Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

6 zastosowań sosny zwyczajnej. Tylko sprawdzone przepisy

Sosna zwyczajna to jedno z drzew, do którego widoku wiele osób jest przyzwyczajonych. Trudno wyobrazić sobie polski las bez dtego majestatycznego i pięknie pachnącego drzewa. Jednak ten gatunek to nie tylko mnóstwo igieł i urocze szyszki, a także źródło wielu cennych składników mineralnych. Dowiedz się, jak wykorzystać surowce pozyskane z sosny zwyczajnej. 

6 zastosowań sosny zwyczajnej. Tylko sprawdzone przepisy
Sosna zwyczajna nie jest tak „zwyczajna” jak to z pozoru wygląda. Natomiast może być sprzymierzeńcem w walce z różnymi dolegliwościami.  Fot.123RF.com

Spis treści:

Sosna zwyczajna – opis 

Sosna zwyczajna, łac. Pinus sylvestris, to niezwykle pospolity gatunek, który występuje na terenach Europy Wschodniej i Północnej, a także Syberii. Co ciekawe – na obszarach północnych zajmuje głównie niziny, z kolei na południu kontynentu można spotkać go zazwyczaj tylko w górach. Natomiast w USA drzewo jest uznane za gatunek inwazyjny i jest regularnie wycinane. 

Sosna zwyczajna rośnie na wysokość ok. 40 m. Tworzy gruby pień ze stożkowatą koroną, która w trakcie wzrostu traci swoje dolne gałęzie. W związku z tym pozyskanie gałęzi z wieloletnich okazów jest dość trudne.  

Drzewo jest zimozielone – szarozielone lub niebieskawe igły pozostają na całą zimę, a wymieniają się co 3-6 lat. Dodatkowo sosna zwyczajna tworzy małe szyszki, które mają od 3 do 7 cm długości. Mają szerokojajowaty kształt i wyrastają pojedynczo lub w skupiskach po 2- sztuki na końcach pędów. 

Sosna zwyczajna – surowiec zielarski 

Pospolita sosna zwyczajna skrywa w sobie wiele tajemnic. Jedną z nich jest to, że niektóre jej części stanowią cenny surowiec zielarski. Do tej grupy należą: 

  • młode pędy i pączki sosny – stanowią bogate źródło olejków eterycznych, żywicę, gorzkie związki i kwas askorbinowy, 
  • igły sosny – pozyskany z nich olejek eteryczny zawiera m.in. cenną kamforę, 
  • kora sosnowa – w wyciągu uzyskanym z tego surowca znajdziesz procyjanidynę, flawonoidy i polifenole, które pomagają w walce z różnymi chorobami. 

Jak widać każda część sosny zwyczajnej może być cennym źródłem składników aktywnych, które będą wspierać w drodze po zdrowie. Dlatego warto je wykorzystać do przygotowania syropów, nalewek, herbat, wywarów i nie tylko. 

6 pomysłów na zastosowanie sosny zwyczajnej 

Zastanawiasz się, jak konkretnie możesz wykorzystać sosnę zwyczajną? Oto kilka pomysłów, po które można sięgnąć. 

  • Sosna zwyczajna – przepis na syrop 

Najpopularniejszy sposób na wykorzystanie sosny zwyczajnej to przygotowanie syropu z młodych pędów. Do tego potrzebujesz: 

  • ok. 100 g młodych, pobocznych pędów – powinny być one niezdrewniałe, zielone i miękkie. Najlepiej, jeśli mają długość od 7 do 15 cm. Nie pobieraj z roślin głównych pędów, ponieważ może to zatrzymać jej rozwój, 
  • 100 g cukru, 
  • 30-45 ml spirytusu – jeśli syrop ma być spożywany wyłącznie przez dorosłych. W przypadku przygotowywania wyrobu dla dzieci pomiń ten składnik. 

Zebrane pędy ułóż na słońcu i pozostaw na trzydzieści minut. W ten sposób pozbędziesz się robaków. Następnie przemyj części roślin i zmiażdż np. tłuczkiem do mięsa. Gdy wszystko będzie gotowe, ułóż pierwszą warstwę pędów w słoiku i zasyp cukrem. Potem włóż do środka kolejną porcję roślin i ponownie pokryj słodkimi kryształkami. Postępuj tak, aż wypełnisz całe naczynie. Na koniec możesz dodać spirytus, jeśli go używasz.  

Kiedy składniki znajdują się w słoiku, zakręć go i umieść w ciepłym miejscu, które będzie osłonięte od bezpośrednich promieni słońca. Postaraj się codziennie mieszać zawartość, aby cukier się rozpuścił. Możesz dodatkowo ugniatać pędy, aby puściły więcej soku. Co ważne – płyn powinien pokrywać wszystkie składniki, aby nie doszło do rozwoju pleśni.  

Po 14-21 dniach od nastawienia, syrop jest gotowy. Aby móc go spożywać, należy przecedzić całość przez gazę i krótko zapasteryzować, gotując słoiki przez 30 minut. Gotowy napój należy przechowywać w chłodnym miejscu do 6 miesięcy. 

Taki syrop zawiera składniki, które wspierają procesy wykrztuśne i pomagają w walce z infekcjami górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Można serwować go dzieciom od 6. roku życia po 1 łyżeczce maksymalnie trzy razy dziennie, tylko w razie potrzeby.  

  • Nalewka z sosny zwyczajnej – przepis 

Do przygotowania nalewki z sosny zwyczajnej możesz wykorzystać świeże pędy lub te odsączone z syropu. Oto potrzebne składniki: 

  • 1 kg pędów sosny, 
  • 1 l mocnego alkoholu – wódki 40% lub rumu.  

Jeśli używasz świeżych części roślin, zmiażdż je wcześniej tłuczkiem lub wałkiem. Następnie umieść składnik w butelce i zalej alkoholem. Potem zamknij szczelnie pojemnik i tak przygotowaną mieszankę odstaw na 1-4 tygodnie. W międzyczasie regularnie potrząsaj naczyniem. Możesz także posłodzić napój w celu zredukowania goryczki, zrobisz to np. miodem.  

Po tym czasie przecedź nalewkę przez gazę, przelej napój do butelki i ponownie zamknij. Tym razem odstaw na 3-4 miesiące. Po tak długim okresie oczekiwania napój jest gotowy do spożycia! 

Składniki zawarte w nalewce pomogą np. w walce z przeziębieniem lub po przemarznięciu. Dorośli powinni spożywać ją po 1 łyżeczce od trzech do sześciu razy dziennie. Dzieciom ani kobietom w ciąży nie należy jej podawać. 

  • Herbata z sosny zwyczajnej – przepis 

Przygotowanie herbaty z sosny zwyczajnej jest bardzo proste. Do tego potrzebne są: 

  • świeże igliwie ok. 2 garście, 
  • wrzątek, 
  • opcjonalnie miód. 

Zebrane igliwie należy przemyć, a następnie zalać wrzątkiem i odstawić na 30 minut do zaparzenia. Po tym czasie trzeba odcedzić herbatę. Dla smaku można dodać miód.  

Tak przygotowany napój można pić kilka razy w ciągu dnia po 150 ml. Zawarte w nim składniki pomogą m.in. uporać się z infekcjami dróg oddechowych. 

  • Inhalacje z sosny zwyczajnej – przepis 

Na początku wiosny możesz także przygotować inhalacje. Mogą one pomóc np. w walce z podrażnieniami błony śluzowej i problemami z oddychaniem. Do tego potrzebujesz: 

  • 5 łyżek świeżo zebranego igliwia sosnowego – najlepiej z młodych pędów, 
  • 750 ml gorącej, ale nie wrzącej wody. 

Umieść igliwie w żaroodpornej, szerokiej misce i przygotuj duży ręcznik. Zalej części sosny wodą, a następnie pochyl się nad miską i przykryj głowę materiałem. Opary należy wdychać maksymalnie 30 minut, aby zawarte w igliwiu olejki eteryczne pomogły w odczuwanych dolegliwościach.  

Jednocześnie należy pamiętać, żeby nie nachylać się nad miską, bezpośrednio po wlaniu do niej wrzątku. Dodatkowo należy zachowywać bezpieczną odległość od naczynia. Dzięki temu unikniesz przypadkowego poparzenia twarzy. 

  • Kąpiel z sosną zwyczajną – przepis 

Namoczone igliwie z inhalacji warto wykorzystać w kąpieli. Wystarczy, że: 

  • wlejesz do wanny gorącą wodę, 
  • dodasz mokre igły i wymieszasz. 

Gdy w łazience zacznie unosić się intensywny zapach sosny, połóż się w wannie. Zawarte w igliwiu olejki eteryczne i inne substancje aktywne pomogą m.in. rozgrzać organizm, złagodzić ból i dolegliwości reumatyczne oraz będą wspierać walkę z chorobami skóry np. łuszczycą. 

  • Olej sosnowy – przepis 

Bardzo ciekawym pomysłem jest przygotowanie z igliwia lub młodych gałązek sosny oleju do nacierania np. klatki piersiowej, brzucha, pleców czy stóp w trakcie choroby. Aby go wykonać, niezbędne są w tej samej proporcji: 

  • fragmenty młodych pędów lub igliwie sosny, 
  • olej rośliny lub oliwa z oliwek. 

Podgrzej tłustą ciecz do temperatury 60°C, a następnie zalej nią fragmenty drzewa. Tak przygotowaną miksturę przelej do butelek i szczelnie zamknij. Po czternastu dniach przefiltruj – po tym olej będzie gotowy do użytku. 

Sosna zwyczajna nie jest tak „zwyczajna” jak to z pozoru wygląda. Natomiast może być sprzymierzeńcem w walce z różnymi dolegliwościami. Sprawdź! 

Przeczytaj również: Atrakcyjne drzewo do ogrodu. Jej nasiona to prawdziwa bomba witaminowa!

cedr Nalewka cedrowa ma działanie lecznicze. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.