożywać ją po 1 łyżeczce od trzech do sześciu razy dziennie. Dzieciom ani kobietom w ciąży nie należy jej podawać.
-
Herbata z sosny zwyczajnej – przepis
Przygotowanie herbaty z sosny zwyczajnej jest bardzo proste. Do tego potrzebne są:
- świeże igliwie ok. 2 garście,
- wrzątek,
- opcjonalnie miód.
Zebrane igliwie należy przemyć, a następnie zalać wrzątkiem i odstawić na 30 minut do zaparzenia. Po tym czasie trzeba odcedzić herbatę. Dla smaku można dodać miód.
Tak przygotowany napój można pić kilka razy w ciągu dnia po 150 ml. Zawarte w nim składniki pomogą m.in. uporać się z infekcjami dróg oddechowych.
-
Inhalacje z sosny zwyczajnej – przepis
Na początku wiosny możesz także przygotować inhalacje. Mogą one pomóc np. w walce z podrażnieniami błony śluzowej i problemami z oddychaniem. Do tego potrzebujesz:
- 5 łyżek świeżo zebranego igliwia sosnowego – najlepiej z młodych pędów,
- 750 ml gorącej, ale nie wrzącej wody.
Umieść igliwie w żaroodpornej, szerokiej misce i przygotuj duży ręcznik. Zalej części sosny wodą, a następnie pochyl się nad miską i przykryj głowę materiałem. Opary należy wdychać maksymalnie 30 minut, aby zawarte w igliwiu olejki eteryczne pomogły w odczuwanych dolegliwościach.
Jednocześnie należy pamiętać, żeby nie nachylać się nad miską, bezpośrednio po wlaniu do niej wrzątku. Dodatkowo należy zachowywać bezpieczną odległość od naczynia. Dzięki temu unikniesz przypadkowego poparzenia twarzy.
-
Kąpiel z sosną zwyczajną – przepis
Namoczone igliwie z inhalacji warto wykorzystać w kąpieli. Wystarczy, że:
- wlejesz do wanny gorącą wodę,
- dodasz mokre igły i wymieszasz.
Gdy w łazience zacznie unosić się intensywny zapach sosny, połóż się w wannie. Zawarte w igliwiu olejki eteryczne i inne substancje aktywne pomogą m.in. rozgrzać organizm, złagodzić ból i dolegliwości reumatyczne oraz będą wspierać walkę z chorobami skóry np. łuszczycą.
-
Olej sosnowy – przepis
Bardzo ciekawym pomysłem jest przygotowanie z igliwia lub młodych gałązek sosny oleju do nacierania np. klatki piersiowej, brzucha, pleców czy stóp w trakcie choroby. Aby go wykonać, niezbędne są w tej samej proporcji:
- fragmenty młodych pędów lub igliwie sosny,
- olej rośliny lub oliwa z oliwek.
Podgrzej tłustą ciecz do temperatury 60°C, a następnie zalej nią fragmenty drzewa. Tak przygotowaną miksturę przelej do butelek i szczelnie zamknij. Po czternastu dniach przefiltruj – po tym olej będzie gotowy do użytku.
Sosna zwyczajna nie jest tak „zwyczajna” jak to z pozoru wygląda. Natomiast może być sprzymierzeńcem w walce z różnymi dolegliwościami. Sprawdź!
Przeczytaj również: Atrakcyjne drzewo do ogrodu. Jej nasiona to prawdziwa bomba witaminowa!
Nalewka cedrowa ma działanie lecznicze. Fot. 123RF/PICSEL