Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika na luty. O tych pracach nie możesz zapomnieć

W lutym ogrodnicy zaczynają przygotowania do nowego sezonu ogrodniczego. Jakie prace wykonać w tym miesiącu? Dowiedz się, które rośliny należy przyciąć, przesadzić lub rozpocząć ich wysiew.

Kalendarz ogrodnika na luty. O tych pracach nie możesz zapomnieć
W lutym można rozpocząć przycinanie drzew i krzewów roślin ozdobnych Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Luty w ogrodzie – kalendarz ogrodnika

Chociaż luty to szczyt zimy, ogrodnicy nie powinni próżnować. W tym miesiącu sporo jest do zrobienia zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Prace i termin ich wykonania są jednak umowne, należy więc dopasować je do faktycznych warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. 

Prace ogrodnicze na luty: pielęgnacja roślin doniczkowych

 • Podlewanie i przesadzanie 

Na początku miesiąca w dalszym ciągu umiarkowanie podlewamy rośliny doniczkowe będące w stanie spoczynku. Zaleca się nawadniać rośliny co dwa tygodnie, tak by nie doprowadzić do nadmiernego wysuszenia bryły korzeniowej. W przypadku okazów o dużych liściach, zwilżamy je wodą rozpylaną z atomizera i przecieramy z kurzu. Zasady te nie dotyczą gatunków, których okres wegetacyjny przypada na miesiące zimowe.

Jeśli na ziemi w doniczce pojawił się biały osad przypominający kożuch, może być to objaw rozwoju pleśni. Aby się jej pozbyć, warto wykorzystać ten domowy środek za dwa złote. Z końcem lutego można stopniowo zwiększać ilość wody dostarczanej roślinom oraz rozpocząć przesadzanie starszych okazów do nowych doniczekPrzeczytaj kompendium wiedzy o przesadzaniu roślin.

 • Kontrola przed szkodnikami

Warto dokładnie przejrzeć rośliny doniczkowe i sprawdzić, czy nie pojawiły się na nich szkodniki. Można je zwalczyć ekologicznymi opryskami.

 • Przycinanie

Starsze rośliny doniczkowe, które spędziły zimę w chłodnych pomieszczeniach, pod koniec miesiąca można delikatnie przyciąć. Dotyczy to przede wszystkim fuksji, bugenwilli, oleandra pospolitego, złocieni oraz pelargonii. Usuwamy wyschnięte liście i pędy; nowe skracamy o ok. 1/3 długości. Aby rośliny szybciej zakwitły, po wykonaniu tego zabiegu, stopniowo nawozimy je nawozem wieloskładnikowym. Następnie etapowo przenosimy je w coraz cieplejsze miejsca, by adaptowały się do zmieniającej się temperatury.

 • Pędzenie cebul i produkcja sadzonek

Można rozpocząć również pędzenie cebulek hiacyntów, krokusów i narcyzów. Na przełomie lutego i marca przystępujemy do przygotowania sadzonek popularnych roślin balkonowych i tarasowych: fuksji, pelargonii, surfinii. Sadzonki ukorzeniamy w podłożu z torfu i piasku w temperaturze ok. 18-20 st C.

 • Rośliny zimozielone na balkonie

Uwagę poświęćmy także zimozielonym roślinom uprawianym w pojemnikach na balkonie lub tarasie. W przypadku odwilży mogą wymagać dodatkowego podlewania, co zabezpieczy je przed suszą fizjologiczną.

Sad i ogród w lutym

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy lub ubiegły miesiąc był deszczowy, dobrze powtórzyć bielenie drzew owocowych. Warstwa wapna zabezpieczy korę przed spękaniem na skutek wahań temperatury między dniem a nocą.

W drugiej połowie miesiąca odporne na mróz odmiany jabłoni i grusz poddajemy cięciu prześwietlającemu (rany warto zabezpieczyć maścią ogrodniczą). To także dobry termin na skrócenie pędów winorośli (w ten sposób nie ryzykujemy, że rośliny stracą dużą ilość soków), agrestu, malin oraz porzeczek.

Sprawdźmy także, czy drzewa i krzewy owocujące nie zostały uszkodzone przez gryzonie. Zabezpieczamy rośliny maścią o właściwościach odstraszających lub przeznaczonymi w tym celu osłonami. Skontrolujmy również, czy na drzewkach i krzewach nie pojawiły się szkodniki lub objawy chorób roślin sadowniczych.

W lutym warto wykonać bielenie drzew owocowych Fot. 123RF/PICSEL

Jakie prace w ogrodzie w lutym? Przycinanie roślin ozdobnych

Po ustąpieniu przymrozków można przystąpić do przycinania odmładzająco-formującego krzewów i drzew iglastych oraz ozdobnych, które zakwitają latem. W przypadku tej drugiej grupy usuwamy także pędy suche, chore i rosnące do środka. Przycinania dokonuje się jedynie w słoneczne, bezmroźne i suche dni. 

Odmładzamy lub formujemy:

 • tamaryszek
 • tawułę japońską
 • hortensję bukietową
 • dereń biały
 • budleje Davida

Nie zwlekajmy z przycięciem zasuszonych źdźbeł traw ozdobnych – one również z końcem miesiąca mogą zacząć wypuszczać nowe liście.

Żywopłoty z krzewów iglastych podcinamy, zanim pojawią się pąki. Nie należy przycinać roślin, które z reguły zakwitają na wiosnę, np. forsycji. 

Co robić w ogrodzie w lutym? Rośliny ozdobne

W lutym ogród powoli budzi się do życia. Zakwitają:

 • oczary
 • wawrzynek wilczełyko
 • zimokwiat wczesny,
 • wrzosiec krwisty
 • ciemierniki

Z końcem miesiąca mogą pojawić się krokusy, przebiśniegi oraz rannik zimowy.

Po licznych wichurach i zawirowaniach pogodowych sprawdźmy stan okryć zimowych roślin wrażliwych na niskie temperatury. W przypadku śnieżnej zimy regularnie otrzepujmy ze śniegu gałęzie i pędy drzew oraz krzewów, tak by nie połamały się pod jego naporem.

Jeśli pogoda sprzyja, tzn. gleba nie jest przemarznięta i przeschnięta, możemy nasadzać krzewy liściaste. W trzeciej dekadzie miesiąca rozpoczynamy nawożenie krzewów ozdobnych nawozem wieloskładnikowym.

Co siać w lutym?

W lutym prowadzimy produkcję rozsad roślin jednorocznych z nasion. Do pojemników z mieszaniną ziemi, piasku i torfu powierzchniowo wysiewamy:

 • begonię
 • heliotrop peruwiański
 • lobelię przylądkową
 • lewkonię,
 • szałwię
 • żeniszek,
 • petunię ogrodową

Nasiona przysypujemy paru centymetrową warstwą podłoża i zakrywamy folią, która zapewni właściwą wilgotność. Wkrótce kiełkujące rośliny trzymamy w temperaturze ok. 20-22 st C.

W lutym prowadzimy produkcję rozsad roślin jednorocznych, np. heliotropu Fot. 123RF/PICSEL

Wczesne odmiany warzyw

Odmiany wczesnych warzyw gruntowych na czas dużych mrozów, osłaniamy agrowłókniną. Już od połowy miesiąca przygotowujemy rozsady cebuli zwyczajnej, pora, selera, sałaty, kapusty oraz pomidorów, które później zostaną przepikowane do doniczek. Luty to też czas wysiewu nasion na kiełki, które są prawdziwą bombą witaminową.

Oczko wodne w lutym

W lutym, tak jak w innych zimowych miesiącach nie możemy dopuścić do zamarznięcia tafli. Jeśli do tego dojdzie, odpompowujmy część wody lub wytnijmy przerębel.

Jakie prace wykonujemy w ogrodzie w lutym? Trawnik

W lutym, na skutek dużych różnic temperatur między dniem a nocą, na trawnikach mogą się tworzyć skorupy z zamarzniętego śniegu. Należy je rozbijać, by nie dopuścić do rozwoju pleśni śniegowej na ich powierzchni. Jeśli śniegu przybywa, trzeba odgarniać go pod drzewa. Starajmy się więc nie chodzić po murawie – może to doprowadzić do powstawania łysych placków gruntu lub nieestetycznych, wydeptanych ścieżek.  

Gdy śnieg stopnieje, nawozimy trawnik ziemią kompostową dodatkiem potasu i fosforu. Dzięki temu po ociepleniu trawa zacznie rosnąć szybciej.

Zwróćmy uwagę, by na trawniku nie gromadziła się warstwa zamarzniętego śniegu Fot. 123RF/PICSEL

Przeczytaj również:

Na co pomaga szare mydło? Naturalny sposób na ochronę roślin

Jak nabłyszczyć liście roślin doniczkowych? Sięgnij po domowe sposoby

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kalendarz ogrodnika na luty. O tych pracach nie możesz zapomnieć"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.