Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w lutym
- Jakie prace wykonać w sadzie
- Jakie rośliny ozdobne przyciąć w lutym
- Co siać w lutym
- Jak dbać o trawnik w lutym
Luty w ogrodzie – kalendarz ogrodnika
Chociaż luty to szczyt zimy, ogrodnicy nie powinni próżnować. W tym miesiącu sporo jest do zrobienia zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Prace i termin ich wykonania są jednak umowne, należy więc dopasować je do faktycznych warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.
Prace ogrodnicze na luty: pielęgnacja roślin doniczkowych
- Podlewanie i przesadzanie
Na początku miesiąca w dalszym ciągu umiarkowanie podlewamy rośliny doniczkowe będące w stanie spoczynku. Zaleca się nawadniać rośliny co dwa tygodnie, tak by nie doprowadzić do nadmiernego wysuszenia bryły korzeniowej. W przypadku okazów o dużych liściach, zwilżamy je wodą rozpylaną z atomizera i przecieramy z kurzu. Zasady te nie dotyczą gatunków, których okres wegetacyjny przypada na miesiące zimowe.
Jeśli na ziemi w doniczce pojawił się biały osad przypominający kożuch, może być to objaw rozwoju pleśni. Aby się jej pozbyć, warto wykorzystać ten domowy środek za dwa złote. Z końcem lutego można stopniowo zwiększać ilość wody dostarczanej roślinom oraz rozpocząć przesadzanie starszych okazów do nowych doniczek. Przeczytaj kompendium wiedzy o przesadzaniu roślin.
- Kontrola przed szkodnikami
Warto dokładnie przejrzeć rośliny doniczkowe i sprawdzić, czy nie pojawiły się na nich szkodniki. Można je zwalczyć ekologicznymi opryskami.
- Przycinanie
Starsze rośliny doniczkowe, które spędziły zimę w chłodnych pomieszczeniach, pod koniec miesiąca można delikatnie przyciąć. Dotyczy to przede wszystkim fuksji, bugenwilli, oleandra pospolitego, złocieni oraz pelargonii. Usuwamy wyschnięte liście i pędy; nowe skracamy o ok. 1/3 długości. Aby rośliny szybciej zakwitły, po wykonaniu tego zabiegu, stopniowo nawozimy je nawozem wieloskładnikowym. Następnie etapowo przenosimy je w coraz cieplejsze miejsca, by adaptowały się do zmieniającej się temperatury.
- Pędzenie cebul i produkcja sadzonek
Można rozpocząć również pędzenie cebulek hiacyntów, krokusów i narcyzów. Na przełomie lutego i marca przystępujemy do przygotowania sadzonek popularnych roślin balkonowych i tarasowych: fuksji, pelargonii, surfinii. Sadzonki ukorzeniamy w podłożu z torfu i piasku w temperaturze ok. 18-20 st C.
- Rośliny zimozielone na balkonie
Uwagę poświęćmy także zimozielonym roślinom uprawianym w pojemnikach na balkonie lub tarasie. W przypadku odwilży mogą wymagać dodatkowego podlewania, co zabezpieczy je przed suszą fizjologiczną.
Sad i ogród w lutym
Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy lub ubiegły miesiąc był deszczowy, dobrze powtórzyć bielenie drzew owocowych. Warstwa wapna zabezpieczy korę przed spękaniem na skutek wahań temperatury między dniem a nocą.
W drugiej połowie miesiąca odporne na mróz odmiany jabłoni i grusz poddajemy cięciu prześwietlającemu (rany warto zabezpieczyć maścią ogrodniczą). To także dobry termin na skrócenie pędów winorośli (w ten sposób nie ryzykujemy, że rośliny stracą dużą ilość soków), agrestu, malin oraz porzeczek.
Sprawdźmy także, czy drzewa i krzewy owocujące nie zostały uszkodzone przez gryzonie. Zabezpieczamy rośliny maścią o właściwościach odstraszających lub przeznaczonymi w tym celu osłonami. Skontrolujmy również, czy na drzewkach i krzewach nie pojawiły się szkodniki lub objawy chorób roślin sadowniczych.
W lutym warto wykonać bielenie drzew owocowych Fot. 123RF/PICSEL
Jakie prace w ogrodzie w lutym? Przycinanie roślin ozdobnych
Po ustąpieniu przymrozków można przystąpić do przycinania odmładzająco-formującego krzewów i drzew iglastych oraz ozdobnych, które zakwitają latem. W przypadku tej drugiej grupy usuwamy także pędy suche, chore i rosnące do środka. Przycinania dokonuje się jedynie w słoneczne, bezmroźne i suche dni.
Odmładzamy lub formujemy:
- tamaryszek
- tawułę japońską
- hortensję bukietową
- dereń biały
- budleje Davida
Nie zwlekajmy z przycięciem zasuszonych źdźbeł traw ozdobnych – one również z końcem miesiąca mogą zacząć wypuszczać nowe liście.
Żywopłoty z krzewów iglastych podcinamy, zanim pojawią się pąki. Nie należy przycinać roślin, które z reguły zakwitają na wiosnę, np. forsycji.
Co robić w ogrodzie w lutym? Rośliny ozdobne
W lutym ogród powoli budzi się do życia. Zakwitają:
- oczary
- wawrzynek wilczełyko
- zimokwiat wczesny,
- wrzosiec krwisty
- ciemierniki
Z końcem miesiąca mogą pojawić się krokusy, przebiśniegi oraz rannik zimowy.
Po licznych wichurach i zawirowaniach pogodowych sprawdźmy stan okryć zimowych roślin wrażliwych na niskie temperatury. W przypadku śnieżnej zimy regularnie otrzepujmy ze śniegu gałęzie i pędy drzew oraz krzewów, tak by nie połamały się pod jego naporem.
Jeśli pogoda sprzyja, tzn. gleba nie jest przemarznięta i przeschnięta, możemy nasadzać krzewy liściaste. W trzeciej dekadzie miesiąca rozpoczynamy nawożenie krzewów ozdobnych nawozem wieloskładnikowym.
Co siać w lutym?
W lutym prowadzimy produkcję rozsad roślin jednorocznych z nasion. Do pojemników z mieszaniną ziemi, piasku i torfu powierzchniowo wysiewamy:
- begonię
- heliotrop peruwiański
- lobelię przylądkową
- lewkonię,
- szałwię
- żeniszek,
- petunię ogrodową
Nasiona przysypujemy paru centymetrową warstwą podłoża i zakrywamy folią, która zapewni właściwą wilgotność. Wkrótce kiełkujące rośliny trzymamy w temperaturze ok. 20-22 st C.
W lutym prowadzimy produkcję rozsad roślin jednorocznych, np. heliotropu Fot. 123RF/PICSEL
Wczesne odmiany warzyw
Odmiany wczesnych warzyw gruntowych na czas dużych mrozów, osłaniamy agrowłókniną. Już od połowy miesiąca przygotowujemy rozsady cebuli zwyczajnej, pora, selera, sałaty, kapusty oraz pomidorów, które później zostaną przepikowane do doniczek. Luty to też czas wysiewu nasion na kiełki, które są prawdziwą bombą witaminową.
Oczko wodne w lutym
W lutym, tak jak w innych zimowych miesiącach nie możemy dopuścić do zamarznięcia tafli. Jeśli do tego dojdzie, odpompowujmy część wody lub wytnijmy przerębel.
Jakie prace wykonujemy w ogrodzie w lutym? Trawnik
W lutym, na skutek dużych różnic temperatur między dniem a nocą, na trawnikach mogą się tworzyć skorupy z zamarzniętego śniegu. Należy je rozbijać, by nie dopuścić do rozwoju pleśni śniegowej na ich powierzchni. Jeśli śniegu przybywa, trzeba odgarniać go pod drzewa. Starajmy się więc nie chodzić po murawie – może to doprowadzić do powstawania łysych placków gruntu lub nieestetycznych, wydeptanych ścieżek.
Gdy śnieg stopnieje, nawozimy trawnik ziemią kompostową dodatkiem potasu i fosforu. Dzięki temu po ociepleniu trawa zacznie rosnąć szybciej.
Zwróćmy uwagę, by na trawniku nie gromadziła się warstwa zamarzniętego śniegu Fot. 123RF/PICSEL
Przeczytaj również:
Na co pomaga szare mydło? Naturalny sposób na ochronę roślin
Jak nabłyszczyć liście roślin doniczkowych? Sięgnij po domowe sposoby